„Sztyepp” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Pontosítás
Hivatkozás beszúrása
8. sor: 8. sor:
Fajtái:
Fajtái:
* Mérsékelt égövi puszta: az "igazi" puszta
* Mérsékelt égövi puszta: az "igazi" puszta
** Eurázsiai steppe (Kárpátoktól Kínág húzódó, lényegesen eltérő részekből álló terület)
** [[Az eurázsiai sztyeppe történelme|Eurázsiai steppe]] (Kárpátoktól Kínág húzódó, lényegesen eltérő részekből álló terület)
*** [[Sztyepp övezete Ukrajnában|Ukrajnai steppe]]
*** [[Sztyepp övezete Ukrajnában|Ukrajnai steppe]]
** Anatóliai Fennsík
** Anatóliai Fennsík

A lap 2012. február 2., 16:07-kori változata

Enyhén dombos steppe
A vízzel telt Kállai-VII.-főfolyás, nem messze Perkedpusztától. A kép mint újkori steppe, természetes gyökerekkel
Ligetes steppevidék széle

A steppe, steppe általában füves pusztát jelent. Ennek legismertebb példája az Eurázsiai steppe vagy Eurázsiai steppevidék Közép-Ázsia és Kelet-Európa nagy területeit elfoglaló sík vagy enyhén dombos füves puszták alkotta terület. Egy változata a ligetes steppe, amelyiken kisebb-nagyobb fás-bokros foltok is találhatóak. Ökológiai szempontból jellemző biomot, életközösséget alkot (mérsékelt övi füves puszta). Történelmi és civilizációs szempontból az eurázsiai steppevidék fogalmába értik a vele északról szomszédos erdő- és tundravidékeket, illetve a déli félsivatagos, sivatagos területet vagy annak egy részét is.

Steppe fajtái

Fajtái:

  • Mérsékelt égövi puszta: az "igazi" puszta
  • Szubtrópusi stepp: mediterrán jellegű éghajlat, általában rövid a nedves időszak
  • Sajátos típusú pusztai közé bokros puszta és az alpesi steppe.

Éghajlat

A steppékre jellemző, hogy a kezdetben nedves légtömegek folyamatos, de egyre csökkenő mértékű csapadékkal látják el a steppe területét, amihez a steppe lakóinak alkalmazkodniuk kellett úgy, hogy kelet felé növekszik az állattartás és csökken a földművelés jelentősége. Erre az állandó éghajlati sajátosságra ülnek rá a globális éghajlatváltozások, felmelegedések, lehűlések, csapadékosabbá, illetve szárazabbá váló periódusok, amelyekre már rövidebb távon kell válaszolniuk az ott élő népeknek. Ez a válasz mindig lehet az életmódváltás, de ez időnként fájdalmasabb, mint az életmódhoz való ragaszkodás, amit odébbvándorlással lehet megőrizni. Ha az éghajlat csapadékosabbá válik, akkor több lehetőség nyílik az élelmiszertermelésre, nincs vándorlási kényszer, a régi életmódot lehet új elemekkel bővíteni a régi feladása nélkül. Ez nem alapvető probléma, az ilyen időszakok nem okoznak drasztikus változást, hacsak nem elmocsarasodásról van szó. Más azonban a kiszáradás időszaka, ami rögtön éhínséggel jár. Ilyenkor kézenfekvő az elvándorlás a csapadékosabb területre, ami az eurázsiai steppén egyértelműen nyugat felé vándorlást jelent a fentebb vázolt éghajlati okok miatt. Az ilyen száraz periódusok okozták a történelemben sokszor bekövetkező nagy népvándorlásokat, amelyek története némi egyszerűsítéssel az eurázsiai steppe történelme.

Források, külső hivatkozások

File:Wiktionary-logo-hu.svg
Nézd meg a sztyepp címszót a Wikiszótárban!