Ugrás a tartalomhoz

Marion Cotillard

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Marion Cotillard
2019-ben, Cannes-ban
2019-ben, Cannes-ban
Született1975. szeptember 30. (48 éves)[1][2][3][4][5]
Párizs[6]
Állampolgárságafrancia[7]
Nemzetiségefrancia
ÉlettársaGuillaume Canet (2007–)[8]
Gyermekeikét gyermek:
2
SzüleiNiseema Theillaud
Jean-Claude Cotillard
Foglalkozásaszínész
IskoláiDepartmental Conservatory of Orleans (1994–1998)
Kitüntetései
Színészi pályafutása
Aktív évek1982–
Híres szerepeiÉdith Piaf (Piaf)
Díjai
Oscar-díjak
Legjobb női főszereplő
Piaf (2008)
Golden Globe-díjak
Legjobb női főszereplő (musical/vígjáték)
Piaf (2008)
BAFTA-díjak
Legjobb női főszereplő
Piaf (2008)
César-díjak
Legjobb színésznő
Piaf (2008)
Legjobb mellékszereplő színésznő
Hosszú jegyesség (2005)
További díjak
Művészetek és Irodalom Érdemrendjének lovagja (2010)
Francia Köztársaság Becsületrendjének lovagja (2016)

A Wikimédia Commons tartalmaz Marion Cotillard témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Marion Cotillard (Párizs, 1975. szeptember 30. –) francia színésznő. 2008-ban vált nemzetközi hírű filmcsillaggá, amikor a Piaf című filmben nyújtott alakításáért elnyerte a legjobb színésznőnek járó Golden Globe-, BAFTA-, César- és Oscar-díjat.

Életrajza

[szerkesztés]

Párizsban született és Orléansban nőtt fel. Az orléans-i színművészeti konzervatóriumban tanult. Mivel kiváló énekhanggal rendelkezik, két lehetőség között kellett választania: vagy színésznő, vagy énekesnő lesz. Cotillard azonban az elsőt választotta, de filmjeiben több alkalommal énekelt.

Anyja, Niseema Theillaud, színésznő, apja, Jean-Claude Cotillard, színházi rendező, így szülei révén kisgyermek kora óta művészi körökben forgott, ugyanúgy, mint két iker öccse, az 1977. november 6-án született Quentin (festő- és szobrászművész) és Guillaume (író).

Első színdarabját (Y a des nounous dans le placard) unokatestvére, a színész-rendező Laurent Cotillard rendezte. Első filmszerepe a Hegylakó című sorozat egyik epizódjában volt 1993-ban. 1994-ben elnyerte az Orléans-i Színművészeti Főiskola első díját, ahol tanult. Első filmszerepét a La belle verte című filmvígjátékban játszotta 1996-ban, de az igazi áttörést Luc Besson Taxi című komédiája hozta el számára 1998-ban, a sikeres film második és harmadik részében is szerepelt.

2001-ben kettős főszerepet játszott a Búcsúdal című filmdrámában, amellyel legígéretesebb fiatal színésznőként jelölték César-díjra.

2002-ben, a Taxi 3. forgatása után, amelyben úgy játszott, hogy előzetesen nem olvashatta el a forgatókönyvet, megelégelte az üresfejű fruska szerepét, s jelezte Luc Besson producer-forgatókönyvírónak, hogy a továbbiakban nem kíván a szereplőgárda tagja lenni. 2003-ban Tim Burton kínálta neki az első amerikai filmszerepet, a Nagy Hal című filmdrámában.

Jean-Pierre Jeunet 2004-ben forgatott, Hosszú jegyesség című filmjének Tina Lombardi szerepe meghozta számára az első César-díjat, a legjobb mellékszereplő színésznő kategóriában.

Az Édith Piaf életét bemutató Piaf című filmben a címszerepet kapta. A szerepért valójában Audrey Tautouval versenyzett. A finanszírozási gondok ellenére a film világsikert aratott, s Marion Cotillard számára számos elismerést hozott. 2007-ben a Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon a film díszbemutatója után a közönség tizenöt perces állótapssal jutalmazta a szereplőgárdát és az alkotókat.

Cotillard játékát BAFTA-díjjal, Golden Globe-díjjal, César-díjjal jutalmazták, 2008 februárjában pedig megkapta a legjobb női főszereplőnek járó Oscar-díjat. Marion Cotillard lett a második francia színésznő, 48 évvel Simone Signoret díja után (Hely a tetőn), aki legjobb színésznőként Oscar-díjban részesült; továbbá korábban csak Sophia Loren kapott Oscar-díjat idegen nyelvű szerepért. Cotillard, aki 33 évesen vehette át az Oscart, az első francia nyelvű színész, aki angol nyelvű szerepért vihette haza az aranyszobrot.

Az Oscar-díj utáni első szerepe a Johnny Depp által játszott Dillinger szerelmének megformálás volt Michael Mann Chicagóban forgatott gengszterfilmjében, a Közellenségekben. A film jelentős sikereket ért el a mozikban, 214 millió dolláros bevételt produkált. Ugyanebben az évben mutatták be a Kilenc című Rob Marshall-musicalt, amelyben az illusztris szereplők sora között bukkant fel. A több kategóriában Oscar-jelölt alkotásban ikonja, Daniel Day-Lewis filmbeli feleségét, Luisa Continit játssza. A filmben énekelt Take it all című dalhoz videóklip is készült, amely nagyon sikeres lett.

2010-ben a női főszerepet játszotta Leonardo DiCaprio oldalán az Eredet című filmben. Az alkotás négy kategóriában kapott Oscar-díjat és az év legnézettebb filmjeinek egyike volt. A következő évben Woody Allen szintén Oscar-díjas filmjében, az Éjfélkor Párizsban című alkotásban játszott, ahol Adrianát, a titokzatos szépséget keltette életre, akibe a főszereplő az 1920-as évek francia fővárosában szeretett bele. Következő munkája a szintén nemzetközi sztárok főszereplésével forgatott Steven Soderbergh-film, a Fertőzés volt, majd A sötét lovag – Felemelkedés.

A 2012-es cannes-i fesztiválon mutatták be Rozsda és csont című filmjét, amelyben egy amputált lábú delfinidomárt játszik. A drámában nyújtott erős alakítása nemzetközi elismerést váltott ki, amiért BAFTA- és Golden Globe-díjra is jelölték.

Magánélet

[szerkesztés]

2003-ban összejött Guillaume Canet színész-rendezővel, aki 2007-ben eljegyezte. Nagyon diszkréten élnek, csak ritkán mutatkoznak együtt és magánéletükről gyermekük születése előtt egyáltalán nem beszéltek. 2010-ben Marion Cotillard elmondta a sajtónak, hogy anya szeretne lenni. 2011. május 19-én adott életet Marcel nevű fiának.[14]

Érdekesség

[szerkesztés]

A 2006-ban bemutatott Te meg én című című filmje kedvéért megtanult hegedülni. Lelkes Környezetvédő aktivista, 2001 óta tart szoros kapcsolatot a Greenpeace nemzetközi szervezet francia központi irodájával.[15]

Egy 2007 februárjában adott interjújában[16] – ismert összeesküvés-elmélet téziseit hangoztatva – kétségbe vonta egyes történések valódiságát, így a 2001. szeptember 11-ei terrortámadás, vagy a francia humorista, Coluche halálos balesetének körülményeit, valamint az amerikai űrhajósok Holdra lépését az 1970-es években. Kijelentései vihart kavartak a nemzetközi sajtóban is.

A Figaro Magazin adatai szerint Marion Cotillard a harmadik legjobban fizetett francia színésznő volt 2007-ben, Mathilde Seigner és Nathalie Baye mögött.

Mon Clown cimmel Bastien Duval dokumentumfilmet forgatott a színésznőről, amely a Piaf című film promóciója alatt egy éven át követte nyomon Marion Cotillard tevékenységét.[17]

2012-ben a magyar Periodika Magazin olvasói a világ legszexisebb nőjének választották.[18]

Marion Cotillard 1999-ben

Fiatal kora óta képzi hangját, néhány filmjében énekelt is. Az Oscar-díjat hozó Piafban csak egyetlen dalt énekelt ő, abban a karakterének részegen és hamisan kellett énekelnie. A film sikere után egy francia műsorban Jenifer francia énekesnővel közösen elénekelt két Piaf-dalt, a Milord és a La vie en rose című szerzeményeket.

Már tizennégy évesen szerepelt a Les Wampas nevű francia punkzenekar Petite fille című számának videóklipjében.

2010-ben a népszerű Franz Ferdinand együttes közreműködésével előadott The Eyes of Mars című dalt énekelte fel a Dior divatház új kampányához, amelyhez sikeres klip is készült. A zenekar kifejezetten a színésznő számára írta a dalt.

2013-ban szerepelt David Bowie visszatérő albuma nyitódalának, a The Next Daynek a videóklipjében. A színésznő újra Gary Oldmannal dolgozhatott, akivel a Batman-filmben szerepeltek közösen.

Filmográfia

[szerkesztés]
Év Magyar cím Eredeti cím Szerep Magyar hang Rendező
1994 L'Histoire du garçon qui voulait qu'on l'embrasse Mathilde Philippe Harel
1996 Összeveszésem története… Comment je me suis disputé... (ma vie sexuelle) diák Arnaud Desplechin
Gyönyörű zöld La Belle Verte Macha Coline Serreau
1998 Taxi Taxi Lilly Bertineau Orosz Helga Gérard Pirès
1999 La Guerre dans le Haut Pays Julie Bonzon Francis Reusser
Furia Élia Alexandre Aja
Du bleu jusqu'en Amérique Solange Sarah Lévy
2000 Taxi 2. Taxi 2 Lilly Bertineau Orosz Helga Gérard Krawczyk
2001 Lisa Lisa fiatalon Pierre Grimblat
Búcsúdal Les Jolies Choses Marie / Lucie Gubás Gabi Gilles Paquet-Brenner
2002 Egy személyes ügy Une affaire privée Clarisse Entoven Peller Anna Guillaume Nicloux
2003 Taxi 3. Taxi 3 Lilly Bertineau Orosz Helga Gérard Krawczyk (2)
Szeress, ha mersz Jeux d'enfants Sophie Kowalsky Németh Borbála Yann Samuell
Nagy Hal Big Fish Joséphine Bloom Kéri Kitty Tim Burton
2004 Ártatlanság Innocence Mademoiselle Éva Lucile Hadžihalilović
Hosszú jegyesség Un long dimanche de fiançailles Tina Lombardi Gubás Gabi Jean-Pierre Jeunet
2005 Felvonulás Cavalcade Alizée Steve Suissa
Szerelem száll a szélben Ma vie en l'air Alice Böhm Anita Rémi Bezançon
Mária Magdolna Mary Gretchen Mol Orosz Helga Abel Ferrara
Mindent a cégért Sauf le respect que je vous dois Lisa Fabienne Godet
Fekete doboz La Boîte noire Isabelle Kruger / Alice Roatis Andrea Richard Berry
Edy, a haláldíler Edy Céline / La chanteuse du rêve Stéphan Guérin-Tillié
2006 Te meg én Toi et moi Léna Kisfalvi Krisztina Julie Lopes-Curval
Dikkenek Dikkenek Nadine Olivier Van Hoofstadt
Fair Play Fair Play Nicole Zsigmond Tamara Lionel Bailliu
Bor, mámor, Provence A Good Year Fanny Chenal Für Anikó Ridley Scott
2007 Piaf La môme Édith Piaf Für Anikó Olivier Dahan
2009 Közellenségek Public Enemies Billie Frechette Orosz Helga Michael Mann
Le dernier vol Marie Vallières de Beaumont Karim Dridi
Kilenc Nine Luisa Contini Orosz Helga Rob Marshall
2010 Eredet Inception Mal Györgyi Anna Christopher Nolan
Apró kis hazugságok Les petits mouchoirs Marie Kelemen Kata Guillaume Canet
2011 Éjfélkor Párizsban Midnight in Paris Adriana Györgyi Anna Woody Allen
Fertőzés Contagion Dr. Leonora Orantes Gubás Gabi Steven Soderbergh
2012 Rozsda és csont De Rouille et D'os Stéphanie Pálmai Anna Jacques Audiard
sötét lovag – Felemelkedés, AA sötét lovag – Felemelkedés The Dark Knight Rises Miranda Tate / Talia al Ghul Györgyi Anna Christopher Nolan (2)
2013 Idegen földön The Immigrant Ewa Cybulska Gubás Gabi James Gray
Vérkötelék Blood Ties Monica Solecki Janka Guillaume Canet (2)
Ron Burgundy: A legenda folytatódik Anchorman 2: The Legend Continues hírbemondó (cameo) Orosz Helga Adam McKay
2014 Két nap, egy éjszaka Deux jours, une nuit Sandra Bya Györgyi Anna Luc és Jean-Pierre Dardenne
2015 kis herceg, AA kis herceg The Little Prince Rózsa (hangja) Kisfalvi Krisztina Mark Osborne
Macbeth Macbeth Lady Macbeth Balsai Móni Justin Kurzel
2016 Ez csak a világ vége Juste la fin du monde Catherine Xavier Dolan
Mal de Pierres Gabrielle Nicole Garcia
Szövetségesek Allied Marianne Beauséjour Ruttkay Laura Robert Zemeckis
Assassin's Creed Assassin's Creed Dr. Sofia Rikkin Györgyi Anna Justin Kurzel (2)
2017 Rock’n Roll Marion Cotillard Guillaume Canet (3)
Ismael szellemei Les Fantômes d'Ismaël Carlotta Arnaud Desplechin (2)
2018 Angyalkám Gueule d'ange Marlène Vanessa Filho
2019 Együtt megyünk Nous finirons ensemble Marie Guillaume Canet (4)
2020 Dolittle Dolittle Tutu (hangja) Pálfi Kata Stephen Gaghan
2021 Bigger Than Us (dokumentumfilm) filmproducer Flore Vasseur
Annette Annette Ann Defrasnoux Leos Carax
Charlotte (animációs) Charlotte Solomon (francia hang) + ex.producer Tahir Rana, Éric Warin
2022 Frère et Sœur Alice Arnaud Desplechin (3)
2023 Asterix és Obelix: A középső birodalom Asterix & Obelix: The Middle Kingdom Kleopátra Hámori Eszter Guillaume Canet (5)
Little Girl Blue Carole Achache Mona Achache
Lee Solange d' Ayen Ellen Kuras

Televízió

[szerkesztés]
Év Magyar cím Eredeti cím Szerep Megjegyzések
1993 Hegylakó Highlander Lori Bellian 1 epizód
1994 ''L’histoire d'un garçon qui voulait qu'on l'embrasse'' Mathilde tévéfilm
Sportakdémia Extrême Limite Sophie Colbert 1 epizód
1995 Snuff Movie rövidfilm
1996 ''La nouvelle de la semaine'' (''Théo la tendresse'' Laura 1 epizód
(''L'@mour est à réinventer'' Laurence 1 epizód
Chloé, Chloé tévéfilm
1997 'Affaire classée'', Nathalie rövidfilm
''La sentence'', rövidfilm
1998 Interdit de Vieillir Abigail Dougnac tévéfilm
La surface de réparation Stella tévéfilm
1999 L'appel de la cave Rachel rövidfilm
2000 Le marquis rövidfilm
Quelques jours de trop rövidfilm
2001 Heureuse La virtuelle de 35 kg. rövidfilm
Boomer Mme Boomer rövidfilm
Doggy Dog Les redoutables Gabby Minisorozat
Une femme piégée Florence Lacaze tévéfilm
2010 Forehead Tittaes rövidfilm
Lady Blue Shanghai Lady Blue rövidfilm
Lady Grey London Lady Grey rövidfilm
2012 'Jeanne d'Arc au bûcher'' Jeanne d'Arc tévéfilm
2013 Le Débarquement Nathalie the Bear 1 epizód
2015 April és az ál-világ (Avril et le monde truqué)'' (April hangja) tévéfilm
La maison tévésorozat
2020 'Chanel N°5: Dancing on the Moon'', rövidfilm

Fontosabb díjak és elismerések

[szerkesztés]

Elnyert díjak

[szerkesztés]

Jelölések

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Internet Movie Database (angol nyelven). (Hozzáférés: 2015. október 18.)
  2. SNAC (angol nyelven). (Hozzáférés: 2017. október 9.)
  3. Encyclopædia Britannica (angol nyelven). (Hozzáférés: 2017. október 9.)
  4. Brockhaus (német nyelven). (Hozzáférés: 2017. október 9.)
  5. GeneaStar
  6. Integrált katalógustár (német nyelven). (Hozzáférés: 2022. október 19.)
  7. BnF források (francia nyelven). (Hozzáférés: 2022. október 19.)
  8. http://www.parismatch.com/People/Cinema/Marion-Cotillard-et-Guillaume-Canet-ils-fetent-l-arrivee-du-petit-Marcel-149905
  9. https://goldenglobes.com/person/marion-cotillard/
  10. https://www.oscars.org/oscars/ceremonies/2008
  11. https://www.europeanfilmacademy.org/2014.504.0.html, https://web.archive.org/web/20191209170916/https://www.europeanfilmacademy.org/2014.504.0.html, 2020. január 25.
  12. http://www.culture.gouv.fr/Nous-connaitre/Organisation/Conseil-de-l-Ordre-des-Arts-et-des-Lettres/Arretes-de-Nominations-dans-l-ordre-des-Arts-et-des-Lettres/Nomination-dans-l-ordre-des-Arts-et-des-Lettres-janvier-2016, MCCA1604297A
  13. https://www.legifrance.gouv.fr/affichTexte.do?cidTexte=JORFTEXT000032891544
  14. Marion Cotillard donne naissance à un petit Marcel (francia nyelven). People. France Soir, 2011. május 20. [2013. január 14-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2013. május 16.)
  15. Un grand bravo à Marion Cotillard ! (francia nyelven). L'actualité. Greenpeace France, 2008. február 25. [2013. január 15-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2013. május 16.)
  16. Paris Première francia televíziós magáncsatorna – 2007. február 16.
  17. 2008. március 14-én került adásba a Canal+ francia mozicsatornán.
  18. A legdögösebbek Archiválva 2016. március 4-i dátummal a Wayback Machine-ben; Cotillard és Hemsworth a legszexisebb Archiválva 2012. október 13-i dátummal a Wayback Machine-ben

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Marion Cotillard című francia Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk

[szerkesztés]
Commons:Category:Marion Cotillard
A Wikimédia Commons tartalmaz Marion Cotillard témájú médiaállományokat.