„Számítógéposztályok” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
a jav, linkelés
37. sor: 37. sor:


== Szuperszámítógépek ==
== Szuperszámítógépek ==
A [[Nagygép#Nagygépek és szuper(számító)gépek összehasonlítása|szuperszámítógép]]ek a [[nagygép]]ek egy osztálya; rendkívül nagy számítási igényt kielégítő ill. kiugróan nagy teljesítményű számítógépek tartoznak ide. A teljesítmény értékelése idővel változik, pl. a legtöbb egykori szuperszámítógép mára egy közép- vagy alsókategóriás gép teljesítményét nyújtja. A szuperszámítógépeket [[1993]] óta a '''[[TOP 500]]''' projekt keretében rangsorolják. Példák: Cray computer, IBM deep blue, IBM Watson; újabbak: Tianhe-1A, K computer, IBM Sequoia – ez utóbbi a jelenlegi (2012 jún.) első helyezett.
A [[Nagygép#Nagygépek és szuper(számító)gépek összehasonlítása|szuperszámítógép]]ek a [[nagygép]]ek egy osztálya; rendkívül nagy számítási igényt kielégítő ill. kiugróan nagy teljesítményű számítógépek tartoznak ide. A teljesítmény értékelése idővel változik, pl. a legtöbb egykori szuperszámítógép mára egy közép- vagy alsókategóriás gép teljesítményét nyújtja. A szuperszámítógépeket [[1993]] óta a '''[[TOP500]]''' projekt keretében rangsorolják. Példák: [[Cray]] modellek, IBM [[Deep Blue]] (1997-ben 259-ik), IBM [[Watson (mesterséges intelligencia)|Watson]] (80 TFLOP-os teljesítményével a 94. helyen állna<ref>{{cite web|url=https://www.ibm.com/developerworks/mydeveloperworks/blogs/InsideSystemStorage/entry/ibm_watson_how_to_build_your_own_watson_jr_in_your_basement7?lang=en|title=IBM Watson - How to build your own "Watson Jr." in your basement|accessdate=2012-08-02|author=Tony Pearson|date=2011-02-19|format=html|publisher=IBM developerWorks|language=angol}}</ref>); újabbak: [[Tianhe-I|Tianhe-1A]], K computer, IBM Sequoia – ez utóbbi a jelenlegi (2012 jún.) első helyezett.



{{csonk-dátum|csonk-hardver|2012 júliusából}}
{{csonk-dátum|csonk-hardver|2012 júliusából}}

A lap 2012. augusztus 2., 15:28-kori változata

A számítógép típusok ma a moduláris jellegű személyi számítógépek megjelenésével már nem igazán értelmezhető fogalom, ma már alapvetően alkatrész gyártókról beszélhetünk. E mellett azonban léteznek komplex megoldások, ami a szoftver-hardver-szolgáltatások együttesét jelenti.

A személyi, otthoni számítógépek megjelenése idejében az egyes típusok egységes egészet alkottak, ezért gyártók szerinti elkülönítés, és azon belül típusok szerinti elkülönítés is megvalósítható volt.

A személyi, otthoni számítógépek típusai

Az otthoni vagy hobbi számítógépeket gyártása már véget ért, helyettük is személyi számítógépeket használatosak. Mi különbözteti meg az előbbit az utóbbitól? A hobbiszámítógép felhasználója a gépén elsősorban a játszani és a számítástechnikával (programozással) ismerkedni akart, elfogadható áron. Az olcsóbb árért cserébe beletörődött az alábbi technikai korlátokba:

  • monitor helyett TV használata (általános)
  • adattárolás floppy vagy Winchester helyett kazettán (általános), illetve kis kapacitású, lassú, nem szabványos floppy-egységek használata (Commodore, Atari gépek)
  • olcsó, kényelmetlen billentyűzet, esetenként érintőfólia (például ZX81) vagy más pótmegoldás (például Primo)
  • teljes inkompatibilitás más gyártók gépeivel, részleges kompatibilitás az egyes gyártók sorozatain belül

Az otthoni számítógépek megjelenésének kezdetén alapvetően két processzor családdal szerelték ezeket a számítógépeket:

  • MOS Technology 65xx processzorcsalád
  • Z80 processzorcsalád

Mos Technology 65xx processzorcsaláddal szerelt gépek

Ezekkel a processzorokkal működtek a Commodore és az Atari gépei, ezek közül Magyarországon a Commodore volt az elterjedtebb.

Z80 processzorcsaláddal szerelt gépek

Ezzel a processzorral szerelt gépek voltak a nagy sikerű ZX Spectrum széria gépei, valamint az iskolaszámítógép program keretében életre hívott magyar fejlesztésű számítógépek is.

Magyar fejlesztésű mikroszámítógépek

Videoton TVC, Primo, HT-1080Z

PC osztály

Ide tartoznak a PC-k, laptopok, notebookok.

Okostelefonok, egyéb eszközök

Okostelefonok, tabletek, e-könyv olvasók.

Közép kategóriás számítógépek

Ezek az angolul mid-range számítógépek. Ide tartozik pl. az IBM AS/400-a.

Nagy számítógépek

Az ötvenes évektől napjainkig jelen van ez a számítógép kategória. Jellemző rá a magas rendelkezésre állás, hibatűrés, biztonságosság, extrém szervíz funkciók. Elsősorban, bankok, tőzsdék, állami és katonai célú felhasználásuk van. A '80-as években a PC és az alsóbb kategóriák megjelenésével ugyan szűkült a piaca, de még mindig tartják magukat. Ilyenek az IBM mainframe vonala, vagy a régen Tandem Computers ma HP, vagy a szintén a HP-hoz került DEC alpha alapú számítógépei.

Szuperszámítógépek

A szuperszámítógépek a nagygépek egy osztálya; rendkívül nagy számítási igényt kielégítő ill. kiugróan nagy teljesítményű számítógépek tartoznak ide. A teljesítmény értékelése idővel változik, pl. a legtöbb egykori szuperszámítógép mára egy közép- vagy alsókategóriás gép teljesítményét nyújtja. A szuperszámítógépeket 1993 óta a TOP500 projekt keretében rangsorolják. Példák: Cray modellek, IBM Deep Blue (1997-ben 259-ik), IBM Watson (80 TFLOP-os teljesítményével a 94. helyen állna[1]); újabbak: Tianhe-1A, K computer, IBM Sequoia – ez utóbbi a jelenlegi (2012 jún.) első helyezett.

  1. Tony Pearson: IBM Watson - How to build your own "Watson Jr." in your basement (angol nyelven) (html). IBM developerWorks, 2011. február 19. (Hozzáférés: 2012. augusztus 2.)