Simón Bolívar

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Simón Bolívar
Nagy-Kolumbia elnöke
Hivatali idő
1819. december 12. – 1830. május 4.
Elődnincs
UtódDomingo Caycedo
Bolívia felszabadítója
Hivatali idő
1825. augusztus 12. – 1825. december 29.
ElődAlto Perú
UtódAntonio José de Sucre
Peru diktátora
Hivatali idő
1824. február 17. – 1825. december 29.
ElődJosé Bernardo de Torre Tagle
UtódAndrés de Santa Cruz
Venezuela elnöke
Hivatali idő
1813. augusztus 6. – 1814. július 7.
ElődCristóbal Mendoza
UtódJosé Antonio Páez
Venezuela elnöke
Hivatali idő
1819. február 15. – 1819. december 17.
Katonai pályafutása
CsatáiSpanish American Wars of Independence

Született1783. július 24.
Caracas, Venezuela
Elhunyt1830. december 17. (47 évesen)
Santa Marta, Kolumbia
Sírhely
  • Cathedral of Santa Marta
  • Caracas Cathedral
  • Panteon Nacional

SzüleiMaría Concepción Palacios Aguirre Ariztía - Sojo Blanco Herrera
Juan Vicente Bolívar y Ponte
HázastársaMaría Teresa Rodríguez del Toro y Alaysa
ÉlettársManuela Sáenz de Aizpuru
Foglalkozás
  • politikus
  • katonatiszt
Halál oka
VallásRegular Masonic jurisdictions

Díjak
  • Grand Cross of the Order of the Sun of Peru‎
  • honorary doctorate of the National University of San Marcos
  • liberator of Venezuela (1813. október 14.)

Simón Bolívar aláírása
Simón Bolívar aláírása
A Wikimédia Commons tartalmaz Simón Bolívar témájú médiaállományokat.
Simón Bolívar Emlékmű, Santa Marta, Kolumbia

Simón Bolívar (teljes nevén: Simón José Antonio de la Santísima Trinidad Bolívar Palacios y Blanco), (1783. július 24.1830. december 17.) a dél-amerikai függetlenségi mozgalom vezetője, később a Nagy-Kolumbia (Gran Colombia) elnöke, Venezuela elnöke, majd Peru és Venezuela diktátora.

Bolívar részt vett Nagy-Kolumbia megalapításában, amely nemzet mint nagy politikai és katonai konföderáció próbált konszolidálódni Amerikában. Nagy-Kolumbia elnöke lett. Annak ellenére, hogy a Nagy-Kolumbia-politikai terv megbukott, Bolívart a cselekedeteiért és nézeteiért „Amerika emberének” nevezik. Kiemelkedő, komoly politikai örökséget maga után hagyó alakja az egyetemes történelemnek, ami Latin-Amerika számos országában, egyben a nemzeti tisztelet tárgyává is formálta őt.

Család és örökség[szerkesztés]

Mind az apa, don Juan Vicente Bolívar, mind az anya, María Concepción Palacios y Blanco az arisztokrácia tagjai voltak. Kettejük korkülönbsége igen nagy volt: 1773-ban, az esküvőjükkor Juan Vicente 47 éves, míg María 15 éves volt. Simónon kívül további négy gyermekük született: Juan Vicente, María Antonia, Juana és María del Carmen.

A Bolívar-család a baszk La Puebla de Bolívar településről származott.

Bolívar téren álló Bolívár szobor, Caracas
Simón Bolívar Toronto - Kanada

Gyermekkor[szerkesztés]

Simón 1783. július 24-ről 25-re virradó éjszaka született a caracasi San Jacinto téren, teljes neve Simón José Antonio de la Santísima Trinidad Bolívar de la Concepción y Ponte Palacios y Blanco, amellyel 1783. július 30-án keresztelték meg a caracasi székesegyházban.

1786 januárjában, amikor Simón kétéves volt, apja tuberkulózisban elhunyt. Anyjának, María Concepciónnak kellett átvenni a családon belüli irányító szerepet; a család érdekei képviseletének feladatát haláláig hatékonyan ellátta. Concepción 1792. július 6-án hunyt el. Simón kilencéves volt ekkor. Az anya végrendeletében meghagyta, hogy gyermekeit a nagyapjukra, Don Feliciano Palaciosra bízza. Don Feliciano a Bolívar-gyermekeket egy felügyelő helyettesre bízta.

Későbbi élete[szerkesztés]

Spanyolországban tanult, ott is házasodott, de felesége, María Rodríguez egy év múlva meghalt. A felvilágosodás és az angol materialista gondolkodók hatására, a napóleoni háborúktól lenyűgözve tett esküt, hogy felszabadítja hazáját. 1810-ben Angliába utazott, s bár a londoni kormány támogatását nem sikerült megszereznie, rábírta a száműzött Francisco de Mirandát, hogy álljon a függetlenségi harc élére. A következő évben kikiáltották Venezuela függetlenségét, de mivel Miranda gyorsan letette a fegyvert, társai árulónak minősítették és kiadták a spanyoloknak.

Bolívar a mai Kolumbia területéről indított "csodálatos hadjáratával" 1813-ban felszabadította Caracast, ahol a nép diktátori hatalommal és az El Libertador (A Szabadító) címmel ruházta fel. A spanyol túlerő és a belső torzsalkodás mégis meghátrálásra kényszerítette, Jamaica szigetére szorult vissza. Politikai gondolkodása itt a brit mintájú alkotmányos köztársaság felé fordult, választott alsó- és örökletes felsőházzal, egész életre szóló államfői tisztséggel.

1816-ban új sereggel szállt partra Új-Granadában. A hadtörténet legfényesebb lapjaira bekerült hadjárata során 1819. augusztus 7-én döntő vereséget mért Boyacánál a spanyolokra. Győzelmei nyomán született meg a Venezuelából, Kolumbiából, Panamából és Ecuadorból álló, a spanyolok által is elismert Nagy-Kolumbia, amelynek elnöke és diktátora Bolívar lett. 1823 szeptemberében, miután a Perut felszabadító José de San Martin lemondott tisztségeiről, bevonult Limába, majd a következő évben tiszteletére Felső-Peru felvette a Bolívia nevet.

A földrész-dimenziókban gondolkodó diktátor álmait kicsinyes társai nem követték. Alvezérei egymás ellen fordultak, az egyes területek egyre nagyobb önállóságot követeltek maguknak. Az 1828-ban összehívott nemzetgyűlés megtagadta Bolívar elnöki hatáskörének növelését, a Felszabadító ellen még merényletet is megkíséreltek. Felkelések robbantak ki, Peru lerohanta Ecuadort, az ország ügyeibe Franciaország, Anglia és az Egyesült Államok is beavatkozott, a recsegő-ropogó Nagy-Kolumbia 1830 nyarára szétesett.

Megromlott egészsége, politikai kudarca és a polgárháború miatt Bolívar lemondott tisztségeiről. Európába készülve, 1830. december 17-én végzett vele a tüdővész Santa Martában. Halálos ágyán elrendelte írásainak és levelezésének elégetését, de azt - a történészek nagy örömére - nem teljesítették.

Művei[szerkesztés]

Emlékezete[szerkesztés]

  • Nevét viseli számos város, félsziget, híd, hegycsúcs, egyetem, repülőtér, futballklub, valamint róla nevezték el Bolíviát és a venezuelai pénzt (venezuelai bolívar).
  • Kurt Vonnegut Macskabölcső című könyvében (1963) szereplő képzeletbeli állam, a San Lorenzói Köztársaság fővárosa is a Bolívar nevet viselte, emléket állítva a nagy gondolkodónak.
  • Kasimir Edschmid: A szabadító című történelmi regénye Simón Bolívar életét dolgozta fel. (Európa Könyvkiadó, Budapest, 1975) ISBN 9630702282
  • Gabriel García Márquez A tábornok útvesztője (1989) című regénye Bolívar életét, különösen annak utolsó hónapjait örökíti meg (ford. Tomcsányi Zsuzsanna; Magvető, Bp., 1992).
  • A Simón Bolívar 95 perces színes spanyol-venezuelai-olasz filmdrámát 1968-ban készítették.[1]
  • Amerika embere című 2013-as Simon Bolivar életrajzi dráma.

Jegyzetek[szerkesztés]

  1. A Simón Bolívar című film PORT.hu adatlapja. [2014. július 24-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2014. július 24.)

Források[szerkesztés]