Ugrás a tartalomhoz

Muha Lajos

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Muha Lajos
Életrajzi adatok
Született1956augusztus 28. (68 éves)
Budapest
Ismeretes mintinformatikus
Nemzetiségmagyar
LakhelyVeresegyház
Iskolái
  • Kossuth Lajos Katonai Főiskola
  • Varsói Katonai Műszaki Egyetem
Iskolái
Felsőoktatási
intézmény
varsói Katonai Műszaki Akadémia
Más felsőoktatási
intézmény
Kossuth Lajos Katonai Főiskola
Pályafutása
Szakterületaz informatikai biztonság
Kutatási területaz informatikai biztonság rendszertana, irányítási rendszere, oktatása; a kritikus információs infrastruktúrák védelme.
Tudományos fokozatPhD (2008)
Aktivitási típusfőiskolai tanár
Munkahelyek
Nemzeti Közszolgálati Egyetemfőiskolai tanár
Jelentős munkáiinformatikai biztonsági ajánlások (ITB, KIB), könyvek és a 2013. évi információbiztonsági törvény
Tudományos publikációk száma114
Szakmai kitüntetések
Az év útmutató biztonsági szakembere (2013)
Muha Lajos weboldala

Muha Lajos (Budapest, 1956 –) informatikus, főiskolai tanár. Az informatikai biztonság egyik hazai úttörője.

Életpályája

[szerkesztés]

1978-ban a Kossuth Lajos Katonai Főiskolán tábori tüzértiszti és tanári oklevelet szerzett. Ezt követően a zalaegerszegi lövészezrednél szolgált tüzértisztként, majd 1981-től a varsói Katonai Műszaki Akadémia Kibernetika Karán tanult tovább, ahol informatikai rendszerek szakon szerzett okleveles kibernetikus mérnöki diplomát 1986-ban.

Ezt követően a tatai hadtestparancsnokság informatikai vezetője. 1989-1991 között a Mikroelektronikai Vállalat varsói kereskedelmi kirendeltségét vezeti. 1991-ben leszerelt a Magyar Honvédségtől.

1993-1995 között a Jász-Nagykun, Szolnok, Pest és Nógrád megyei Köztársasági Megbízott Hivatalában címzetes főtanácsos, a régió adatvédelmi felelőse. 1995-ben részt vesz az első magyar kockázatelemzésen alapuló informatikai biztonsági vizsgálatokban, ahol a Honvédelmi, a Belügy- és a Népjóléti Minisztérium vizsgálatát személyesen vezeti.

1995-től 2001-ig a FIXX Informatikai és Biztonsági Tanácsadó Rt. elnök-igazgatója. 2002-ben megszervezte, és 2003-ig vezette a Magyar Posta Rt. Adat- és Információvédelmi Osztályát. 2003-2004-ben a Persecutor Vagyonvédelmi Kft. információbiztonsági igazgatója.

2000-től a Gábor Dénes Főiskolán óraadó tanárként, majd 2006-tól főiskolai docensként tanítja az informatikai biztonságot.

2004-től Certified Information Security Manager (CISM). 2008-ban védte meg a Magyar Köztársaság kritikus információs infrastruktúráinak védelme című doktori értekezését és kapott PhD fokozatot a katonai műszaki tudomány területén. 2008-tól a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem (ma: Nemzeti Közszolgálati Egyetem) Informatikai tanszék egyetemi docense, 2009-től főiskolai tanár és 2009-2011 tanszékvezető. Tanított még a Dunaújvárosi Főiskola Informatikai Intézetében és a Szent István Egyetem Társadalomtudományi Intézetében.

2011-től ismét katonatiszt, alezredesi rendfokozatban.

Munkássága

[szerkesztés]

Kutatási területe az informatikai biztonság, ezen belül az informatikai biztonsági irányítási rendszer, az informatikai biztonsági kockázatelemzés és kockázatkezelés és a kritikus információs infrastruktúrák védelme.

Az informatikai biztonság területén vezetője és résztvevője közigazgatási szervezetek, nagyvállalatok és pénzintézetek informatikai biztonsági auditjainak és fejlesztéseinek.

Társszerzője volt a Miniszterelnöki Hivatal Informatikai Tárcaközi Bizottsága által 1996-ban kiadott MeH ITB 12. számú ajánlásnak.[1] Szerkesztője és társszerzője a Közigazgatási Informatikai Bizottság 25. számú ajánlásaként 2008-ban kiadott MIBIK[2] című ajánlássorozat Informatikai Biztonsági Irányítási Rendszer (IBIR), Informatikai Biztonság Irányítási Követelmények (IBIK) és Informatikai Biztonság Irányításának Vizsgálata (IBIV) részeinek.

Több mint 100 publikáció szerzője vagy társszerzője, számos konferencia (Hacktivity, ISACA, ITBN, Robothadviselés, HiSec, Országos Neumann Kongresszus) előadója. Az informatikai biztonság[3] és Az informatikai biztonság kézikönyve[4] című könyveiből tanítják sok egyetemen és főiskolán az informatikai biztonság (adatvédelem, adatbiztonság) tantárgyakat.

Jelentős szerepe volt az állami és önkormányzati szervek információbiztonságáról kiadott 2013. évi L. törvény elkészítésében.[5] Ezért kapta 2013-ban az Informatikai Biztonság Napján (ITBN) az év útmutató biztonsági szakembere díjat.[6]

Főbb publikációi

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Informatikai Rendszerek Biztonsági Követelményei, Miniszterelnöki Hivatal Informatikai Tárcaközi Bizottság 12. sz. ajánlás, 1996.
  2. Magyar Informatikai Biztonsági Keretrendszer, KIB 25. sz. ajánlása 1. kötet, 2008
  3. Muha Lajos-Bodlaki Ákos: Az informatikai biztonság, PRO-SEC Kft., 2005., ISBN 9638602260
  4. Muha Lajos (szerkesztő): Az informatikai biztonság kézikönyve - Informatikai biztonsági tanácsadó A-tól Z-ig, Verlag Dashöfer Szakkiadó, 2000-2005, ISBN 9639313122
  5. ’’IT café’’: Elkészült az információbiztonsági törvény tervezete
  6. ISACA: Iránymutató szakember díj

Források

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]