Ugrás a tartalomhoz

Lambda-barion

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen BinBot (vitalap | szerkesztései) 2019. november 17., 15:56-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Helyesírási javítások (7. csoport: egybeírás/különírás) kézi ellenőrzéssel (Részt vevő mint melléknév és részt vesz két szóba))
Néhány barion és mezon felépítése

A részecskefizikában a lambda barion egy, a hadronok családjába tartozó elemi részecske, melynek töltése +1, vagy semleges lehet.

Felfedezése

1947-ben kozmikus sugarak tanulmányozásakor atommag-proton szóródásakor egy olyan részecskét fedeztek fel, amelynek felezési ideje a várt 10-23 s helyett sokkal hosszabb volt, mintegy 10-10 s. A részecskét lambda részecskének nevezték el (), a kezdetekben azonban sokáig csak 'különös partikulumként' tartották számon - utalva a jelenség sajátos mivoltára - később ez a megnevezés megmaradt és ma is különös kvarknak nevezik azt a kvark típust, amely a lambda-részecskét is felépíti.

Fizikai tulajdonságai

A lambda részecske tehát a protonhoz és a neutronhoz hasonlóan egy barion, és egy uds kvark tripletből áll. A lambda-barion s alatt egy 939 tömegű protonra és egy 140 tömegű mezonra bomlik.

A rövidebb életidőt a kísérletek során azért feltételezték, mert a lambda barion – mint az erős kölcsönhatásban részt vevő részecske – életideje igen rövid. A létrejövő nagyságrendekkel hosszabb felezési idő egy teljesen új szemléletet adott az energiamegmaradási törvény tekintetében is.

Források