Skót labdarúgó-bajnokság (másodosztály)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Másodosztályú skót labdarúgó-bajnokság
(Scottish Championship)
A bajnokság adatai
Alapítva 2013
Ország  Skócia
Csapatok száma 10
Feljutás Scottish Premiership
Kiesés Scottish League One
Címvédő Partick Thistle (2012–13)
Kupák
Nemzeti kupák Skót Kupa
Skót Ligakupa
Jelenlegi szezon
Current sport.svg Scottish Championship 2013–14

A Scottish Championship a skót labdarúgásban a másodosztály szerepét tölti be, 2013 óta a 4 legfelsőbb osztályt egyesítő Scottish Professional Football League része, azelőtt többek között Scottish First Division néven működött.

A bajnokságban 10 csapat vesz részt. Mindenki mindenki ellen négyszer lép pályára, kétszer otthon és kétszer idegenben.

A bajnok feljut az első osztályba, a Scottish Premiershipbe, míg az utolsó kiesik a harmadosztályba; a 9. helyen végző együttes rájátszásban vesz részt a harmadosztály második, harmadik és negyedik helyezettje ellen – közülük egy kezdi a következő szezont a másodosztályban. A harmadosztály győztese automatikusan feljut.

Csapatok a 2013–14-es szezonban[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

Korábbi győztesek[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

19. század[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

Szezon Győztes Második
1893–94 Hibernian Cowlairs
1894–95 Hibernian Motherwell
1895–96 Abercorn Leith Athletic
1896–97 Partick Thistle Leith Athletic
1897–98 Kilmarnock Port Glasgow Athletic
1898–99 Kilmarnock Leith Athletic
1899–1900 Partick Thistle Greenock Morton

20. század[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

Szezon Győztes Második
1900–01 St Bernard's Airdrieonians
1901–02 Port Glasgow Athletic Partick Thistle
1902–03 Airdrieonians Motherwell
1903–04 Hamilton Academical Clyde
1904–05 Clyde Falkirk
1905–06 Leith Athletic Clyde
1906–07 St Bernard's Vale of Leven
1907–08 Raith Rovers Dumbarton
1908–09 Abercorn Raith Rovers
1909–10 Leith Athletic Raith Rovers
1910–11 Dumbarton Ayr United
1911–12 Ayr United Abercorn
1912–13 Ayr United Dunfermline Athletic
1913–14 Cowdenbeath Albion Rovers
1914–15 Cowdenbeath Leith Athletic
19151921 Az első világháború miatt nem rendeztek bajnokságot.
1921–22 Alloa Athletic Cowdenbeath
1922–23 Queen's Park Clydebank
1923–24 St. Johnstone Cowdenbeath
1924–25 Dundee United Clydebank
1925–26 Dunfermline Athletic Clyde
1926–27 Bo'ness Raith Rovers
1927–28 Ayr United Third Lanark
1928–29 Dundee United Greenock Morton
1929–30 Leith Athletic East Fife
1930–31 Third Lanark Dundee United
1931–32 East Stirlingshire St. Johnstone
1932–33 Hibernian Queen of the South
1933–34 Albion Rovers Dunfermline Athletic
1934–35 Third Lanark Arbroath
1935–36 Falkirk St. Mirren
1936–37 Ayr United Greenock Morton
1937–38 Raith Rovers Albion Rovers
1938–39 Cowdenbeath Alloa Athletic
19391946 A második világháború miatt nem rendeztek bajnokságot.
1946–47 Dundee Airdrieonians
1947–48 East Fife Albion Rovers
1948–49 Raith Rovers Stirling Albion
1949–50 Greenock Morton Airdrieonians
1950–51 Queen of the South Stirling Albion
1951–52 Clyde Falkirk
1952–53 Stirling Albion Hamilton Academical
1953–54 Motherwell Kilmarnock
1954–55 Airdrieonians Dunfermline Athletic
1955–56 Queen's Park Ayr United
1956–57 Clyde Third Lanark
1957–58 Stirling Albion Dunfermline Athletic
1958–59 Ayr United Arbroath
1959–60 St. Johnstone Dundee United
1960–61 Stirling Albion Falkirk
1961–62 Clyde Queen of the South
1962–63 St. Johnstone East Stirlingshire
1963–64 Greenock Morton Clyde
1964–65 Stirling Albion Hamilton Academical
1965–66 Ayr United Airdrieonians
1966–67 Greenock Morton Raith Rovers
1967–68 St. Mirren Arbroath
1968–69 Motherwell Ayr United
1969–70 Falkirk Cowdenbeath
1970–71 Partick Thistle East Fife
1971–72 Dumbarton Arbroath
1972–73 Clyde Dunfermline Athletic
1973–74 Airdrieonians Kilmarnock
1974–75 Falkirk Queen of the South
1975–76 Partick Thistle Kilmarnock
1976–77 St. Mirren Clydebank
1977–78 Greenock Morton Hearts
1978–79 Dundee Kilmarnock
1979–80 Hearts Airdrieonians
1980–81 Hibernian Dundee
1981–82 Motherwell Kilmarnock
1982–83 St. Johnstone Hearts
1983–84 Greenock Morton Dumbarton
1984–85 Motherwell Clydebank
1985–86 Hamilton Academical Falkirk
1986–87 Greenock Morton Dunfermline Athletic
1987–88 Hamilton Academical Livingston
1988–89 Dunfermline Athletic Falkirk
1989–90 St. Johnstone Airdrieonians
1990–91 Falkirk Airdrieonians
1991–92 Dundee Partick
1992–93 Raith Rovers Kilmarnock
1993–94 Falkirk Dunfermline Athletic
1994–95 Raith Rovers Dunfermline Athletic
1995–96 Dunfermline Athletic Dundee United
1996–97 St. Johnstone Airdrieonians
1997–98 Dundee Falkirk
1998–99 Hibernian Falkirk
1999–2000 St. Mirren Dunfermline Athletic

21. század[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

Szezon Győztes Második
2000–01 Livingston Ayr United
2001–02 Partick Thistle Airdrieonians
2002–03 Falkirk Clyde
2003–04 Inverness CT Clyde
2004–05 Falkirk St. Mirren
2005–06 St. Mirren St. Johnstone
2006–07 Gretna St. Johnstone
2007–08 Hamilton Academical Dundee
2008–09 St. Johnstone Partick Thistle
2009–10 Inverness CT Dundee
2010–11 Dunfermline Athletic Raith Rovers
2011–12 Ross County Dundee
2012–13 Partick Thistle Greenock Morton