Soria

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
Soria
A Plaza Mayor Soriában
A Plaza Mayor Soriában
Soria címere
Soria címere
Soria zászlaja
Soria zászlaja
Közigazgatás
Ország Spanyolország
Tartomány Soria
Rang spanyol község
Székhely Soria city
Polgármester Carlos Martínez Mínguez
Irányítószám 42001–42005
Körzethívószám 975
Testvérvárosok
Lista
Népesség
Teljes népesség39 450 fő (2022)[1]
Népsűrűség145,04 fő/km²
Földrajzi adatok
Tszf. magasság1063 m
Terület272 km²
Időzóna CET, UTC+1
Elhelyezkedése
Soria (Spanyolország)
Soria
Soria
Pozíció Spanyolország térképén
é. sz. 41° 46′, ny. h. 2° 28′Koordináták: é. sz. 41° 46′, ny. h. 2° 28′
Soria (Soria) Mapa.svg
A Wikimédia Commons tartalmaz Soria témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Soria város Észak-Spanyolországban, Kasztília és León autonóm közösségben, az Ibériai hegységrendszer nyugati oldalán a Duero folyónál. 2010-ben mintegy 40 000 lakosa volt.

Neve[szerkesztés]

Sokan állítják, hogy a római időkben volt itt egy Oria nevű kastély, mely Doricus görög lovagról kapta a nevét. E népi etimológia alapján pár történész feltételezte, hogy a város első lakói esetleg dórok vagy más görögök lehettek. Az archeológusok inkább azt sejtették, hogy a szvébek, akik királyai (Tutor és Malo Compedio historial de las dos Numancias leírása szerint) alapították egyik udvarukat Soriában. E két feltételezésnek nem akadt bizonyítéka. Valószínűbb, hogy a Soria szó eredeti inkább a dauria a római kori Durius névből, mely a Duero folyót jelenti.

Története[szerkesztés]

Soria területének első ismert lakói az ibérek a kelták érkezésekor a keltibérek népet hozták létre a Gergely-naptár előtti 4. században.

Ibéria római hódításakor népe öngyilkos lett a szolgaság elől. A Nyugatrómai Birodalom vége után a szvébek költöztek ide. A Duero partja az arab hódítás után az arab és keresztény világ határa volt, a 12. században I. Alfonz hódította vissza. Kasztília, Aragon, Navarra és León határaként számos konfliktus helyszíne volt. VIII. Alfonz számos kiváltságot adott a városnak, mely ezután nagyrészt zsidók által működtetett kereskedelmi központ volt.

Galambház az Alameda de Cervantes parkban

Aragón és Kasztília 1479-ben történt egyesítése és a spanyolországi zsidók 1492-ben történt elűzése után Soria egészen Franco haláláig fél évezredes hanyatlásnak indult.

Mivel közel van Zaragozához, (Valladolid felé) és Madridhoz és természeti adottságai is jók, jelenleg ismét fejlődik.

Földrajz[szerkesztés]

Soria a Duero folyó felső folyása két partján fekszik, Barrio Las Casas valamint három község, Oteruelos, Pedrajas és Toledillo képezik.

Klíma[szerkesztés]

Soriában a telek spanyol mértékkel mérve hidegek: a napi középhőmérséklet 2,9 °C januárban, legalább 90 fagyos nappal. A nyarak szárazak és melegek (átlagosan 20 °C júliusban és augusztusban) napközben a hőmérséklet 28 °C körül mozog (majd rendszerint 35 °C-ra emelkedik a legforróbb napokon), de néha éjszaka egészen 10 °C-ig zuhan. Szűkös csapadékban (570 mm/év), legcsapadékosabb évszaka a tavasz. Ez Spanyolország leghidegebb megyeszékhelye.

Közlekedés[szerkesztés]

A városba vonat és több busz is közlekedik. Madrid felé vezető útja nagyobb felújítás alatt áll, mellyel Soriától Madrid kevesebb mint két óra alatt elérhető lesz.

Főbb látnivalók[szerkesztés]

Szent Klára-kolostor, 1224-ből
  • A reneszánsz Ayuntamiento (Városháza, 16. század) a Plaza Mayoron (Főtér)
  • A Palacio de la Audiencia színház 1739-ből
  • Nuestra Señora de la Mayor (16. század) román kori bejárattal

A mai várostól északra vannak a keltibér Numantia romjai, melyet lakói leromboltak Scipio elől. Soriában a Numantia Múzeumban (Museo Numantino) vannak a leletek.

Kultúra[szerkesztés]

Szent János ünnepnapja Soriában

Bár a várost a 15. századtól elég sok baj érte, V. Fülöp alatt 1739-ben épült a Palacio de la Audiencia színház, amely ma is a város egyik fő látnivalója és nevezetessége.


Soria legismertebb hagyománya a mellette, Pedro Manrique faluban a júniusi Szent János-fesztiválon tartott tűzjárás, mely nemzetközi figyelmet kapott néprajzi és tudományos tanulmányokban és a médiában.[2][3]


Testvérvárosok[szerkesztés]

Népesség[szerkesztés]

A település lakosságának változását az alábbi diagram mutatja:

Fordítás[szerkesztés]

Ez a szócikk részben vagy egészben a Soria című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Jegyzetek[szerkesztés]

  1. Municipal Register of Spain of 2022
  2. Konvalinka, I., Xygalatas, D., Bulbulia, J., Schjoedt, U., Jegindø, E-M., Wallot, S., Van Orden, G. & Roepstorff, A. 2011. “Synchronized arousal between performers and related spectators in a fire-walking ritual”, ‘’Proceedings of the National Academy of Sciences 108’’(20): 8514-8519
  3. Xygalatas, D., Konvalinka, I., Roepstorff, A., & Bulbulia, J. 2011 "Quantifying collective effervescence: Heart-rate dynamics at a fire-walking ritual",Communicative & Integrative Biology 4(6): 735-738

Külső hivatkozások[szerkesztés]

Kapcsolódó szócikkek[szerkesztés]

Commons:Category:Soria
A Wikimédia Commons tartalmaz Soria témájú médiaállományokat.