„Pillanatragasztó” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
JAnDbot (vitalap | szerkesztései)
a r2.7.3) (Bot: következő eltávolítása: fr:Cyanoacrylate következő módosítása: tr:Japon yapıştırıcısı
Addbot (vitalap | szerkesztései)
a Bot: 18 interwiki link migrálva a Wikidata d:q427161 adatába
12. sor: 12. sor:


[[Kategória:Polimerek]]
[[Kategória:Polimerek]]

[[en:Cyanoacrylate]]
[[ca:Cianoacrilat]]
[[cs:Kyanoakrylát]]
[[da:Cyanoacrylat]]
[[de:Cyanoacrylate]]
[[es:Cianoacrilato]]
[[is:Sýanóakrýlat]]
[[it:Cianoacrilati]]
[[ja:瞬間接着剤]]
[[ko:순간 접착제]]
[[nl:Methyl-2-cyanoacrylaat]]
[[pt:Cianoacrilato]]
[[ru:Цианоакрилат]]
[[simple:Super glue]]
[[sv:Cyanoakrylat]]
[[th:ไซยาโนอะคริเลต]]
[[tr:Japon yapıştırıcısı]]
[[zh:氰基丙烯酸酯]]

A lap 2013. március 11., 23:05-kori változata

A pillanatragasztó (másként Super Glue, vagy Cyanoacrylate) egy gyorsan ható kötőanyag, mely szilárd felületeken használva polimerizálódik. A polimerizáció következtében szoros köteléket alkot az alkalmazott tárgyak között. A Kodak Research Labs két munkása, Dr. Harry Coover és Fred Joyner fedezte fel véletlenül az egyik kísérletezésük alatt, miközben célzókészülékekre alkalmas plasztikát próbáltak készíteni.

A pillanatragasztó egy akrilgyanta, mely a legtöbb tárgyat azonnal összeköti, a polimerizációt a vízben levő hidroxidionok idézik elő. Az úgynevezett anionos polimerizációs folyamaton megy keresztül, melyben a cianoakrilátos monomerek a víz hatására összekötődnek. A kötődő láncok addig kötődnek tovább, ameddig a polimerszálak csak bírják, így tartós műanyaghálót alkotva. Ezek a polimerek több millió polimerszállal kötik össze az összeragasztandó felületeket, így különlegesen erős köteléket alkotva.

A pillanatragasztót leginkább fogyasztási cikkek javítására szokták használni. Ezen kívül használatát lelte a törvényszéki orvostanban is, ahol az ujjlenyomatok felfedezésére használják, továbbá sebeket is össze lehet ragasztani vele.

A polimerizációs folyamat olyan gyorsan megy végbe, hogy a bőrön található víz által pillanatok alatt ráragad a bőrre. Emiatt óvatosan kell kezelni, többek között ha a szembe kerül, akkor összeragaszthatja a szempillákat. Az akrilmonomerből kipárolgó ártalmas pára ingerli az orrot, a torkot és a tüdőt is.

Források

  • John Toedt, Darrell Koza and Kathleen Van Cleef-Toedt, Chemical composition of everyday products, GREENWOOD PRESS, London, 2005