Ugrás a tartalomhoz

Sablon:Kezdőlap kiemelt cikkei/2019-13-1

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
I. Amenhotep egyiptomi fáraó
I. Amenhotep egyiptomi fáraó
I. Amenhotep (jobbra), és anyja, Ahmesz-Nofertari
I. Amenhotep (jobbra), és anyja, Ahmesz-Nofertari

I. Amenhotep, görögösen Amenophisz, uralkodói nevén Dzseszerkaré (i. e. 1534 körül, ur.: kb. i. e. 1525i. e. 1504) az ókori egyiptomi XVIII. dinasztia második fáraója. A hükszosz megszállókat kiűző I. Jahmesz fia volt, valószínűleg gyermekként került a trónra. Apja tevékenységét folytatta: befejezte Jahmesz építkezéseit, megszilárdította az egyiptomi fennhatóságot Alsó-Núbiában.

Uralkodásának egy jelentős része békében telt, ami kedvezett az építkezéseknek. Deltabéli építkezésekről nem maradt fenn bizonyíték, a központi helyet a fáraó figyelmében minden kétséget kizárólag Théba foglalta el, melynek istene, Ámon Egyiptom legfőbb istenévé vált. Az ő tiszteletére épülő karnaki templom évszázadokon át épült. Amenhotep a karnaki építkezésekhez homokkőbányát nyittatott, ezenkívül megkezdte az alabástromkitermelést, és a Sínai-félsziget türkizbányáit is megnyittatta. A Sínai-félszigeten rendbehozatta és megnagyobbíttatta Hathor középbirodalmi kápolnáját Szerabit el-Khadimnál.

Gyermektelenül halt meg, I. Thotmeszt jelölte ki örököséül, aki feltehetőleg a húgának a férje volt. Halála után Amenhotepet és anyját, Ahmesz-Nofertarit istenként tisztelték. 1881-ben több más királyi múmiával együtt a Dejr el-Bahari-i rejtekhelyen találtak rá Amenhotep múmiájára; ez az egyetlen királyi múmia, melyet nem bontottak ki. Ma a kairói Egyiptomi Múzeumban található.