Ugrás a tartalomhoz

Kraal

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Egy kraal illusztrációja Bulawayo közelében a 19. században.
Egy afrikai kraal építése (1853. júliusa, 78. o.)[1]
Zulu kraal Umlazi közelében, Natal.

A kraal (más formában: craal vagy kraul, magyarul kiejtve král) egy afrikaans és holland szó, amelyet a dél-afrikai angol nyelvben is használnak. Egy dél-afrikai településen vagy faluban található, szarvasmarhák vagy más jószágok számára kialakított, nagyjából kör alakú, tüskebokor-ágakból, palánkból, sárból, vagy más anyagból épített elkerített területet jelöl. Hasonló a kelet- vagy közép-afrikában használt bomához.

Curaçaón, egy másik holland gyarmaton a kerítés neve „koraal” volt, ami korallt jelent, ezt a papiamentu nyelvben „kura”-nak fordították le, ez a szó ma is használatos bármilyen zárt területre, például kertre.

Etimológia

[szerkesztés]

Az afrikaans nyelvben a kraal kifejezés a portugál curral szóból származik,[2] rokon értelmű a spanyol nyelvű corral szóval, amely önállóan került be az angol nyelvbe.[3][4] Kelet- és Közép-Afrikában az állattartásra használt terület megfelelője a boma, de ez a szó tágabb jelentést is kapott.

Egyes dél-afrikai területeken a kraal kifejezést a cserkészetben is használják a cserkészcsapat megnevezésére.

Tanyaként való felhasználás

[szerkesztés]

A kifejezés elsősorban a dél-afrikai Nguni-nyelvű népekre jellemző, szétszórtan elhelyezkedő tanyatípusra utal. Bár a gyarmatosítás időszakától kezdve a dél-afrikában élő európaiak és a történészek általában az egész települést kraal-nak nevezték,[7] a néprajzkutatók már régóta feismerték, hogy a kifejezés a tanyán belüli állattartó területre vonatkozik. A modern kutatók a tanyákon belüli több emberi lakóhelyet (xhosza nyelven umzi, zulu: umuzi, szotó: mutsi, szvázi: umuti) házaknak (egyes számban indlu; többes számban xhosza és zulu nyelven izindlu, szotó nyelven dintlu, szvázi nyelven tindlu) neveznek meg.

Az állatok számára kialakított karámokat és a kifejezetten védelmi céllal készült zárt területeket szintén kraal-nak nevezik.

Zulu kraal-ok

[szerkesztés]

A zuluk számára a kraal, vagy zulu nyelven isibaya, lakóhelyként, vallási központként, és védelmi állásként szolgál. Az iQukwane méhkas-szerű kunyhók kör alakú elrendezése, amelyeket hagyományosan a nők építettek. Belső területét a szarvasmarhák tartására alakították ki.[8] Ezek a települések mindig Zululföld számos dombjának egyikére épültek fel, a domb oldala felé tájolva. A „kraal” kifejezés egyszerre utal magára a falura és a szarvasmarhák számára kialakított központi területre.

Elrendezés

[szerkesztés]

A kraalok egy domb lefelé lejtő oldalára épülnek, a bejárat a domb aljára néz, higiéniai, védelmi és rituális okokból. Az egész kraal-t egy külső fakerítés övezi, majd egy belső karám a szarvasmarhák számára. A bejárattal szemben lévő kunyhó a törzsfőnök anyjának vagy magának a törzsfőnöknek az otthona volt. A törzsfőnökhöz legközelebbi kunyhók a feleségeinek otthonai, a főnök kedvenc feleségének a kunyhója állt a legközelebb a sajátjához. A bejárathoz közelebb, a falu fiainak kunyhói a bal oldalon, a falu lányainak kunyhói pedig a jobb oldalon helyezkedtek el. Minden kunyhóban volt egy umszamó (umsamo), egy különleges szertartásos terület, a legfontosabb umszamó a főnök kunyhójában helyezkedett el.[9] A bejárathoz legközelebbi kunyhókat vendégek és látogatók fogadására használták. Ezenkívül a kraal-ban több őrtorony is állt.

Vallási felhasználás

[szerkesztés]

A főnök kunyhójában lévő umszamó fontos hely volt az ősök szellemeivel való kapcsolattartáshoz. Hasonlóképpen a szarvasmarha-kerítés nyugati oldalán is volt egy hely, amelyet a törzs őseinek szenteltek. Ezeket a rituálékat általában a törzsfőnök végezte, aki a hagyományos zulu társadalomban a politikai hatalom mellett fontos vallási szerepet töltött és tölt be napjainkban is.

Megjegyzések

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. (1853. július 1.) „Building an African Kraal”. The Wesleyan Juvenile Offering: A Miscellany of Missionary Information for Young Persons X, 78. o, Kiadó: Wesleyan Missionary Society. (Hozzáférés: 2016. február 29.) 
  2. Random House Unabridged Dictionary: Kraal: "Origin: 1725–35; < Afrikaans < Portuguese curral pen."
  3. Weekley, Ernest. The Romance of Words. London: John Murray, 23. o. (1912) 
  4. a b Theal, George McCall. Explanation of terms, South Africa (the Cape Colony, Natal, Orange Free State, South African Republic, and all other territories south of the Zambesi). London: Unwin, xix. o. (1894) 
  5. Kidd, Dudley. South Africa. London: A. and C. Black (1910) 
  6. Pettman, Charles. Africanderisms; a glossary of South African colloquial words and phrases and of place and other names. London, New York: Longmans, Green and co, 280. o. (1913) 
  7. in 1894 Theal notes that the word kraal "...is also used to signify a collection of either Hottentot or Bantu Huts...", in 1910 Kidd describes a kraal as "The natives lives in round huts, which are built of wattle and daub. A kraal consists of a number of these huts grouped in a circle or crescent; the cattle-kraal, which is usually a large circular enclosure made of thorn-bush branches, being places in the centre of the circle, or else on the cord of the crescent or horseshoe." In 1913 Pettman notes that kraal may refer to "Any native village or collection of huts"[4][5][6]
  8. Zulu Culture - Building the Zulu Kraal. zulu-culture.co.za. (Hozzáférés: 2019. július 23.)
  9. Lawson, Thomas. Religions in Africa: Traditions in Transformation. Harper & Row, 19. o. (1985). ISBN 0-06-065211-X 

Források

[szerkesztés]

Irodalom (angolul)

Fordítás

[szerkesztés]

Ez a szócikk részben vagy egészben a Kraal című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]