Ugrás a tartalomhoz

Piroluzit

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Piroluzit
Általános adatok
Névváltozatokmangánoxid vagy polianit
KépletMnO2
Azonosítás
Színfekete
Porszínfekete
Fényfélig fémes
Átlátszóságopak
Keménység2-7
Hasadáskitűnő
Sűrűség4,7-5,0 g/cm³
A Wikimédia Commons tartalmaz Piroluzit témájú médiaállományokat.


A piroluzit (mangánoxid vagy polianit) mangántartalmú tetragonális kristályrendszerű oxidásvány, a rutilcsoport ásványegyüttese közé tartozik. Fontos mangánérc.

Neve a görög pyr (πυρ = tűz) és loyszisz (λοῦσις = mosás, fürösztés) szóból származik, a piroluzitot ui. a zöld és barna üvegek tisztítására, mosására használták.[1]

Kémiai és fizikai tulajdonságai

[szerkesztés]
  • Képlete: MnO2
  • Szimmetriája: több függőleges és vízszintes szimmetriája van, apró kis oszlopok vagy finom szemcsés tömegekben található.
  • Sűrűsége: 4,7-5,0 g/cm³.
  • Keménysége: 2-7 (a Mohs-féle keménységi skálán, a magasabb érték a kristályos változaté).
  • Hasadása: kitűnő.
  • Színe: fekete.
  • Fénye: félig fémes.
  • Átlátszósága: opak.
  • Pora: fekete.
  • Elméleti mangántartalma: 63,2%.

Keletkezése

[szerkesztés]

Alacsony hőmérsékletű hidrotermás körülmények között keletkezik. Gyakori a másodlagos keletkezése tengeri üledékekben, zártabb öblözetekben, ahol kiválásként is keletkezett. A manganitból oxidálódás folyamán piroluzit keletkezik.

Előfordulása

[szerkesztés]

Németországban a Harz-hegységben gyakran található. A csehországi Érchegységben, Angliában Cornwall megyében található. Az Egyesült Államokban Georgiában vannak előfordulásai, Arkansas bányáiból exportra is termelik. Indiában a Dekkán-fennsíkon, Brazíliában, Dél-Afrikában bányásszák. Ismert előfordulásai voltak Olaszországban Szardinia szigetén telepszerűen.

Előfordulásai Magyarországon

[szerkesztés]
Piroluzit jégvirágszerű kiválása.

Az úrkúti mangánelőfordulásnál az áthalmozott mangánércben gyakori, de az oxidos-agyagos részekben az ágas jégvirágszerű aprókristályos ásványegyüttes is található. Eplényben az ott fejtett oxidos mangánércben gyakori, szép kristályai fordultak elő érces gumókban is. Noszvajtól Egeren át Demjénig hosszan elnyúlóan a triász kori mészköveken és eocén korú márgákon követhető a mangánosodott ércesedés felső részén az oxidálódott szakaszokon gyakori a piroluzit. Rudabánya bányáiban több helyen találtak kristályos foltokban. Szegilong kaolin bányájában gyakori oxidos mangánzárványokban barit és piroluzit található. Székesfehérvár közelében mállott gránitos közegben kvarcos erecskékben találták kristályait. Velem mellett a Vid-hegy déli lejtőjén érctartalmú kvarclencséket tártak fel, melyben az uralkodó ásvány az aprókristályos piroluzit.

Hasonló ásvány

[szerkesztés]

Manganit

Kísérő ásványok

[szerkesztés]

Manganit, braunit, hematit, kvarc.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Fülöp József: Rövid kémiai értelmező és etimológiai szótár. Celldömölk: Pauz–Westermann Könyvkiadó Kft. 1998. 116. o. ISBN 963 8334 96 7  

Források

[szerkesztés]
Commons:Category:Pyrolusite
A Wikimédia Commons tartalmaz Piroluzit témájú médiaállományokat.
  • Bognár László: Ásványhatározó. Gondolat Kiadó. 1987.
  • Koch Sándor: Magyarország ásványai. Akadémiai Kiadó. 1985.