Minisztertanács (Olaszország)
Ez a szócikk nem tünteti fel a független forrásokat, amelyeket felhasználtak a készítése során. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts megbízható forrásokat találni az állításokhoz! Lásd még: A Wikipédia nem az első közlés helye. |
A Minisztertanács (olaszul Consiglio dei Ministri, vagy rövidítve CdM) Olaszország kormányzatának legfőbb végrehajtó testülete. A Minisztertanács elnökéből (azaz a miniszterelnökből), a miniszterekből és az elnök titkárából áll. A miniszterhelyettesek (olaszul viceministri) és államtitkárok (sottosegretari) részei a kormánynak de nem tagjai a Minisztertanácsnak.
Története
[szerkesztés]A Minisztertanács története a Szárd Királyság 1848-as Albert-alkotmányig (Statuto albertino) vezethető vissza, amely a későbbi Olasz Királyság alkotmányának az alapjává vált. Ez még csak minisztériumok élén álló minisztereket említett, az együttes üléseiket nem. Ebből fejlődött ki a Minisztertanács, illetve az elnök hivatalának kiemelt pozíciója a szervezésben, mint alkotmányos konvenciók.
A Minisztertanácsról jelenleg az olasz alkmotmány 92. cikkelyével kezdődő szövegrész rendelkezik. illetve az 1988. augusztus 23-án elfogadott 400. törvény.
Szervezete
[szerkesztés]A Minisztertanács áll
- a miniszterelnökből, aki a testület elnöke, és akit a köztársasági elnök nevez ki konzultációk után, majd döntését a parlamentje erősíti meg;
- és a miniszterekből, akiket a miniszterelnök kérésére szintén a köztársasági elnök nevez ki.
A Minisztertanács jogai a köztársasági elnök kezében nyugszanak, míg a miniszterek elfoglalják hivatalukat.
A speciális státusszal rendelkező öt régió elnökeinek joga van részt venni a Minisztertanács ülésén, amennyiben az olyan ügyet tárgyal, amely az adott régiót érinti. (De nincs ilyen joguk az olyan ügyekben, amelyek általában érintik a régiók összességét.) A régiók nem ugyanolyan rangóak ebben az esetben. Szardínia, Friuli-Venezia Giulia, Valle d’Aosta és Trentino-Alto Adige elnökei csak konzultatív szavazattal rendelkeznek Szicília elnöke azonban teljes jogú szavazattal és miniszteri rangban vehet részt.[1]
Hivataluk elfoglalása előtt a miniszterelnöknek és a minisztereknek hivatali esküt kell tenniük, a 400/1988-as törvény 1.3 cikkelyében megfogalmazott formula szerint, amely az alkotmány 54. cikkelyén alapszik.
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ Decree Law no. 35, 21 January 2004.
Fordítás
[szerkesztés]Ez a szócikk részben vagy egészben a Council of Ministers (Italy) című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.