„Szuperintendens” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
a wikilinkek
a wikilinkek
1. sor: 1. sor:
'''Szuperintendens''' volt a neve a 18. - 19. században a magyar [[protestantizmus|protestáns]] [[püspök]]öknek. A protestáns egyházak helyzetét a [[III. Károly]] király által 1731-ben kiadott [[Carolina Resolutio]] szabályozta. Ez írta elő többek között azt is, hogy a protestáns egyházkerületek választott elöljáróit szuperintendensnek nevezzék; ekkoriban a ''püspök'' elnevezés csak a katolikus elöjárókat illette meg. A 20. századtól a protestáns egyházakban is a ''püspök'' elnevezés vált szokásossá.
'''Szuperintendens''' volt a neve a [[18. század|18–]][[19. század]]ban a magyar [[protestantizmus|protestáns]] [[püspök]]öknek. A protestáns egyházak helyzetét a [[III. Károly]] király által 1731-ben kiadott [[Carolina Resolutio]] szabályozta. Ez írta elő többek között azt is, hogy a protestáns egyházkerületek választott elöljáróit szuperintendensnek nevezzék; ekkoriban a ''püspök'' elnevezés csak a katolikus elöjárókat illette meg. A 20. századtól a protestáns egyházakban is a ''püspök'' elnevezés vált szokásossá.


A szuperintendens a papi vezető volt, a világi ügyeket a ''főgondnok'' vagy ''felügyelő'' intézte.
A szuperintendens a papi vezető volt, a világi ügyeket a ''főgondnok'' vagy ''felügyelő'' intézte.

A lap 2007. február 17., 15:45-kori változata

Szuperintendens volt a neve a 18–19. században a magyar protestáns püspököknek. A protestáns egyházak helyzetét a III. Károly király által 1731-ben kiadott Carolina Resolutio szabályozta. Ez írta elő többek között azt is, hogy a protestáns egyházkerületek választott elöljáróit szuperintendensnek nevezzék; ekkoriban a püspök elnevezés csak a katolikus elöjárókat illette meg. A 20. századtól a protestáns egyházakban is a püspök elnevezés vált szokásossá.

A szuperintendens a papi vezető volt, a világi ügyeket a főgondnok vagy felügyelő intézte.