Ugrás a tartalomhoz

Semmit a szemnek

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Semmit a szemnek
(Memoirs of an Invisible Man)
1992-es francia–amerikai film
RendezőJohn Carpenter
ProducerArnon Milchan
AlapműMemoirs of an Invisible Man
Műfaj
Forgatókönyvíró
Főszerepben
ZeneShirley Walker
OperatőrWilliam A. Fraker
VágóMarion Rothman
DíszlettervezőDaniel A. Lomino
Gyártás
Gyártó
  • StudioCanal
  • Regency Enterprises
Ország Franciaország
Amerikai Egyesült Államok
Nyelvangol
Forgatási helyszínSan Francisco
Játékidő99 perc
Forgalmazás
ForgalmazóUSA Warner Bros.
magyar InterCom
BemutatóUSA 1992. február 28.
magyar 1993. január 29.
Korhatár12 III. kategória (NFT/23348/2015)
További információk

A Semmit a szemnek (eredeti címe: Memoirs of an Invisible Man, alcíme: Egy láthatatlan ember feljegyzései) egy 1992-es, amerikai sci-fi filmdráma, amit Jonh Carpenter rendezett. A főbb szerepekben Chevy Chase, Daryl Hannah és Sam Neill látható. A forgatókönyvet H.F. Saint 1987-es Memoirs of an Invisible Man (Egy láthatatlan ember gondolatai) című regényéből írták.

A nők a szellemét imádják. A C.I.A. a testét akarja. Nick csak a molekuláit szeretné visszakapni.
– A film mottója (moziplakát)

Cselekmény

[szerkesztés]
Alább a cselekmény részletei következnek!

A sármos, nőcsábász Nick Halloway egy tőzsdei elemző San Franciscóban. Egy konferencia után egy irodaházban, amelynek alagsorában laboratóriumi baleset történik, egy kanapén ébred, és rájön, hogy ő is, akárcsak az épület egy része, láthatatlanná vált.

David Jenkins, a CIA ügynöke fedezi fel Nicket, amikor az éppen elhagyni készül az épületet; ettől kezdve a titkosszolgálat a láthatatlan ember nyomába ered, hogy kísérleti célokra használják. Új tulajdonságainak köszönhetően Nicknek sikerül megszöknie, és elrejtőzni Alice Monroe dokumentumfilmesnél, akivel néhány nappal korábban ismerkedett meg. A nő többek között segít neki egy maszkot modellezni, amellyel elvegyülhet az emberek között.

Miközben a Nick és a lány szerelembe esik, Jenkins tovább üldözi őket. Végül egy toronyház tetején, Jenkins és Nick összecsapnak és a küzdelemben Jenkins a mélybe zuhan, és meghal. A CIA pedig azt feltételezi, hogy Nick is meghalt és eltusolják az ügyet és Jenkins halálát öngyilkosságnak állítják be.

Végül a láthatatlan férfi a svájci hegyekben síel. Otthon a terhes Alice várja őt.

Itt a vége a cselekmény részletezésének!

Szereplők

[szerkesztés]
Szerep Színész 1. Magyar szinkron[1]
Nick Halloway Chevy Chase Kovács István
Alice Monroe Daryl Hannah Kiss Erika
David Jenkins Sam Neill Balázsi Gyula
George Talbot Michael McKean Csuja Imre
Warren Singleton Stephen Tobolowsky Orosz István
Ellen Patricia Heaton Csere Ágnes
Dr. Bernard Wachs Jim Norton Pusztai Péter
Morrissey Pat Skipper F. Nagy Zoltán
Helikopterpilóta Rip Haight*
  • *John Carpenter álneve

Forgatás

[szerkesztés]

A filmet 84 napon keresztül forgatták 1991. áprilisa és júniusa között.[2]

Carpenter elmondta, hogy az Industrial Light & Magic által készített effektek miatt „lényegében kétszer kellett felvennünk ugyanazt a filmet”, mivel a normál felvételek után az effektcsapat felállította a terjedelmes VistaVision mozgásvezérlő kamerákat, hogy ugyanazokat az elemeket újra felvegyék, miközben digitális adatokat gyűjtöttek a számítógépes képalkotáshoz. Egy alternatív befejezést is forgattak, amelyben Alice egy láthatatlan gyermeket szül. Carpenter később azt nyilatkozta, hogy ezt a befejezést azért vágták ki, mert a Warner Brothers aggódott, hogy a közönség úgy reagálna a láthatatlan babára, mintha az egy szörnyszülött, ördögi gyermek lenne. Carpenter azt is elmondta, hogy a film forgatása alatt nagyon zaklatott volt. Miközben a stúdióvezetőkkel is harcolt, Carpenter azt állította, hogy Chase-zel és Hannah-val „lehetetlen együtt dolgozni”. Chase gyakran nem volt hajlandó viselni a speciális effektek sminkjét, és idő előtt levette azt, tönkretéve egy napnyi forgatási munkát.[3]

Bevétel

[szerkesztés]

A Semmit a szemnek 1992. február 28-án került a mozikba 1753 moziban. A mozipénztáraknál a nyitóhétvégéjén 4,6 millió dollárt hozott, ami a második helyre volt elég, megelőzte, a harmadik hete műsoron lévő Wayne világa című film.[4] A film az Egyesült Államokban 14 358 033 dollárt hozott.

Kritikai visszhang

[szerkesztés]

A Rotten Tomatoes-on a Semmit a szemnek 28%-os tetszési indexet ért el 36 kritikus véleménye alapján. 10 kritikus pozitívan 26 kritikus negatívan értékelte a filmet. Cinema magazin 60%-ot adott a Carpenter sci-fi vígjátékának. Ezt írták: A Semmit a szemnek már csupán jól megcsinált tucatáru, nincs benne semmi carpenteres (Amerikában meg is bukott). [5]

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Memoirs of an Invisible Man (film) című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Semmit a szemnek az Internetes Szinkron Adatbázisban (magyarul)
  2. When Hollywood Came to Town: The History of Moviemaking in Utah, 1st, Layton: Gibbs Smith (2010. június 23.). ISBN 9781423605874 
  3. Lew, Julie: FILM; Invisibility Is More Than Meets the Eye. The New York Times, 1992. február 23. (Hozzáférés: 2018. július 16.)
  4. 1992. 9. hét hétvégi bevétele Box Office Mojo
  5. TV megjelenés kritika Cinema magazin, 1993. januári szám / 14. szám, 46. old.

További információk

[szerkesztés]