QWERTZ-kiosztás
Ezt a szócikket be kellene dolgozni a Billentyűzetkiosztás szócikkbe. A bedolgozás után ezt a cikkettörölni kell , vagy – amennyiben a szócikk címe előfordulhat a keresésben – átirányítássá alakítani. A megbeszélésbe a vitalapon kapcsolódhatsz be. |
Ez a szócikk nem tünteti fel a független forrásokat, amelyeket felhasználtak a készítése során. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts megbízható forrásokat találni az állításokhoz! Lásd még: A Wikipédia nem az első közlés helye. |
A QWERTZ vagy QWERTZU billentyűzet egy széles körben elterjedt, számítógépes és írógépes billentyűkiosztás, amit legfőképp a germán eredetű nyelveknél és Közép-Európában használnak. A név a bal felső sarok első hat betűjéből ered: Q W E R T és Z.
A QWERTY billentyűzetkiosztástól a "Z" és az "Y" felcserélésében tér el – mert a német nyelvben a "Z" többször fordul elő, mint az "Y", és mert a "T" és a "Z" sokszor egymás mellett jelenik meg. Az ékezetes magánhangzók is külön billentyűkön helyezkednek el, ezzel több írásjelt leszorítanak.
A QWERTZ billentyűzet kapcsán gyakran előkerül a "magzar billentz\yet ruley" mondat, ami a magyar kiosztásnak megfelelően, de angol billentyűzeten használt billentyűk leütésével keletkezett a QWERTZ kiosztást nem kedvelő informatikusok körében.