Ugrás a tartalomhoz

Műkincsvadászok

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Műkincsvadászok
(The Monuments Men)
2014-es német–amerikai film

RendezőGeorge Clooney
ProducerGeorge Clooney
Grant Heslov
AlapműRobert M. Edsel és Bret Witter: The Monuments Men
Műfaj
ForgatókönyvíróGeorge Clooney
Grant Heslov
FőszerepbenGeorge Clooney
Matt Damon
Bill Murray
John Goodman
Jean Dujardin
Bob Balaban
Hugh Bonneville
Cate Blanchett
ZeneAlexandre Desplat
OperatőrPhedon Papamichael
VágóStephen Mirrione
JelmeztervezőLouise Frogley
Gyártás
GyártóColumbia Pictures
Fox 2000 Pictures
Smokehouse Pictures
Studio Babelsberg
OrszágUSA, Németország
Nyelvangol
Forgatási helyszín
Játékidő118 perc[1]
Költségvetés70-91 millió amerikai dollár[2][3]
Képarány2,35:1
Forgalmazás
ForgalmazóSony Pictures Releasing (Észak-Amerika)
20th Century Fox (Nemzetközi)
InterCom Zrt. (Magyarország)
BemutatóUSA 2014. február 7.
Németország 2014. február 20.
Magyarország 2014. február 20.
KorhatárTizenkét éven aluliak számára nem ajánlott
Bevétel155 millió $[2]
További információk
A Wikimédia Commons tartalmaz Műkincsvadászok témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

A Műkincsvadászok (eredeti cím: The Monuments Men) 2014-ben bemutatott német-amerikai háborús-filmdráma, melynek forgatókönyvírója, rendezője és producere George Clooney. A főszerepben Clooney, Matt Damon, Bill Murray, John Goodman, Jean Dujardin, Bob Balaban, Hugh Bonneville és Cate Blanchett látható. Az Amerikai Egyesült Államokban 2014. február 7-én mutatták be, Németországban és Magyarországon február 20-án.

A film Robert M. Edsel és Bret Witter, The Monuments Men: Allied Heroes, Nazi Thieves and the Greatest Treasure Hunt in History című 2007-es regénye alapján készült. Általánosságban vegyes kritikákat kapott és világszerte több mint 155 millió dolláros bevételt gyűjtött a 91 milliós költségvetésével szemben.

Cselekmény

[szerkesztés]

Frank Stokes amerikai művészetprofesszornak sikerül meggyőznie az amerikai elnököt, Franklin Rooseveltet, hogy a Második világháború utolsó szakaszában egy hétfős műkincsvédő katonát - ők az úgynevezett Monuments Men - küldjön Európába. Stokes elborzad a Monte Cassino-i kolostor pusztulásától. Az általa összeállított csoport múzeumigazgatókból, kurátorokból és művészettörténészekből áll; feladatuk, hogy felkutassák a nácik által kifosztott műkincsek és történelmi értékű kincsek hollétét, biztosítsák azokat közvetlenül az előrenyomuló harcoló csapatok mögött, és előkészítsék a visszaszolgáltatásukat. A csoporthoz csatlakozik egy német származású katona, aki zsidóként menekülni kényszerült a Harmadik Birodalomból, valamint egy brit és egy francia tiszt.

Stokes azzal kezdi, hogy egyetlen műalkotás sem igazolja egy emberélet elvesztését. A csoport rövid katonai alapkiképzésben részesül, majd a Normandiai partraszállás idején érkezik Franciaországba. Ott a „műemlékeseket” kisebb csoportokra osztják, és különböző feladatokat osztanak rájuk.

James Granger a frissen felszabadult Párizsba utazik, hogy megállapítsa, hol vannak a zsidó tulajdonosok ellopott műkincsei, és lehetőség szerint visszaszolgáltassa őket. Claire Simone segítségét kéri, aki korábban Viktor Stahl német tisztnek dolgozott, amire erőszakkal kényszerítették. A nő tájékoztatta a bátyját - aki az Ellenállás tagja volt - a kifosztott műkincsekről; őt lelőtték, amikor megpróbálta visszavenni a műkincseket a náciktól. Viktor Stahl számos műalkotást vitt Németországba, mielőtt a Wehrmacht kivonult volna Párizsból. Claire kezdetben nem hajlandó együttműködni Grangerrel, mert attól tart, hogy az amerikaiak birtokba veszik és elviszik a műkincseket.

A brit Donald Jeffriesnek, mint a harcoló csapatok összekötő tisztjének kell gondoskodnia arról, hogy véletlenül se pusztítsanak el fontos műkincseket Belgiumban. Mivel a parancsnok nem hajlandó intézkedni a Bruges-i Madonna védelmében, egy nappal azelőtt, hogy Brugge-t harc nélkül felszabadítják, Jeffries engedély nélkül egyedül kerékpározik éjszaka a városba, hogy megvédje a Madonnát. A Wegner ezredes vezette német kommandó fedezi fel és lövi le. A németek elviszik a Madonnát.

Közben az amerikai hadsereg elfoglalta Siegent, ahonnan a német katonák kihallgatott beszélgetése szerint állítólag sok műkincset vittek el. A helyszínen azonban Stokes csak lebombázott romokat talál, a zsákmányolt műkincseknek nyoma sincs. Jean-Claude Clermont és Walter Garfield a frontok közé szorul, és Clermontot a visszavonuló német csapatok lelövik, aki belehal a sérüléseibe.

Korábban belga papok akarták megvédeni Jan van Eyck Genti oltár c. alkotását a náciktól. Éjszaka szétszedték, és az egyes paneleket egy teherautóra rakták. A rakományt felfedezik a nácik, és az oltárt is elviszik.

Viktor Stahl meglehetősen véletlenszerű letartóztatása révén Stokes és emberei birtokába kerül egy térkép, amely azokat a helyszíneket tartalmazza, ahová a nácik a rablott műkincseket vihették. A kérdéses helyszíneken azonban nem találnak műalkotásokat, amíg észre nem veszik, hogy a térképen a helyszínekhez kémiai elemek, például kálium vagy réz van rendelve. Arra a következtetésre jutnak, hogy a műalkotások az említett helyszínek közelében lévő bányákban lehetnek. Miután kinyitnak egy befalazott galériát Siegenben, nagy mennyiségű műtárgyat tudnak biztosítani.

Kalimine-ben, Merkers] közelében több tonna náci aranyra bukkannak: aranyrudak - a Német Birodalmi Bank devizatartaléka -, valamint műkincsek tömegei. Az amerikai tábornokok, Omar N. Bradley, George S. Patton és Dwight D. Eisenhower 1945 áprilisában mennek le a gödörbe, hogy megvizsgálják a leleteket - visszhangozva a történelmi eseményeket, beleértve a Nofretete mellszobra és más műkincsek felfedezését. Azonban csak olyan modern művészek, mint Paul Klee és Pablo Picasso műveinek égett maradványait találják meg; ezeket a Néró-rend miatt megsemmisítették.

Claire Simone olvas Viktor Stahl letartóztatásáról, és most már James Grangerben is bízik. A nő meghívja őt egy privát partira, és fontos szolgálatot tesz neki: titokban nyilvántartást vezet a rablott műkincsekről, és átadja neki a feljegyzéseit. Azt gyanítja, hogy a műkincsek nagy részét a Neuschwanstein kastélyban őrzik.

Miután 1945. május 8-án Európában véget ér a háború, megkezdődik a verseny a Szovjetunió ellen.

Visszatérve az Egyesült Államokba, Stokes jelentést tesz az új elnöknek, Trumannak. Az elnök kérdésére, hogy szerinte a műkincsek megmentése a két elesettre való tekintettel igazolja-e az emberveszteséget, Stokes igennel válaszol. Az utolsó jelenetben Frank Stokes idős emberként látható, amint unokájával 1977-ben meglátogatja a Brugge-i Madonnát.

Szereplők

[szerkesztés]
George Clooney, Matt Damon, Jean Dujardin és Grant Heslov producer Párizsban, a film francia bemutatóján 2014. februárjában.
Szerep Színész Magyar hang[4]
Frank Stokes hadnagy George Clooney Epres Attila
Frank Stokes idősen Nick Clooney Epres Attila
James Granger hadnagy Matt Damon Stohl András
Richard Campbell őrmester Bill Murray Szacsvay László
Walter Garfield őrmester John Goodman Ujlaki Dénes
Jean-Claude Clermont hadnagy Jean Dujardin Anger Zsolt
Preston Savitz közlegény Bob Balaban Józsa Imre
Donald Jeffries hadnagy Hugh Bonneville Csankó Zoltán
Claire Simone Cate Blanchett Tóth Ildikó
Emile Alexandre Desplat Jakab Csaba
Langton ezredes Sam Hazeldine Király Attila
Sam Epstein közlegény Dimitri Leonidas Fehér Tibor
Viktor Stahl Justus von Dohnányi Znamenák István

Megjelenés

[szerkesztés]

A filmet eredetileg 2013. december 18-án mutatták volna be,[5] az első előzetes pedig 2013. augusztus 8-án jelent meg.[6] Azonban 2013. október 22-én a filmet elcsúsztatták 2014 februárjára, mert problémák adódtak a humor kiegyensúlyozottságával és a tartalom fontos jellegével, így az utómunkálatok a vártnál tovább tartottak.[7][8][9]

A filmet 2014. február 7-én mutatták be a 64. Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon.[10][11] 2014. március 27-én az UNESCO-n is vetítették.

Fogadtatás

[szerkesztés]

A Műkincsvadászok általánosságban vegyes értékeléseket kapott a kritikusoktól.[12][13] A Rotten Tomatoes oldalán 30%-os minősítést kapott a kritikusoktól 254 értékelő alapján, az átlagpontszáma 5,2/10. A nézőktől 44%-ot kapott.[14] A Metacritic-on a film átlagos pontszáma 100-ból 52, 43 kritikus értékelése alapján, amely „vegyes vagy átlagos véleményeket” tartalmaz.[12] A CinemaScore által megkérdezett közönség A-tól F-ig terjedő skálán "B+" osztályzatot adott a filmnek.[15]

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a The Monuments Men című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. THE MONUMENTS MEN
  2. a b The Monuments Men a Box Office Mojo oldalon (angolul) Retrieved June 9, 2021
  3. FilmL.A. (2015. május 1.). „2014 Feature Film Study”. FilmL.A. Feature Film Study. (Hozzáférés: 2021. június 9.) 
  4. IszDb - Magyar hangok (magyar nyelven). Internetes Szinkron Adatbázis. (Hozzáférés: 2021. június 9.)
  5. Han, Angie: Release Dates: George Clooney's 'Monuments Men' Slotted for December 2013, Terence Malick's 'To the Wonder' Announces April Release. /Film, 2012. december 7. (Hozzáférés: 2013. március 5.)
  6. Tapley, Kristopher. „'Monuments Men' trailer finds George Clooney and Matt Damon on the hunt for stolen art”, HitFix, 2012. augusztus 8. (Hozzáférés: 2013. augusztus 8.) 
  7. Dockterman, Eliana. „George Clooney's Monuments Men Pushed to 2014 | TIME.com”, Entertainment.time.com, 2013. október 22. (Hozzáférés: 2013. november 15.) 
  8. George Clooney Struggles With Tone of 'Monuments Men': 'It's Been a Bit of a Dance' (Exclusive). The Wrap, 2013. október 23. (Hozzáférés: 2014. január 30.)
  9. The Monuments Men Moves to 2014. ComingSoon.net. [2013. október 23-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2013. október 23.)
  10. Fleming, Mike. 'Monuments Men' Release Date - Set For February 7, 2014 
  11. The Monuments Men in the Official Programme of the 64th Berlinale. berlinale.de. [2013. december 15-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2013. november 17.)
  12. a b The Monuments Men Reviews. Metacritic . CBS Interactive. (Hozzáférés: 2014. február 9.)
  13. George Clooney, Matt Damon Attend White House Screening Of 'The Monuments Men'. International Business Times, 2004. február 19. (Hozzáférés: 2015. október 17.)
  14. The Monuments Men (2013). Rotten Tomatoes . Fandango Media. (Hozzáférés: 2021. június 10.)
  15. Brueggemann, Tom: Box Office Top Ten: 'The Lego Movie ' Wins the Gold, 'Monuments Men' Settles for Silver. IndieWire , 2014. február 9. (Hozzáférés: 2020. május 4.)

További információk

[szerkesztés]