Ugrás a tartalomhoz

Moonwalk

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Turokaci (vitalap | szerkesztései) 2020. január 6., 19:10-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Források)
Fájl:Minnie the Moocher (1932).webm
Minnie the Moocher (1932)

A moonwalk egy olyan táncforma, amely azt a hatást kelti, mintha a táncost hátrafelé húznák, miközben előrefelé szeretne menni.[1] A break tánc mozdulatok közé tartozik. Akkor vált népszerűvé a világon, amikor Michael Jackson 1983. március 25-én a Motown 25: Yesterday, Today, Forever című koncerten bemutatta. Ez a mozdulat azóta a védjegyévé vált, és mostanra az egyik legismertebb táncmozdulat a világon.[2][3]

Az illúzió

Az illúzió az, hogy a táncos csúszik hátrafelé. A figyelmet felkelti azzal, hogy felkapja a lábát, aztán a háta mögé csúsztatja és súlyt helyez rájuk, majd ugyanezt megcsinálja a másik lábával is, amit addig ismétel folyamatosan, amíg létre nem jön maga a moonwalk tánc.

Michael Jackson

A tánc a nagyérdeműnek 1983-ban lett bemutatva, amikor Michael Jackson szerepelt egy televíziós különkiadásban, a Motown 25: Yesterday, Today, Forever koncertben, március 25-én. Ian Inglis megírta, hogy Jackson tánca sok afroamerikai elemet tartalmazott a koncert során. A közönség felzúdult amikor meglátta a tánclépést. Nelson George szerint Jackson táncjátéka „egyesítette Jackie Wilson atlétikai tehetségét James Brown tevejárásával.”[4]

Jegyzetek

  1. Banes, Sally. Writing Dancing in the Age of Postmodernism, Wesleyan University Press, 1994, p. 139.
  2. Suddath, Claire. "How to Moonwalk like Michael", TIME, June 25, 2009.
  3. Thriller 25: The Book, ML Publishing Group Ltd, 2008. ISBN 978-0-9768891-9-9.
  4. Inglis, Ian. Performance and popular music, Ashgate Publishing, 2006, p. 122.

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Moonwalk (dance) című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.
  • zene Zeneportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap