„Scone-i kő” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
EmausBot (vitalap | szerkesztései)
a r2.7.2+) (Bot: következő módosítása: gd:Lia Fàil
a 1 link korr. + 2 fölös space ki
1. sor: 1. sor:
'''A scone-i kő''' (kiejtése: [[Nemzetközi fonetikai ábécé|IPA]] {{IPA|[ˈskuːn]}}), vagy '''a Végzet Köve''', vagy '''a Koronázókő''' az a homokkő, amelyet évszázadokig felhasználtak a [[Skócia|skót]], majd az angol, majd a brit koronázási szertartásokban. Eredetileg a ma már romos [[scone]]-i apátságban őrizték, sok évszázados angliai távollét után [[1996]]. [[november 30.|november 30-án]] az [[edinburghi vár]]ban helyezték el. Skót nemzeti szimbólum, ahogy a magyaroké a [[Szent Korona]].
'''A scone-i kő''' (kiejtése: [[Nemzetközi fonetikai ábécé|IPA]] {{IPA|[ˈskuːn]}}), vagy '''a Végzet Köve''', vagy '''a Koronázókő''' az a homokkő, amelyet évszázadokig felhasználtak a [[Skócia|skót]], majd az angol, majd a brit koronázási szertartásokban. Eredetileg a ma már romos [[scone]]-i apátságban őrizték, sok évszázados angliai távollét után [[1996]]. [[november 30.|november 30-án]] az [[edinburgh-i vár]]ban helyezték el. Skót nemzeti szimbólum, ahogy a magyaroké a [[Szent Korona]].


Ismerik más neveken is: '''Jákob Párnaköve''', '''Jákob Oszlopköve''', vagy '''[[Tanistry|Tanist kő]]'''. (A ''Végzet Köve'' néven a [[Lia Fáil]] követ is ismerik.)
Ismerik más neveken is: '''Jákob Párnaköve''', '''Jákob Oszlopköve''', vagy '''[[Tanistry|Tanist kő]]'''. (A ''Végzet Köve'' néven a [[Lia Fáil]] követ is ismerik.)
7. sor: 7. sor:
[[Fájl:Coronation Chair and Stone of Scone. Anonymous Engraver. Published in A History of England (1855).jpg|bélyegkép|200px|A Scone-i kő a [[Szent Edward széke|koronázószékben]] a Westminster Apátságban, 1855.]]
[[Fájl:Coronation Chair and Stone of Scone. Anonymous Engraver. Published in A History of England (1855).jpg|bélyegkép|200px|A Scone-i kő a [[Szent Edward széke|koronázószékben]] a Westminster Apátságban, 1855.]]


A követ [[I. Eduárd angol király]] [[1296]]-ban hadizsákmányként elvitte és a [[Westminsteri apátsági templom|westminsteri apátság]]ban helyezte el. Itt a koronázási trón (''Coronation Chair'') vagy [[Szent Edward széke]] néven ismert öreg faszék ülőrésze alá illesztették vaspántokkal – ezen a széken koronázták meg az angol királyokat, s ezzel szimbolizálták, hogy ők egyben Skócia királyai is. Van olyan hagyomány, amely szerint nem is az igazi követ vitték el, mert azt a [[scone-i palota]] szerzetesei úgy elrejtették, hogy máig sem találják . (Bár időnként visszatér a szóbeszéd, hogy a [[Templomosok|templomos lovagok]] birtokába került.)
A követ [[I. Eduárd angol király]] [[1296]]-ban hadizsákmányként elvitte és a [[Westminsteri apátsági templom|westminsteri apátság]]ban helyezte el. Itt a koronázási trón (''Coronation Chair'') vagy [[Szent Edward széke]] néven ismert öreg faszék ülőrésze alá illesztették vaspántokkal – ezen a széken koronázták meg az angol királyokat, s ezzel szimbolizálták, hogy ők egyben Skócia királyai is. Van olyan hagyomány, amely szerint nem is az igazi követ vitték el, mert azt a [[scone-i palota]] szerzetesei úgy elrejtették, hogy máig sem találják. (Bár időnként visszatér a szóbeszéd, hogy a [[Templomosok|templomos lovagok]] birtokába került.)


[[1328]]-ban a [[northamptoni szerződés]] alapján vissza kellett volna szolgáltatni a követ a skótoknak, valójában azonban erre csak több mint hat évszázaddal később, [[1996]]-ban került sor hivatalosan . ([[1950]]-ben skót diákok visszalopták a követ – közben véletlenül két darabra törték – és [[1951]]. [[április 11.|április 11-én]] az [[arbroathi apátság]] oltárán helyezték el, de amikor a rendőrség rájött, hol van, visszavitték Westminsterbe.)
[[1328]]-ban a [[northamptoni szerződés]] alapján vissza kellett volna szolgáltatni a követ a skótoknak, valójában azonban erre csak több mint hat évszázaddal később, [[1996]]-ban került sor hivatalosan. ([[1950]]-ben skót diákok visszalopták a követ – közben véletlenül két darabra törték – és [[1951]]. [[április 11.|április 11-én]] az [[arbroathi apátság]] oltárán helyezték el, de amikor a rendőrség rájött, hol van, visszavitték Westminsterbe.)


== Lásd még ==
== Lásd még ==

A lap 2012. november 30., 23:28-kori változata

A scone-i kő (kiejtése: IPA [ˈskuːn]), vagy a Végzet Köve, vagy a Koronázókő az a homokkő, amelyet évszázadokig felhasználtak a skót, majd az angol, majd a brit koronázási szertartásokban. Eredetileg a ma már romos scone-i apátságban őrizték, sok évszázados angliai távollét után 1996. november 30-án az edinburgh-i várban helyezték el. Skót nemzeti szimbólum, ahogy a magyaroké a Szent Korona.

Ismerik más neveken is: Jákob Párnaköve, Jákob Oszlopköve, vagy Tanist kő. (A Végzet Köve néven a Lia Fáil követ is ismerik.)

A hagyomány szerint a követ eredetileg a bibliai Jákob használta párnának. Az egyik legenda szerint a gaelek ősi Dál Riata királyságának koronázóköve volt ír földön, amit a skóciai Caledonia leigázásakor magukkal vittek. Egy másik legenda szerint Szent Columba utazóoltárja volt skóciai missziója idején. A skót uralkodókat már I. Kennethtől kezdve (847 körül) a kövön ülve koronázták meg. Ebben az időben a kő Scone-ban volt.

A Scone-i kő a koronázószékben a Westminster Apátságban, 1855.

A követ I. Eduárd angol király 1296-ban hadizsákmányként elvitte és a westminsteri apátságban helyezte el. Itt a koronázási trón (Coronation Chair) vagy Szent Edward széke néven ismert öreg faszék ülőrésze alá illesztették vaspántokkal – ezen a széken koronázták meg az angol királyokat, s ezzel szimbolizálták, hogy ők egyben Skócia királyai is. Van olyan hagyomány, amely szerint nem is az igazi követ vitték el, mert azt a scone-i palota szerzetesei úgy elrejtették, hogy máig sem találják. (Bár időnként visszatér a szóbeszéd, hogy a templomos lovagok birtokába került.)

1328-ban a northamptoni szerződés alapján vissza kellett volna szolgáltatni a követ a skótoknak, valójában azonban erre csak több mint hat évszázaddal később, 1996-ban került sor hivatalosan. (1950-ben skót diákok visszalopták a követ – közben véletlenül két darabra törték – és 1951. április 11-én az arbroathi apátság oltárán helyezték el, de amikor a rendőrség rájött, hol van, visszavitték Westminsterbe.)

Lásd még

Források