„Mouvement Réformateur” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
31. sor: 31. sor:


== Története ==
== Története ==
A ''Mouvement Réformateur''-t 1993-ban alapított a '''[[Liberális Reform Párt]]''' (''Parti Réformateur Libéral'', PFL) és a '''[[Frankofón Demokratikus Front]]''' (''Front Démocratique des Francophones'', FDF), egy vallon regionális párt. 1998-ban csatlakozott a szövetséghez a progresszív kereszténydemokrata '''[[Polgári Mozgalom a Változásért]]''' (''Mouvement des Citoyens pour le Changement'', MCC). A szövetséget ekkor még ''PRL-FDF-MCC'' koalíció néven ismerték és a ''Mouvement Réformateur'' nevet csak 2002-ben egy kongresszuson vették fel, amikor a szövetséghez csatlakozott a német anyanyelvűeket képviselő '''[[Szabadság és Haladás Párt]]''' (''Partei für Freiheit und Fortschritt'', PFF)<ref>{{cite web
A ''Mouvement Réformateur''-t 1993-ban alapított a '''[[Liberális Reform Párt]]''' (''Parti Réformateur Libéral'', PFL) és a '''[[Frankofón Demokratikus Front]]''' (''Front Démocratique des Francophones'', FDF), egy vallon regionális párt<ref>{{cite web|url=http://www.mr.be/le-mr/structure/les-composantes/|title=MR - composantes|accessdate=2012-01-05}}</ref>. 1998-ban csatlakozott a szövetséghez a progresszív kereszténydemokrata '''[[Polgári Mozgalom a Változásért]]''' (''Mouvement des Citoyens pour le Changement'', MCC). A szövetséget ekkor még ''PRL-FDF-MCC'' koalíció néven ismerték és a ''Mouvement Réformateur'' nevet csak 2002-ben egy kongresszuson vették fel, amikor a szövetséghez csatlakozott a német anyanyelvűeket képviselő '''[[Szabadság és Haladás Párt]]''' (''Partei für Freiheit und Fortschritt'', PFF)<ref>{{cite web
|url=http://www.mr.be/PDF/Statuts-MR.pdf
|url=http://www.mr.be/PDF/Statuts-MR.pdf
|title=Le Mouvement Réformateur: Statuts
|title=Le Mouvement Réformateur: Statuts

A lap 2012. január 5., 11:28-kori változata

Movement Réformateur

Adatok
ElnökCharles Michel

Alapítva2002. március 21.
SzékházNational Secretariat
Avenue de la Toison D'Or 84-86
1060
Brüsszel, Belguim

Ideológialiberalizmus
Politikai elhelyezkedésliberális
EP-frakcióLiberálisok és Demokraták Szövetsége Európáért (ALDE)
Hivatalos színeikék
Weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Movement Réformateur témájú médiaállományokat.

A Mouvement Réformateur vagy Reform Mozgalom (rövidítve MR) egy francia nyelvű, liberális beállítottságú, belga politikai szövetség, amelyet 2002-ben alapítottak. A szövetség jelenleg tagja az Elio Di Rupo által 2011. december 6-án alakított belga kormánynak. Korábban, 2002 és 2004 között tagja volt a Brüsszel Fővárosi Régió és Vallónia kormánykoalíciójának is. A szövetség 2007 és 2010 között Belgium legnagyobb francia nyelvű politikai csoportosulása volt.

Az MR három francia nyelvű és egy német nyelvű liberális párt koalíciója. A pártok a klasszikus liberalizmus és a szabad piaci gazdaság ideológiáját képviselték egészen a közelmúltig, amikor Dirk Verhofstadt hatására a szociális liberalizmus felé mozdultak el. Az MR flamand megfelelője az Open VLD.

Története

A Mouvement Réformateur-t 1993-ban alapított a Liberális Reform Párt (Parti Réformateur Libéral, PFL) és a Frankofón Demokratikus Front (Front Démocratique des Francophones, FDF), egy vallon regionális párt[1]. 1998-ban csatlakozott a szövetséghez a progresszív kereszténydemokrata Polgári Mozgalom a Változásért (Mouvement des Citoyens pour le Changement, MCC). A szövetséget ekkor még PRL-FDF-MCC koalíció néven ismerték és a Mouvement Réformateur nevet csak 2002-ben egy kongresszuson vették fel, amikor a szövetséghez csatlakozott a német anyanyelvűeket képviselő Szabadság és Haladás Párt (Partei für Freiheit und Fortschritt, PFF)[2].

Bár a Liberális Reform Párt elnevezést ma már nem használják, a másik három párt megtartotta függetlenségét és nevét. 2011. szeptember 25-én az FDF azonban kilépett a szövetségből, mivel nem voltak megelégedve azzal, ahogy az MR elnöke, Charles Michel, a francia ajkúak jogait képviselte a Brüsszel-Halle-Vilvoorde választókerület felosztása körüli tárgyalásokon[3].

Tevékenysége

2007

A 2007-es országos választásokon az MR összesen 23 helyet szerzett a 150 fős belga képviselőházban, illetve 6 helyet a 40 fős szenátusban.

2010

A 2010. június 13-án tartott országos választásokon az MR 18 helyet szerzett a képviselőházban és 4-et a szenátusban. A hosszan tartó kormányalakítási tárgyalások után helyet kaptak Elio Di Rupo kormányában, amely 2011. december 6-án lépett hivatalba - az MR 3 miniszteri posztot kapott.

Jelentősebb tagok


Jegyzetek

  1. MR - composantes. (Hozzáférés: 2012. január 5.)
  2. Le Mouvement Réformateur: Statuts (french nyelven). The Reformist Movement. (Hozzáférés: 2007. július 8.)
  3. FDF almost unanimously votes in favour of split with MR (dutch nyelven). deredactie.be. (Hozzáférés: 2011. szeptember 25.)

Forrás

Ez a szócikk részben vagy egészben a Mouvement Réformateur című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Külső hivatkozások

Kapcsolódó szócikkek