„Munkanélküliség” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
EmausBot (vitalap | szerkesztései)
a r2.7.2+) (Bot: következő hozzáadása: cv:Ĕçсĕрлĕх
Legobot (vitalap | szerkesztései)
a Bot: 71 interwiki link migrálva a Wikidata d:q41171 adatába
39. sor: 39. sor:
[[Kategória:Munkaerőpiac]]
[[Kategória:Munkaerőpiac]]
[[Kategória:Államháztartástan]]
[[Kategória:Államháztartástan]]

[[en:Unemployment]]
[[af:Werkloosheid]]
[[ar:بطالة]]
[[az:İşsizlik]]
[[be:Беспрацоўе]]
[[be-x-old:Беспрацоўе]]
[[bg:Безработица]]
[[bs:Nezaposlenost]]
[[ca:Atur]]
[[cs:Nezaměstnanost]]
[[cv:Ĕçсĕрлĕх]]
[[cy:Diweithdra]]
[[da:Arbejdsløshed]]
[[de:Arbeitslosigkeit]]
[[el:Ανεργία]]
[[eo:Senlaboreco]]
[[es:Desempleo]]
[[et:Tööpuudus]]
[[eu:Langabezia]]
[[fa:بی‌کاری]]
[[fi:Työttömyys]]
[[fr:Chômage]]
[[gl:Desemprego]]
[[he:אבטלה]]
[[hi:बेकारी]]
[[hr:Nezaposlenost]]
[[ia:Desempleo]]
[[id:Pengangguran]]
[[io:Chomeso]]
[[is:Atvinnuleysi]]
[[it:Disoccupazione]]
[[ja:失業]]
[[kk:Жұмыссыздық]]
[[kn:ನಿರುದ್ಯೋಗ]]
[[ko:실업]]
[[la:Inopia operarum]]
[[lt:Nedarbas]]
[[lv:Bezdarbs]]
[[mk:Невработеност]]
[[ml:തൊഴിലില്ലായ്മ]]
[[mn:Ажилгүйдэл]]
[[mr:बेरोजगारी]]
[[ms:Pengangguran]]
[[nl:Werkloosheid]]
[[nn:Arbeidsløyse]]
[[no:Arbeidsledighet]]
[[pl:Bezrobocie]]
[[pt:Desemprego]]
[[ro:Șomaj]]
[[ru:Безработица]]
[[rue:Безробітность]]
[[sah:Үлэтэ суох буолуу]]
[[scn:Disuccupazzioni]]
[[sh:Nezaposlenost]]
[[simple:Unemployment]]
[[sk:Nezamestnanosť]]
[[sl:Brezposelnost]]
[[sq:Papunësia]]
[[sr:Незапосленост]]
[[sv:Arbetslöshet]]
[[ta:வேலைவாய்ப்பின்மை]]
[[te:నిరుద్యోగం]]
[[tr:İşsizlik]]
[[uk:Безробіття]]
[[ur:بیروزگاری]]
[[uz:Ishsizlik]]
[[vi:Thất nghiệp]]
[[vls:Weirklôoseid]]
[[wa:Tchômaedje]]
[[yi:ארבעטסלאזיקײט]]
[[zh:失業]]

A lap 2013. március 6., 13:05-kori változata

Munkanélkülinek (állástalannak) hívunk minden olyan személyt, aki egy adott időpontban képes és akar is dolgozni, mégsem talál munkát. A közgazdaságtan megfogalmazása szerint a munkanélküliek és a foglalkoztatottak, vagyis a munkaerő piacán jelen lévők együttesen alkotják a munkaerő-állományt. A munkanélküliségi ráta nem más, mint a munkanélküliek számának és a munkaerő-állománynak a hányadosa, százalékos formában kifejezve.

Különbséget kell tennünk a regisztrált és a nem regisztrált munkanélküliek között. Előbbiek az illetékes állami hatóságnál – Magyarországon a lakóhelyükhöz tartozó munkaügyi hivatalnál – bejelentkezve, egyrészt az állam számára is figyelemmel kísérhetőek, másrészt jogosultak az úgynevezett munkanélküli-ellátás(ok) igénybevételére. Utóbbiak ezzel szemben nem regisztráltatják magukat sehol, így támogatást sem vehetnek igénybe és számuk sem határozható meg pontosan.

A munkanélküliség mind az állástalan személy, mind pedig az egész gazdaság és a társadalom szempontjából súlyos probléma, ami ellen küzdeni kell, piaci és állami eszközökkel egyaránt. A Magyar Köztársaság Alkotmánya 70/E. §-ának (1) bekezdése rögzíti, hogy: „A Magyar Köztársaság állampolgárainak joguk van a szociális biztonsághoz; […] önhibájukon kívül bekövetkezett munkanélküliség esetén a megélhetésükhöz szükséges ellátásra jogosultak.”

A munkanélküliség gazdasági okai

A közgazdászok túlnyomó többsége egyetért abban, hogy piacgazdasági rendszerekben a munkanélküliség bizonyos mértéke természetesnek mondható. Számos ember dönt úgy önszántából, hogy állást változtat – ezek a személyek néhány hétre vagy hónapra munkanélkülivé válhatnak, de létbiztonságukat ez a rövid állapot nem veszélyezteti. Ugyanez az úgynevezett súrlódásos (frictional) munkanélküliség érintheti a szakképzésből éppen kikerült fiatalokat is. Másrészt, a gazdaságban megfigyelhető strukturális átalakulások (például a fejlett országokban a mezőgazdaság visszaszorulása, ugyanakkor egyes szolgáltatásokinformatika, távközlés stb. – gyors fejlődése) is eredményeznek kisebb-nagyobb munkanélküliséget, ami egészen addig fennmarad, amíg a leépülő területekről elbocsátottakat át nem képzik, és nem alkalmazzák máshol (strukturális munkanélküliség). A „természetes munkanélküliségi rátát” a közgazdászok többnyire 5 és 6% közé helyezik.

A természetestől eltérő munkanélküliségi ráta, a mikroökonómia logikájából kiindulva, akkor lép fel, ha a munkaerő kereslete nem egyezik meg a kínálatával. Hosszú távon ennek a különbségnek a bérek igazodása, az átképzések stb. révén elméletileg ki kell egyenlítődnie; rövid távon azonban súlyos gazdasági és társadalmi problémákat eredményezhet.

Általában elmondható, hogy a munkanélküliség úgy egy-egy szektorban, mint az egész nemzetgazdaságban a gazdaság növekedésével fordított arányban változik: a GDP növekedése csökkenti, a recesszió (visszaesés) pedig növeli az állástalanok számát. Arthur Okun amerikai közgazdász ezt a tapasztalati tényt modellformába öntötte. Véleménye szerint a GDP-nek a potenciális GDP-től (attól a GDP-től, ami akkor állna fenn, ha a gazdaságban nem lennének ingadozások) való 3%-os eltérése 1%-os, ellentétes irányú elmozdulást okoz a munkanélküliségi rátában.

Lásd még

Munkanélküliség típusai

Abszolút munkanélküliség

A társadalomban egy adott régióban a munkát keresők száma nagyobb, mint a munkahelyek száma. Kitörési lehetőség csak munkahelyteremtéssel, addig is segélyezéssel és közmunkaprogramokkal.

Frikciós vagy súrlódásos munkanélküliség

A munkanélkülivé válást az állás- vagy lakhelyváltoztatás okozza. Általában rövid ideig tart, s mindig jelen van. A KSH szerint átlagosan négy hétig tart. Csökkenthető az állásközvetítő rendszerek segítségével, a lakóhelyváltást könnyebbé tevő rendszerekkel.

Strukturális vagy szerkezeti munkanélküliség

A munkahelyek szerkezete és az állást keresők szerkezete, vagyis a szakmastruktúra eltér egymástól. (Például szükség van kétszáz asztalosra, de csak kétszáz bányász szabad.) Ez is normális velejárója egy gazdaságnak. Csökkenthető átképzésekkel, felnőttoktatással.

Technológiai munkanélküliség

Hosszú távú történelmi folyamat, a munkahelyek technológiai fejlődése, általában az iparban és a mezőgazdaságban (gépesítés).

Konjunkturális munkanélküliség

Rövid távú ingadozások eredménye; recesszióba, stagnálásba, legrosszabb esetben válságba torkollik.

Speciális típusok

  • ifjúsági munkanélküliség;
  • tartós munkanélküliség;
  • női munkanélküliség;
  • regionális munkanélküliség