Kasëm Trebeshina

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
Kasëm Trebeshina
Született 1926. augusztus 5.
Berat
Elhunyt 2017. november 6. (91 évesen)[1]
Ankara
Állampolgársága albán
Foglalkozása

Kasëm Trebeshina (Berat, 1926. augusztus 5.Ankara, Törökország, 2017. november 6.) albán író.

Művei[szerkesztés]

 • Kruja e çliruar (1953)
 • Artani dhe Min'ja (1961)
 • Stina e Stinëve, (1991)
 • Legjenda e asaj që iku, (1992)
 • Qezari niset për luftë, (1993)
 • Koha tani, vendi këtu (1992)
 • Rruga e Golgotës, (1993)
 • Mekami, melodi turke (1994)
 • Lirika dhe satira (1994)
 • Historia e atyre që s'janë (1994)
 • Ëndrra dhe hije (1996)
 • Hijet e shekujve" (1996)
 • Nata para apokalipsit (1998)
 • Ku bie Iliria (2000)
 • Kënga Shqiptare, 1-5 (2001)
 • Më përtej kohërave (2004)
 • Drama (2006)
 • Polimnia dhe Melpomena, 1-2 (2006)
 • Tregtari i skeleteve (2006)
 • Këngë për Kosovën (2007)
 • Shtigjet e shekujve (2007)
 • Një ditë në natën pa fund (Dafinat e thara) (2016)

Jegyzetek[szerkesztés]