Roncsfilm

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
Roncsfilm
1992-es magyar film
Rendező Szomjas György
Producer
Műfaj
Forgatókönyvíró
Főszerepben
Zene Kiss Ferenc
Operatőr Grunwalsky Ferenc
Vágó Kornis Anna
Jelmeztervező Stanger Zsuzsa
Díszlettervező Makai László
Menyhárt Ágnes
Vayer Tamás
Gyártás
Ország Magyarország
Nyelv magyar
Játékidő 89 perc
Forgalmazás
Forgalmazó
  • MOKÉP (Magyarország)
  • Budapest Film
Bemutató1992. december 11. (Magyarország)
KorhatárTizenhat éven aluliak számára nem ajánlott
További információk
SablonWikidataSegítség

A Roncsfilm, vagy Mi van ha győztünk? egy 1992-ben készült színes, magyar filmszatíra, amit Szomjas György rendezett. A film jeleneteit Budapesten a mostani Corvin-negyed helyén álló, szlömösödött városrészben forgatták. Kultuszfilmmé vált, dialógjaiból szállóigék, korábban csak szűk rétegek által ismert színészeiből (Szőke András, Badár Sándor, Mucsi Zoltán) a magyar film meghatározó alakjai lettek.

Történet[szerkesztés]

A Könnyű testi sértéshez és a Falfúróhóz hasonlóan Szomjas György és írótársa, Grunwalsky Ferenc újságcikkekben olvasott, megtörtént eseményeket használtak kiindulópontként. A színészek, akik közt amatőrök és civilek is akadtak (Bikácsy Gergely, Éles István, Fábry Sándor), a megadott keretek közt szabadon improvizálhattak. A történethez a legtöbbet a stáblistán dialógíróként is feltüntetett Szőke András tette hozzá, aki mellette Béla karakterét is alakította. A rendszerváltást követő általános közhangulattal jól rezonáló filmalkotás nagy érdeklődést keltett, ezért a Metró moziban három és fél éven keresztül műsoron tartották. A film kordokumentum mellett egyben helytörténeti jelentőséggel is bír: a forgatás helyszínén található romos környék helyén az idő folyamán modern irodaépületek és lakónegyed épült.

Cselekmény[szerkesztés]

1989-et írunk, de nem az időpont a lényeg. Helyszín: a Gólya presszó, "Nyócker", a Szigony utcában, ahol az emberek összejárnak, esznek-isznak (leginkább: isznak), kártyáznak, verekszenek, majd hazamennek, és olyan dolgokat tesznek, amik szép lassan követhetetlenné válnak. (Bár a filmben Szigony utcaként utalnak a helyszínre, valójában a Gólya presszó a Bókay János utcában volt és "utódja" jelenleg is ott van. Azoknál a jeleneteknél ahol a házak kapubejárata is látható többször feltűnnek B J jelű kukák. Évtizedekig laktam a Gólyával szemben...) A házmester túszul ejti a feleségét, a fiú tolókocsis apjára dobja az olajkályhát, ami a faterjával együtt lángra lobban, a disznóvágásnál PB-gázzal elkábított disznó meg kidurran. Majd másnap vissza a kocsmába...

Szereplők[szerkesztés]

Idézetek[szerkesztés]

  • Lajos: "Az úr már vérző hassal érkezett a helyszínre."
  • körzeti orvosnő: "Béla! Én vagyok!" Kisjuhász Béla: "Béla? Béla én vagyok!"
  • Lajos: "Megálljon kedves uram, fizetni is kell!" Kisjuhász Béla: "Visszatettem." Lajos: "Megöllek, a kurva anyádat!"
  • ifj. Halász Jenő: "Ég a fater!"
  • Lajos: "Te szarosok!"
  • szomszéd: "Negyvenkettes lába van, de az esemény idején – illetve alkalmával – negyvenegy és feles méretű, gömbölyített orrú fekete cipőt viselt."
  • szomszéd: "A ribizlibor az a kerti asztalon volt, nem pedig a K. Sándorné ablaka alatt álló kisméretű, műanyag lappal fedett hokedlin!"
  • Kisjuhász Béla: "Szar az egész."
  • Joó Géza: "Ez nem nemi erőszak, ez rablótámadás!"
  • Kisjuhász Béla: "Elkaplak Centrum Áruház!"
  • Rózsa Károly: "Sodrófa nevezetű fadarab"
  • Joó Géza barátja: "Hagyd a francba, dögöljön meg!" Taxis: "Dögöljön meg maga!" (lefújja Géza barátját gázzal) Géza: "Ez gáz!" Taxis: "Te szemét! Géza: "A szemét... fújtad le te állat!" Rádióba: "Gyertek gyorsan, a f*sz kollegátok megbolondult, gyertek, mint a taxisok!"

Források[szerkesztés]

További információk[szerkesztés]