Négysáncverseny

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Vierschanzentournee logo.png

A Négysáncverseny (németül: Vierschanzentournee) egy önállóan is értékelt síugró versenysorozat, mely a Síugró-világkupa részeként kerül lebonyolításra. Négy versenyből áll, melyeket a verseny kezdete, 1952 óta mindig ugyanazon a két-két német és osztrák síugrósáncon tartanak meg. Néhány kivételtől eltekintve a versenyhelyszínek sorrendje is állandó: Oberstdorf, Garmisch-Partenkirchen, Innsbruck és Bischofshofen. Ugyancsak állandó hagyomány a versenyek időpontja, melyek mindig a karácsony utáni napoktól vízkereszt napjáig tartanak.

A Négysáncverseny győztese az a versenyző, aki az adott évben a négy versenyen összesen a legtöbb pontot éri el. Miközben tehát a világkupában a helyezések szerint kapnak a versenyzők pontokat, a Négysáncverseny összesítésébe a versenypontok kerülnek be. (Mivel a négy verseny a világkupa része is, oda az ottani szokások szerint kapnak pontokat az eredmények alapján a versenyzők.) A 2005–06-os verseny végén a finn Janne Ahonen és a cseh Jakub Janda pontosan azonos összesített pontszámot ért el, így holtversenyben győztek mindketten. Különleges eredményt ért el a 2001–02-es versenyen a német Sven Hannawald, a versenysorozat történetében először és mindeddig egyedüliként mind a négy versenyt megnyerte egyazon évben.

A négy sánc[szerkesztés]

Időpont Kép Helyszín Sánc neve K-pont Hill size Sáncrekord
december 29. vagy 30. Skisprungschanze oberstdorf.JPG GER Oberstdorf, Németország Schattenbergschanze K-120 HS 137 143,5 m (2003)
NOR Sigurd Pettersen
január 1. Neue Große Olympiaschanze.jpg GER Garmisch-Partenkirchen, Németország Große Olympiaschanze K-125 HS 140 143,5 m (2010)
SUI Simon Ammann
január 3. vagy 4. Bergisel-N.jpg AUT Innsbruck, Ausztria Bergiselschanze K-120 HS 130 138,0 m (2015)
AUT Michael Hayböck[1]
január 6. Paul-Ausserleitner-Schanze.JPG AUT Bischofshofen, Ausztria Paul-Außerleitner-Schanze K-125 HS 140 144,5 m (2017)
GER Andreas Wellinger

Hagyományosan a torna a következő sorrendben látogatja a helyszíneket: Oberstdorf, Garmisch-Partenkirchen, Innsbruck, Bischofshofen, ez alól csak az alábbi kivételek voltak:

  • 1952–53: Garmisch-Partenkirchen volt az első és Oberstdorf a második verseny.
  • 1956–57, 1961–62, 1962–63: Innsbruck volt a második és Garmisch-Partenkirchen a harmadik verseny.
  • 1971–72: Innsbruck volt az első és Oberstdorf a harmadik verseny.
  • 2007–08: Az innsbrucki verseny a rossz időjárás miatt elmaradt, helyette egy második bischofshofeni versenyt rendeztek.

Párbajok az első körben[szerkesztés]

A győztesnek járó Joska Bodenmais-kupa.

A Négysáncversenyek sajátossága az 1996–97-es versenytől bevezetett szisztéma. A hagyományos világkupaversenyekkel ellentétben, ahol a kvalifikációból a versenyre jutott 50 versenyző a leggyengébb összetett világkupa-helyezésű versenyzőtől a legjobbig haladva sorban ugrik, a Négysáncversenyek első sorozatában a versenyzők párokba vannak állítva, akik egymás ellen versenyeznek. A kvalifikációban elért eredmények alapján sorrendbe állított 50 versenyző közül először a 26. és 25. versenyző ugrik, majd a 27. és a 24., utána a 28. és a 23., és így tovább. Minden párbaj győztese bejut a második sorozatra, rajtuk kívül a vesztesek közül az 5 legjobb eredményt elért versenyző szintén folytathatja. A második sorozat már hagyományosan, az első sorozat eredményei alapján a legrosszabbtól a legjobbig haladva zajlik.

A rendszer hátránya, hogy akár az első sorozat 12. legjobb eredményével is kieshet versenyző (ha elveszíti a párbaját és rajta kívül még öt párban ugrik jobbat a vesztes is) és eközben továbbjuthat a 49. (amennyiben az ő ellenfele ugrotta a legrosszabbat). Ilyen helyzetek azonban nagyon ritkán fordulnak elő. A rendszer előnye, hogy izgalmasabbá teszi az első sorozatot a nézők számára, és izgalmasabbá teszi a kvalifikációt is, ahol nem elég bármilyen eredménnyel bekerülni a legjobb 50 közé, hanem az határozza meg a verseny első sorozatának menetét. Más világkupaversenyekhez hasonlóan a világkupa összetett sorrendjében az első 10 helyen álló versenyző itt is automatikusan részt vehet a versenyen, tehát kihagyhatják a kvalifikációt. Ebben az esetben azonban ők minősülnek a legrosszabb selejtezős eredményű versenyzővé, így a legjobbakkal ugranak a párbajban. Szintén előnye ennek a megrendezésnek, hogy a hirtelen változó időjárási körülmények kevésbé befolyásolják a verseny menetét, mint a hagyományos szisztémánál. Az egymás ellen versenyző párok közel azonos feltétel mellett ugorhatnak.

Amennyiben az időjárás (vagy egyéb okok miatt) a kvalifikációt nem tudják a versenyt megelőző napon lebonyolítani, és az a verseny napjára kerül, a szabályok értelmében elmarad a párbaj és a hagyományos rend szerint rendezik a verseny első fordulóját. A 2007–08-as Négysáncversenyen például az oberstdorfi verseny kivételével minden sáncnál így jártak el.

Győztesek[szerkesztés]

* Mind a négy versenyt megnyerte
Év Oberstdorf Garmisch-
Partenkirchen
Innsbruck Bischofshofen Összetett győztes
1952–53 Norvégia Erling Kroken Norvégia Asgeir Dølplads Ausztria Sepp Bradl Norvégia Halvor Næs Ausztria Sepp Bradl
1953–54 Norvégia Olav Bjørnstad Norvégia Olav Bjørnstad Norvégia Olav Bjørnstad Ausztria Sepp Bradl Norvégia Olav Bjørnstad
1954–55 Finnország Aulis Kallakorpi Finnország Aulis Kallakorpi Norvégia Torbjørn Ruste Norvégia Torbjørn Ruste Finnország Hemmo Silvennoinen
1955–56 Finnország Eino Kirjonen Finnország Hemmo Silvennoinen Szovjetunió Koba Cakadze Szovjetunió Jurij Szkvorcov Szovjetunió Nyikolaj Kamenszkij
1956–57 Finnország Pentti Uotinen Szovjetunió Nyikolaj Kamenszkij Szovjetunió Nyikolaj Samov Finnország Eino Kirjonen Finnország Pentti Uotinen
1957–58 Szovjetunió Nyikolaj Kamenszkij Ausztria Willi Egger Német Demokratikus Köztársaság Helmut Recknagel Német Demokratikus Köztársaság Helmut Recknagel Német Demokratikus Köztársaság Helmut Recknagel
1958–59 Német Demokratikus Köztársaság Helmut Recknagel Német Demokratikus Köztársaság Helmut Recknagel Német Demokratikus Köztársaság Helmut Recknagel Ausztria Walter Habersatter Német Demokratikus Köztársaság Helmut Recknagel
1959–60 Nyugat-Németország Max Bolkart Nyugat-Németország Max Bolkart Nyugat-Németország Max Bolkart Ausztria Albin Plank Nyugat-Németország Max Bolkart
1960–61 Finnország Juhani Kärkinen Szovjetunió Koba Cakadze Finnország Kalevi Kärkinen Német Demokratikus Köztársaság Helmut Recknagel Német Demokratikus Köztársaság Helmut Recknagel
1961–62 Finnország Eino Kirjonen Nyugat-Németország Georg Thoma Ausztria Willi Egger Ausztria Willi Egger Finnország Eino Kirjonen
1962–63 Norvégia Toralf Engan Norvégia Toralf Engan Norvégia Toralf Engan Norvégia Torbjørn Yggeseth Norvégia Toralf Engan
1963–64 Norvégia Torbjørn Yggeseth Finnország Veikko Kankkonen Finnország Veikko Kankkonen Ausztria Baldur Preiml Finnország Veikko Kankkonen
1964–65 Norvégia Torgeir Brandtzæg Finnország Erkki Pukka Norvégia Torgeir Brandtzæg Norvégia Bjørn Wirkola Norvégia Torgeir Brandtzæg
1965–66 Finnország Veikko Kankkonen Finnország Paavo Lukkariniemi Német Demokratikus Köztársaság Dieter Neuendorf Finnország Veikko Kankkonen Finnország Veikko Kankkonen
1966–67 Német Demokratikus Köztársaság Dieter Neuendorf Norvégia Bjørn Wirkola Norvégia Bjørn Wirkola Norvégia Bjørn Wirkola Norvégia Bjørn Wirkola
1967–68 Német Demokratikus Köztársaság Dieter Neuendorf Norvégia Bjørn Wirkola Szovjetunió Garij Napalkov Csehszlovákia Jiří Raška Norvégia Bjørn Wirkola
1968–69 Norvégia Bjørn Wirkola Norvégia Bjørn Wirkola Norvégia Bjørn Wirkola Csehszlovákia Jiří Raška Norvégia Bjørn Wirkola
1969–70 Szovjetunió Garij Napalkov Csehszlovákia Jiří Raška Norvégia Bjørn Wirkola Csehszlovákia Jiří Raška Német Demokratikus Köztársaság Horst Queck
1970–71 Norvégia Ingolf Mork Norvégia Ingolf Mork Csehszlovákia Zbyněk Hubač Norvégia Ingolf Mork Csehszlovákia Jiří Raška
1971–72 Japán Kaszaja Jukio Japán Kaszaja Jukio Japán Kaszaja Jukio Norvégia Bjørn Wirkola Norvégia Ingolf Mork
1972–73 Német Demokratikus Köztársaság Rainer Schmidt Német Demokratikus Köztársaság Rainer Schmidt Szovjetunió Szergej Bocskov Csehszlovákia Rudolf Höhnl Német Demokratikus Köztársaság Rainer Schmidt
1973–74 Német Demokratikus Köztársaság Hans-Georg Aschenbach Svájc Walter Steiner Német Demokratikus Köztársaság Hans-Georg Aschenbach Német Demokratikus Köztársaság Bernd Eckstein Német Demokratikus Köztársaság Hans-Georg Aschenbach
1974–75 Ausztria Willi Pürstl Ausztria Karl Schnabl Ausztria Karl Schnabl Ausztria Karl Schnabl Ausztria Willi Pürstl
1975–76 Ausztria Toni Innauer Ausztria Toni Innauer Német Demokratikus Köztársaság Jochen Danneberg Ausztria Toni Innauer Német Demokratikus Köztársaság Jochen Danneberg
1976–77 Ausztria Toni Innauer Német Demokratikus Köztársaság Jochen Danneberg Német Demokratikus Köztársaság Henry Glaß Svájc Walter Steiner Német Demokratikus Köztársaság Jochen Danneberg
1977–78 Német Demokratikus Köztársaság Matthias Buse Német Demokratikus Köztársaság Jochen Danneberg Norvégia Per Bergerud Finnország Kari Ylianttila Finnország Kari Ylianttila
1978–79 Szovjetunió Jurij Ivanov Csehszlovákia Josef Samek Finnország Pentti Kokkonen Finnország Pentti Kokkonen Finnország Pentti Kokkonen
1979–80 Német Demokratikus Köztársaság Jochen Danneberg Ausztria Hubert Neuper Ausztria Hubert Neuper Német Demokratikus Köztársaság Martin Weber Ausztria Hubert Neuper
1980–81 Ausztria Hubert Neuper Kanada Horst Bulau Finnország Jari Puikkonen Ausztria Armin Kogler Ausztria Hubert Neuper
1981–82 Finnország Matti Nykänen Norvégia Roger Ruud Német Demokratikus Köztársaság Manfred Deckert
Norvégia Per Bergerud
Ausztria Hubert Neuper Német Demokratikus Köztársaság Manfred Deckert
1982–83 Kanada Horst Bulau Ausztria Armin Kogler Finnország Matti Nykänen Német Demokratikus Köztársaság Jens Weißflog Finnország Matti Nykänen
1983–84 Német Demokratikus Köztársaság Klaus Ostwald Német Demokratikus Köztársaság Jens Weißflog Német Demokratikus Köztársaság Jens Weißflog Német Demokratikus Köztársaság Jens Weißflog Német Demokratikus Köztársaság Jens Weißflog
1984–85 Ausztria Ernst Vettori Német Demokratikus Köztársaság Jens Weißflog Finnország Matti Nykänen Norvégia Hroar Stjernen Német Demokratikus Köztársaság Jens Weißflog
1985–86 Finnország Pekka Suorsa Csehszlovákia Pavel Ploc Finnország Jari Puikkonen Ausztria Ernst Vettori Ausztria Ernst Vettori
1986–87 Norvégia Vegard Opaas Nyugat-Németország Andreas Bauer Jugoszlávia Primož Ulaga Finnország Tuomo Ylipulli Ausztria Ernst Vettori
1987–88 Csehszlovákia Pavel Ploc Finnország Matti Nykänen Finnország Matti Nykänen Finnország Matti Nykänen Finnország Matti Nykänen
1988–89 Nyugat-Németország Dieter Thoma Finnország Matti Nykänen Svédország Jan Boklöv Amerikai Egyesült Államok Mike Holland Finnország Risto Laakkonen
1989–90 Nyugat-Németország Dieter Thoma Német Demokratikus Köztársaság Jens Weißflog Finnország Ari-Pekka Nikkola Csehszlovákia František Jež Nyugat-Németország Dieter Thoma
1990–91 Németország Jens Weißflog Németország Jens Weißflog Finnország Ari-Pekka Nikkola Ausztria Andreas Felder Németország Jens Weißflog
1991–92 Finnország Toni Nieminen Ausztria Andreas Felder Finnország Toni Nieminen Finnország Toni Nieminen Finnország Toni Nieminen
1992–93 Németország Christof Duffner Japán Kaszai Noriaki Ausztria Andreas Goldberger Ausztria Andreas Goldberger Ausztria Andreas Goldberger
1993–94 Németország Jens Weißflog Norvégia Espen Bredesen Ausztria Andreas Goldberger Norvégia Espen Bredesen Norvégia Espen Bredesen
1994–95 Ausztria R. Schwarzenberger Finnország Janne Ahonen Japán Funaki Kazujosi Ausztria Andreas Goldberger Ausztria Andreas Goldberger
1995–96 Finnország Mika Laitinen Ausztria R. Schwarzenberger Ausztria Andreas Goldberger Németország Jens Weißflog Németország Jens Weißflog
1996–97 Németország Dieter Thoma Szlovénia Primož Peterka Japán Funaki Kazujosi Németország Dieter Thoma Szlovénia Primož Peterka
1997–98 Japán Funaki Kazujosi Japán Funaki Kazujosi Japán Funaki Kazujosi Németország Sven Hannawald Japán Funaki Kazujosi
1998–99 Németország Martin Schmitt Németország Martin Schmitt Japán Kaszai Noriaki Ausztria Andreas Widhölzl Finnország Janne Ahonen
1999–00 Németország Martin Schmitt Ausztria Andreas Widhölzl Ausztria Andreas Widhölzl Ausztria Andreas Widhölzl Ausztria Andreas Widhölzl
2000–01 Németország Martin Schmitt Japán Kaszai Noriaki Lengyelország Adam Małysz Lengyelország Adam Małysz Lengyelország Adam Małysz
2001–02 Németország Sven Hannawald Németország Sven Hannawald Németország Sven Hannawald Németország Sven Hannawald Németország Sven Hannawald *
2002–03 Németország Sven Hannawald Szlovénia Primož Peterka Finnország Janne Ahonen Norvégia Bjørn Einar Romøren Finnország Janne Ahonen
2003–04 Norvégia Sigurd Pettersen Norvégia Sigurd Pettersen Szlovénia Peter Žonta Norvégia Sigurd Pettersen Norvégia Sigurd Pettersen
2004–05 Finnország Janne Ahonen Finnország Janne Ahonen Finnország Janne Ahonen Ausztria Martin Höllwarth Finnország Janne Ahonen
2005–06 Finnország Janne Ahonen Csehország Jakub Janda Norvégia Lars Bystøl Finnország Janne Ahonen Finnország Janne Ahonen
Csehország Jakub Janda
2006–07 Ausztria Gregor Schlierenzauer Svájc Andreas Küttel Norvégia Anders Jacobsen Ausztria Gregor Schlierenzauer Norvégia Anders Jacobsen
2007–08 Ausztria Thomas Morgenstern Ausztria Gregor Schlierenzauer Finnország Janne Ahonen Finnország Janne Ahonen Finnország Janne Ahonen
2008–09 Svájc Simon Ammann Ausztria Wolfgang Loitzl Ausztria Wolfgang Loitzl Ausztria Wolfgang Loitzl Ausztria Wolfgang Loitzl
2009–10 Ausztria Andreas Kofler Ausztria Gregor Schlierenzauer Ausztria Gregor Schlierenzauer Ausztria Thomas Morgenstern Ausztria Andreas Kofler
2010–11 Ausztria Thomas Morgenstern Svájc Simon Ammann Ausztria Thomas Morgenstern Norvégia Tom Hilde Ausztria Thomas Morgenstern
2011–12 Ausztria Gregor Schlierenzauer Ausztria Gregor Schlierenzauer Ausztria Andreas Kofler Ausztria Thomas Morgenstern Ausztria Gregor Schlierenzauer
2012–13 Norvégia Anders Jacobsen Norvégia Anders Jacobsen Ausztria Gregor Schlierenzauer Ausztria Gregor Schlierenzauer Ausztria Gregor Schlierenzauer
2013–14 Svájc Simon Ammann Ausztria Thomas Diethart Finnország Anssi Koivuranta Ausztria Thomas Diethart Ausztria Thomas Diethart
2014–15 Ausztria Stefan Kraft Norvégia Anders Jacobsen Németország Richard Freitag Ausztria Michael Hayboeck Ausztria Stefan Kraft
2015–16 Németország Severin Freund Szlovénia Peter Prevc Szlovénia Peter Prevc Szlovénia Peter Prevc Szlovénia Peter Prevc
2016–17 Ausztria Stefan Kraft Norvégia Daniel-André Tande Norvégia Daniel-André Tande Lengyelország Kamil Stoch Lengyelország Kamil Stoch

Rekordok[szerkesztés]

Grand slam[szerkesztés]

Győzelem mind a négy helyszínen egy szezonban[szerkesztés]

Győzelem mind a négy helyszínen a pályafutás alatt[szerkesztés]

Összetett eredmény[szerkesztés]

Legtöbb összetett győzelem versenyzőnként[szerkesztés]

Helyezés Versenyző Győzelmek Győztes évek
1. Finnország Janne Ahonen 5 1998–99, 2002–03, 2004–05, 2005–06, 2007–08
2. Német Demokratikus KöztársaságNémetország Jens Weißflog 4 1983–84, 1984–85, 1990–91, 1995–96
3. Német Demokratikus KöztársaságNémet Demokratikus Köztársaság Helmut Recknagel 3 1957–58, 1958–59, 1960–61
Norvégia Bjørn Wirkola 1966–67, 1967–68, 1968–69

Összetett győzelmek országonként[szerkesztés]

Helyezés Ország Győzelmek Versenyzők
1. Ausztria 16 Andreas Goldberger, Hubert Neuper, Gregor Schlierenzauer, Ernst Vettori (mind 2x)
Sepp Bradl, Thomas Diethart, Andreas Kofler, Stefan Kraft, Wolfgang Loitzl, Thomas Morgenstern, Willi Pürstl, Andreas Widhölzl
Németország1 16 Jens Weißflog (4x)
Helmut Recknagel (3x)
Jochen Danneberg (2x)
Hans-Georg Aschenbach, Max Bolkart, Manfred Deckert, Sven Hannawald, Horst Queck, Rainer Schmidt, Dieter Thoma
Finnország 16 Janne Ahonen (5x)
Veikko Kankkonen, Matti Nykänen (mind 2x)
Eino Kirjonen, Pentti Kokkonen, Risto Laakkonen, Toni Nieminen, Hemmo Silvennoinen, Pentti Uotinen, Kari Ylianttila
4. Norvégia 10 Bjørn Wirkola (3x)
Olav Bjørnstad, Torgeir Brandtzæg, Espen Bredesen, Toralf Engan, Anders Jacobsen, Ingolf Mork, Sigurd Pettersen
5. Csehország2 2 Jakub Janda, Jiří Raška
Szlovénia 2 Primož Peterka, Peter Prevc
Lengyelország 2 Adam Małysz, Kamil Stoch
8. Japán 1 Funaki Kazujosi
Szovjetunió 1 Nyikolaj Kamenszkij

1 Ideértve az NDK eredményeit is.
2 Ideértve Csehszlovákia eredményeit is.

Versenyek[szerkesztés]

Legtöbb sáncgyőzelem versenyzőnként[szerkesztés]

(A táblázatban az összetettben is győztes versenyzők eltérő háttérszínnel vannak kiemelve.)

Helyezés Versenyző Győzelmek Obertstdorf Garmisch-
Partenkirchen
Innsbruck Bischofshofen
1. Német Demokratikus KöztársaságNémetország Jens Weißflog 10 2 4 1 3
Norvégia Bjørn Wirkola 1 3 3 3
3. Finnország Janne Ahonen 9 2 2 2 3
Ausztria Gregor Schlierenzauer 2 3 2 2
5. Finnország Matti Nykänen 7 1 2 3 1
6. Németország Sven Hannawald 6 2 1 1 2
Német Demokratikus KöztársaságNémet Demokratikus Köztársaság Helmut Recknagel 1 1 2 2
8. Japán Funaki Kazujosi 5 1 1 3
Ausztria Andreas Goldberger 3 2
Ausztria Thomas Morgenstern 2 1 2
11. Német Demokratikus Köztársaság Jochen Danneberg 4 1 2 1
Ausztria Toni Innauer 2 1 1
Norvégia Anders Jacobsen 1 2 1
Finnország Veikko Kankkonen 1 1 1 1
Ausztria Hubert Neuper 1 1 1 1
Csehszlovákia Jiří Raška 1 3
Németország Martin Schmitt 3 1
Nyugat-Németország Dieter Thoma 3 1
Ausztria Andreas Widhölzl 1 1 2
20. Svájc Simon Ammann 3 2 1
Norvégia Olaf Bjørnstad 1 1 1
Nyugat-Németország Max Bolkart 1 1 1
Ausztria Willi Egger 1 1 1
Norvégia Toralf Engan 1 1 1
Ausztria Andreas Felder 2 1
Japán Kaszai Noriaki 2 1
Japán Kaszaja Jukio 1 1 1
Finnország Eino Kirjonen 2 1
Ausztria Wolfgang Loitzl 1 1 1
Norvégia Ingolf Mork 1 1 1
Német Demokratikus Köztársaság Dieter Neuendorf 2 1
Finnország Toni Nieminen 1 1 1
Norvégia Sigurd Pettersen 1 1 1
Szlovénia Peter Prevc 1 1 1
Ausztria Karl Schnabl 1 1 1

Sáncgyőzelmek országonként[szerkesztés]

Helyezés Ország Győzelmek száma Győztes versenyzők száma
1. Ausztria 60 23
2. Németország 55 21
ebből NDK 29 12
3. Finnország 45 20
4. Norvégia 44 20
5. Csehország 11 7
ebből Csehszlovákia 10 6
Japán 11 3
7. Szovjetunió 10 7
8. Szlovénia 7 4
ebből Jugoszlávia 1 1
9. Svájc 6 2
10. Kanada 2 1
Lengyelország 1
12. Egyesült Államok 1 1
Svédország 1

Jegyzetek[szerkesztés]

  1. Germany's Freitag wins 3rd stop of 4 Hills Tour (angol nyelven). Yahoo Sports, 2015. január 4. (Hozzáférés: 2015. január 4.)

Források[szerkesztés]

Commons
A Wikimédia Commons tartalmaz Négysáncverseny témájú médiaállományokat.