Ugrás a tartalomhoz

Kelemen első levele

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Kelemen első levele

SzerzőI. Kelemen pápa

Kelemen első levele egy olyan levél, amely címzettjei a Korinthosz városában élő keresztények. A mű I. Kelemennek, Róma negyedik püspökének tulajdonítható, és biztosra veszik, hogy ő írta.[1] Egyesek alapján a levél valamivel Kr. u. 70 előtt készült, a kutatók többsége azonban inkább Domitianus uralkodásának végére teszi, 95–96-ra.[1][2]

Az Apostoli Atyák gyűjtemény részeként egyes korai keresztények szent szövegként kezelték a művet. Néhány Bibliában szerepelt, például a Codex Alexandrinusban, de nem szerepel a 27 könyvből álló mai újszövetségi kánonban. A művet újszövetségi apokrifként ismerik, és ez az irat ebben a csoportban a legkorábbiak egyike.

A levél körülbelül negyven évvel későbbi, mint a Tarzuszi Pál (apostol) által ugyanannak a korinthoszi közösségnek címzett két levele.

Kelemen a hírnevének nagy részét ennek a szövegnek köszönheti, amely máig az egyetlen ismert írása.[3] Kelemen második levele néven is ismert egy irat, de ez egy másik szerző későbbi munkája.

Tartalma

[szerkesztés]

Az írás 65 fejezetből áll és az egész a korinthoszi egyházban kirobbant nézeteltérésekkel, konfliktussal foglalkozik.

A levelet egy korinthusi vita okozta, amely több presbiter elmozdításához vezetett. Mivel a presbiterek egyikét sem vádolták erkölcsi vétséggel, Kelemen azt állítja, hogy elmozdításuk durva és indokolatlan volt. A levél igen hosszú – kétszer olyan hosszú, mint a Zsidókhoz írt levél –, és sok utalást tartalmaz az Ószövetségre.[4]

Felszólítja a korinthusiakat, hogy térjenek meg, és állítsák vissza hivatalába azokat a vezetőket, akiket leváltottak. Elmondja, hogy az apostolok "felvigyázókat és presbitereket" neveztek ki és hogy a keresztényeknek engedelmeskedniük kell feletteseiknek. A szerző felváltva használja a püspökök (felvigyázók, episzkoposz) és a vének (presbiterek) kifejezéseket.[5]

Ezenkívül a levél Pál és Péter vértanúságára hivatkozik (5:4-6:1).

A levél akkoriban íródott, amikor több keresztény már élesen tudatában volt annak, hogy Jézus nem úgy tér vissza, ahogyan azt várták. Péter második leveléhez hasonlóan ez a levél is bírálja azokat, akiknek kétségeik voltak a hittel kapcsolatban, mert a második eljövetel még nem következett be.[6]

Hatása

[szerkesztés]

Kelemen első levelét az 5. századig olvasták egyes templomokban az istentiszteletek során, például i.sz. 170 körül Korinthoszban a vasárnapi istentiszteleteken, de máshol is.[7] A szíriai egyház szentírásnak tekintette.[8] Más régiókban azonban nem ért el kánoni presztízst.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. a b First Letter of Clement | Description, History, Summary, & Facts | Britannica (angol nyelven). Encyclopedia Britannica. (Hozzáférés: 2024. március 24.)
  2. Epistles of Clement - Encyclopedia of The Bible - Bible Gateway (angol nyelven). www.biblegateway.com. (Hozzáférés: 2025. március 27.) „quite possible, that the troubles referred to in I, 1 are those of the time of Domitian (a.d. 81-96), which flared up toward the end of his reign. Probably, therefore, the date may be estimated at 95 or 96.”
  3. Simon Claude Mimouni et Pierre Maraval, Chapitre VI, « Un "chrétien" d'origine judéenne: Clément de Rome », in Le Christianisme des origines à Constantin, PUF/Nouvelle Clio, 2006, p. 231-236. (franciául)
  4. Bruce M. Metzger, Canon of the New Testament (Oxford University Press) 1987:42–43.
  5. "Clement of Rome, St." Cross, F. L. (ed.), The Oxford Dictionary of the Christian Church, (New York: Oxford University Press, 2005).
  6. Harris, Stephen L. , Understanding the Bible . Palo Alto: Mayfield. 1985. p. 363
  7. Eusebius: Hist. Ecclesiastica, 4,23,11.
  8. [Berthold Altaner, Alfred Stuiber: Patrologie. Leben, Schriften und Lehre der Kirchenväter. Herder, Freiburg/Breisgau 1978, S. 45. (németül)