Kamilla brit királyné
Kamilla brit királyné | |
Az Egyesült Királyság királynéja | |
2018-ban | |
Uralkodóház | Windsor-ház |
Született | 1947. július 17. (77 éves) London, Anglia, Egyesült Királyság |
Keresztnév | Camilla Rosemary |
Édesapja | Bruce Shand |
Édesanyja | Rosalind Cubitt |
Házastársa | 1. Andrew Parker-Bowles (1973–1995) 2. III. Károly brit király (2005–) |
Gyermekei | Tom Parker-Bowles Laura Lopes |
Vallása | anglikán |
Kamilla brit királyné címere | |
A Wikimédia Commons tartalmaz Kamilla brit királyné témájú médiaállományokat. |
A brit királyi család |
---|
|
Kamilla brit királyné (angolul Queen Camilla, született Camilla Rosemary Shand, első férje után Camilla Parker Bowles, 1947. július 17. –) III. Károly brit király második felesége. Házassága révén automatikusan megkapta a walesi hercegné címet, de azt Károly első feleségére, Diána walesi hercegnére való tekintettel nem használta.[1] Helyette férjének második legrangosabb nemesi címét, a Cornwall hercegnéje címet használta, emellett a Rothesay hercegnéje (amit Skóciában használt) és Chester grófnéja címeket is viselte.[2] 2022. szeptembere óta az Egyesült Királyság és a nemzetközösségi királyságok királynéja.
Élete
[szerkesztés]Származása, ifjúkora
[szerkesztés]1947. július 17-én a londoni King's College Hospital kórházban született.[3][4][5][6] Szülei a Sussex megyei Plumpton-ban éltek, apja Bruce Shand őrnagy (1917–2006) (a brit hadsereg tisztje, második világháborús veterán, később borkereskedő), anyja Rosalind Cubitt (1921–1994[7]) Roland Calvert Cubitt, Ashcombe bárójának legidősebb lánya. 1947. november 1-jén keresztelték meg a sussexi Firle Church templomban, keresztszülei Henry Cubitt, Ashcombe bárója (anyai nagybátyja), Neil Speke őrnagy, Mrs Heathcoat Amory, Mrs Lombard Hobson és Miss Vivien Mosley.[8][9][10] Kamilla a sussexi Dumbrells School iskola, majd a kensingtoni Queen's Gate School iskola tanulója volt. Ezt követően a svájci bentlakásos Mon Fertile előkészítő iskolába járt, majd beiratkozott a londoni egyetem párizsi intézetébe (Institut Britannique in Paris). Tanulmányai elvégzése után a Sybil Colefax & John Fowler tervezőirodában dolgozott. Kedvenc időtöltése a lovaglás és gyakran vett részt rókavadászatokon.
Első házassága
[szerkesztés]1973. július 4-én feleségül ment Andrew Parker Bowles őrnagyhoz a londoni Wellington Barracks laktanya Guards Chapel nevű kápolnájában.[11] Első házasságából két gyermek született: Tom, aki 1974-ben született és Károly walesi herceg keresztgyermeke, illetve Laura, aki 1978-ban született. Andrew Parker Bowles válókeresetet nyújtott be Kamilla ellen, miután Károly herceg bevallotta, hogy hosszan tartó kapcsolata volt Kamillával. A házasságot 1995. március 3-án bontották fel.
Kamilla anyai dédnagyanyja, Alice Keppel (lánykori nevén Alice Frederica Edmonstone) volt 1898-1910 között VII. Eduárd brit király szeretője.
Kapcsolata Károly herceggel
[szerkesztés]Kamilla és Károly walesi herceg, brit trónörökös kapcsolata 1970-ben kezdődött, amikor egy lovaspólómérkőzésen találkoztak.[12] Kamilla egyike lett Károly számos barátnőjének és bár a hírek szerint Károly feleségül akarta venni Kamillát, az udvar és a királyi család tagjainak véleménye szerint Kamilla nem volt Károly számára megfelelő házastárs. Robert Lacey írt 2002-ben kiadott könyvében (Royal: Her Majesty Queen Elizabeth II), hogy Károly túl hamar találkozott Kamillával, és amikor katonai szolgálatra a tengerentúlra vezényelték 1972-ben, nem kérte meg Kamillát, hogy várja meg. Azonban Diánával való házassága ellenére az 1980-as években ismét találkozgatni kezdtek.[13]
Kapcsolatuk egy évtizeddel később Diána walesi hercegné révén vált ismertté, akinek félhivatalos önéletrajza Diana: Her True Story címen jelent meg 1992-ben. Ezt követte a „Kamilla-botrány”, amikor a brit pletykalapok megszerezték és leközölték Kamilla és Károly egyik telefonbeszélgetésének rögzített változatát.[14] A házasságon kívüli kapcsolat napvilágra kerülése után nem sokkal Diána interjút adott a BBC Panorama című műsorának, amelyben Kamillát (akit csak rottweilernek hívott)[15][16] és Károly herceggel folytatott viszonyát okolta házasságának felbomlásáért, mondván: "Igazából, hárman voltunk ebben a házasságban és ez egy kicsit zsúfolt volt" („Well, there were three of us in this marriage, so it was a bit crowded.”)[17] Bár Kamilla ekkor még nem nagyon volt ismert, a leleplezések és Diána vádjai nyomán igen népszerűtlenné vált.[18] A kapcsolatot Károly herceg Jonathan Dimbleby-nek adott interjújában is elismerte és bevallotta, hogy Kamillával házasságtörő viszonya volt.[19] A beismerést követően jelentette be Kamilla első férje, Parker Bowles, hogy el akar válni tőle. 1995-ben már egy ideje külön éltek, majd a válás után egy évvel Andrew Parker Bowles feleségül vette Rosemary Pitmant.
Kamilla helyzete Károly és Diána válása után ambivalens volt: néhány alkalommal Károly nem hivatalos kísérője volt a herceg nyilvános szereplései alkalmával. Majd Diána 1997-es halála után egy ideig semmilyen nyilvános szereplése nem volt, de 1999-ben ismét együtt fényképezték őket. Bár Kamilla fenntartotta lakhelyét Wiltshire megyében, 2003-ban beköltözött Károly hivatalos rezidenciájára.
Második házassága
[szerkesztés]2005. február 10-én a Clarence-ház bejelentette, hogy Kamilla és Károly herceg eljegyezték egymást. Kamilla eljegyzési gyűrűje korábban Erzsébet anyakirálynéé, II. Erzsébet brit királynő édesanyjáé volt. A házasságot 2005. április 8-ára tervezték, a polgári szertartásra a windsori kastélyban került volna sor, majd a párt megáldották volna a kastélyhoz tartozó Szent György-kápolnában. Azonban az angol törvények értelmében polgári házasságot csak engedéllyel rendelkező helyszínen szabad kötni, ilyennel a windsori kastély nem rendelkezik. Az engedély kiadásának egyik feltétele, hogy a kastély legalább egy évig a házasodni szándékozók előtt nyitva álljon, ebbe a királyi család nem egyezett bele. A polgári szertartásra így a windsori városházán került sor. Április 4-én bejelentették, hogy az esküvőt egy nappal elhalasztják, hogy Károly herceg és más vendégek el tudjanak menni II. János Pál pápa temetésére.[20] Mivel Károly szülei, II. Erzsébet brit királynő és Fülöp edinburgh-i herceg nem akartak részt venni a szertartáson (a királynő, mint az anglikán egyház hivatalos feje, elvileg nem támogatta elvált személyek házasságát),[21] illetve Kamilla apja sem tudott ott lenni, ezért Kamilla gyermekei, illetve Vilmos herceg és Henrik herceg voltak jelen. A királynő és Fülöp herceg csak az egyházi szertartáson vettek részt, amikor megáldották a házasságot, illetve fogadást adtak Károly és Kamilla tiszteletére a windsori kastélyban.[22] Az esküvő után a pár a herceg skóciai otthonába, Birkhallba utazott és nászútjuk alatt volt első nyilvános szereplésük is.
Cornwall hercegnéjeként
[szerkesztés]Az esküvő után Kamilla, mint Cornwall hercegnéje, a második legmagasabb nemesi rangot viselő nő az Egyesült Királyság protokollrangsorában a királynő után. A Nemzetközösség más országaiban általában az ötödik vagy hatodik helyet foglalja el, a királynő, annak helyi képviselője, Edinburgh hercege és a walesi herceg mögött. A királyi család belső rendezvényein azonban, a királynő különleges utasítása alapján, módosították a protokollrangsort, és Kamillát ilyenkor megelőzi Anna hercegnő (II. Erzsébet lánya) és Alexandra hercegnő (V. György brit király unokája).[23] Házasságuk után két évvel a királynő kezdte egyre több jelét adni annak, hogy Kamillát befogadta a királyi családba, többek között engedélyezte neki, hogy viselje néhai anyjának tiaráját,[24] illetve Kamillát kitüntette a II. Erzsébet Királyi Családi Rend kitüntetésével.
Bár konkrét részletek nem ismertek, 2007. márciusban a hercegné méhét eltávolították.[25] A Clarence House sajtóközleménye alapján részt akart venni a 2007. augusztus 31-én rendezett Diana-emlékkoncerten, amit Vilmos és Henrik hercegek szerveztek. A hercegné később meggondolta magát, hogy nehogy "elterelje a figyelmet a rendezvény céljáról, ami Diána életére és tevékenységére fókuszál" ("divert attention from the purpose of the occasion which is to focus on the life and service of Diana.").[26]
2010. április 8-án Kamilla eltörte bal lábát egy skóciai túra során.[27] Károly és Kamilla a 2010-es angliai diákmegmozdulások akaratlan résztvevői voltak, amikor kocsijukat a tüntetők megtámadták. Kamilla saját maga sérüléseket szenvedett, amikor az egyik tüntető egy botot tudott bedugni a kocsiba és a bordáin megbökte.[28]
Nyilvános szereplései
[szerkesztés]Kezdetben Kamilla csak Károly walesi herceg kísérőjeként vett részt nyilvános eseményeken. Az első saját szereplésére Southamptonban került sor, amikor meglátogatott egy helyi kórházat. A Trooping the Colour ceremónián első alkalommal 2005. júniusában vett részt és utána a királyi családdal együtt megjelent a Buckingham-palota erkélyén. Ugyanebben az évben Károllyal együtt az Egyesült Államokba látogattak, majd 2006. márciusban Károly és Kamilla Egyiptomba, Szaud-Arábiába és Indiába utazott. 2007. június 8-án részt vett a HMS Astute névadó ünnepségén. Hasonlóképpen, meghívták a Cunard Line hajózási vállalat új hajója, az MS Queen Victoria vízrebocsátására,[29][30] amelyre II. Erzsébet is hivatalos volt, akit meglepett a Cunard meghívása.[31] Kamilla a védnöke The Royal School, Hampstead független lányiskolának,[32][33] ezen felül számos jótékony szervezet tiszteletbeli elnöke vagy védnöke.
2011. április 29-én részt vett Vilmos cambridge-i herceg és Kate Middleton esküvőjén.
Címei, rangjai, kitüntetései
[szerkesztés]Címei és megszólításai
[szerkesztés]- 1947. július 17. – 1973. július 4.: Miss Camilla Rosemary Shand (lánykori neve)
- 1973. július 4. – 1995. március 3.: Mrs Andrew Parker Bowles (első házassága alatt)
- 1995. március 3. – 2005. április 9.: Mrs Camilla Parker Bowles (válása után)
- 2005. április 9. – 2022. szeptember 8. : Ő királyi fensége Cornwall hercegnéje (második házassága után)
- csak Skóciában: 2005. április 9. – 2022. szeptember 8.: Ő királyi fensége Rothesay hercegnéje
- 2022. szeptember 8. – : Őfelsége, a királyné
Károly walesi herceggel kötött házassága után Kamilla hivatalos és teljes címe Ő királyi fensége Károly Fülöp Artúr György hercegnő, Wales hercegnéje és Chester grófnéje, Cornwall hercegnéje, Rothesay hercegnéje, Carrick grófnéje, Lady Renfrew, Lady of the Isles, és Skócia hercegnéje.[34]
Mivel a walesi herceg feleségének hagyományos címe, a walesi hercegné sokak emlékezetében Károly első feleségéhez, Diána walesi hercegnéhez kapcsolódik, Kamilla ezért férjének második nemesi címét, a Cornwall hercegét preferálta a házasság megkötése után.
A királyi család korábban tett utalásokat arra, hogy Károly hivatalba lépése után Kamilla továbbra is a diszkrétebb "Ő királyi fensége, az uralkodó házastársa" ("Her Royal Highness, Princess consort") címet viseli majd,[35] ám II. Erzsébet 2022-ben, trónra lépése 70. évfordulójára kiadott üzenetében - kiemelve Kamilla hercegnő "hűséges szolgálatát" - úgy fogalmazott: őszinte kívánsága az, hogy "amikor eljön az idő", és fia, Károly herceg az Egyesült Királyság uralkodója lesz, Kamilla a Queen Consort, vagyis Károly királynői rangú hitvese címet viselhesse.[36] Így férje hivatalba lépésétől az "Őfelsége, a királyné" ("Her Majesty The Queen Consort") címet viseli.
Kitüntetései
[szerkesztés]- Kinevezése
- 2007. október 30.: II. Erzsébet királynő Királyi Családi Rend
- Kitüntetése
- 2005: Saskatchewan százéves évfordulójára kiadott emlékérem[37]
- 2012: A Királyi Viktória Rend nagykeresztje
Tiszteletbeli katonai rangjai
[szerkesztés]Cornwall hercegnéjeként a következő tiszteletbeli katonai rangokat és posztokat viseli:
- – Tiszteletbeli ezredes, The Queen's Own Rifles of Canada (2010 – )[38]
- Királyi ezredes, The Rifles, 4. ezred
- 2008: A RAF Halton légitámaszpont tiszteletbeli parancsnoka
- A RAF Leeming légitámaszpont tiszteletbeli parancsnoka
- A Haditengerészeti Egészségügyi Szolgálat parancsoka
- A Haditengerészeti Lelkészi Szolgálat parancsnoka
- A HMS Astute védnöke és névadója[39]
Címere
[szerkesztés]Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ The Sunday Times. 2005. 04. 03.
- ↑ The Duchess of Cornwall (angol nyelven). royal.gov.uk. [2014. március 7-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2015. június 17.)
- ↑ Egyes források szerint születési helye Plumpton, de ott születése után élt.
- ↑ — Camilla Parker Bowles Biography. Biography.com, 1947. július 17. [2011. június 10-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. június 27.)
- ↑ Yvonne's Royalty Home Page: Royal Christenings. Users.uniserve.com. [2011. augusztus 27-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. június 27.)
- ↑ — Camilla Rosemary Shand. Thepeerage.com. (Hozzáférés: 2010. június 27.)
- ↑ Deaths England and Wales 1984–2006. Findmypast.co.uk. (Hozzáférés: 2010. június 27.)
- ↑ The Times, 21 October 1944
- ↑ The Times, 5 August 1942
- ↑ Yvonne's Royalty Home Page – Royal Christenings. [2011. augusztus 27-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2011. május 2.)
- ↑ 'Major A.H. Parker Bowles and Miss C.R. Shand' in The Times, 5 July 1973
- ↑ Profile: Camilla Parker Bowles (angol nyelven). BBC News, 2005. február 10. (Hozzáférés: 2010. június 27.)
- ↑ Q&A: Charles and Camilla (angol nyelven). BBC News, 2005. március 22. (Hozzáférés: 2010. június 27.)
- ↑ Linton, David (2006. March). „Camillagate: Prince Charles and the Tampon Scandal”. Sex Roles 54 (5–6), 347–351. o. DOI:10.1007/s11199-006-9004-4. (Hozzáférés: 2008. szeptember 8.) [halott link]
- ↑ Henry, Emma: Telegraph – Camilla pulls out of Diana memorial service. The Daily Telegraph, 2007. augusztus 26. (Hozzáférés: 2010. június 27.)
- ↑ — Relationship with Prince Charles. Duchess-of-cornwall.co.uk, 2005. február 10. (Hozzáférés: 2010. június 27.)
- ↑ Bradford, Sarah, Diana(2006),p.294
- ↑ See CNN story „Love spans more than 30 years” claims bread roll pelting.
- ↑ Dimbleby, Jonathan, The Prince of Wales, A Biography, p.395
- ↑ Dear, Paula: Fans 'panic buy' 8 April mementos. BBC News, 2005. április 5. (Hozzáférés: 2010. június 27.)
- ↑ Q&A: Queen’s wedding decision. BBC News, 2005. február 23. (Hozzáférés: 2010. június 27.)
- ↑ Ellen Crean: CBS News „Charles and Camilla Finally Wed”. Cbsnews.com, 2005. április 9. [2010. november 12-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. június 27.)
- ↑ Davies, Caroline (2005. december 24.). „First royal Sandringham Christmas for Camilla”, UK. (Hozzáférés: 2009. január 14.)
- ↑ Duchess of Cornwall wears Queen Mother's Tiara. Femalefirst.co.uk. (Hozzáférés: 2010. június 27.)
- ↑ Charles sees Camilla in hospital. BBC News, 2007. március 5. (Hozzáférés: 2010. június 27.)
- ↑ Camilla swerves Diana tribute. Itv.com. [2010. november 20-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. június 27.)
- ↑ „Camilla Breaks A Leg But Says 'Life Goes On'”, British Sky Broadcasting (Hozzáférés: 2010. november 19.)
- ↑ Royal car attacked in protest after MPs' fee vote. BBC News. (Hozzáférés: 2010. december 10.)
- ↑ Cunard Line: ''Her Royal Highness The Duchess Of Cornwall To Name Cunard's New Queen Victoria''; 10 September 2007. Cunard.com. [2007. október 13-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. június 27.)
- ↑ The Royalist – Camilla Prepares To Make Royal History. [2011. július 24-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2011. május 2.)
- ↑ The Royalist – Queen Expresses "Surprise" Over Camilla Invite. [2011. július 21-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2011. május 2.)
- ↑ "Duchess of Cornwall Visits Schoolgirls Raising Funds for Charity" Archiválva 2009. április 15-i dátummal a Wayback Machine-ben, The Royal Forums, 25 February 2009.
- ↑ "Camilla on royal visit at Hampstead school" Archiválva 2009. június 3-i dátummal a Wayback Machine-ben, Hampstead and Highgate Express, 25 February 2009.
- ↑ Prince of Wales – Titles. [2012. január 11-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2011. november 30.)
- ↑ Announcement of the marriage of HRH The Prince of Wales and Mrs Camilla Parker Bowles. princeofwales.gov.uk, 2005. február 10. [2012. július 27-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2015. június 10.)
- ↑ Kamilla királyné - utódlásáról beszélt II. Erzsébet (magyar nyelven). rtl.hu, 2022. február 6. (Hozzáférés: 2022. szeptember 15.)
- ↑ Honours of the Crown—The Monarchist League of Canada. Monarchist.ca. [2008. február 27-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. június 27.)
- ↑ QOR.com. [2012. június 24-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2013. július 17.)
- ↑ The Prince of Wales > Personal Profiles > The Duchess of Cornwall > At Work > Armed Services. Clarence House. (Hozzáférés: 2008. október 24.)
- ↑ Camilla's coat of arms unveiled. BBC News, 2005. július 17. (Hozzáférés: 2010. június 27.)
- ↑ The Coat of Arms of HRH The Duchess of Cornwall. College of Arms. [2011. június 8-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2011. április 9.)
További információk
[szerkesztés]- Official website of the British monarchy – HRH The Duchess of Cornwall. Royal Household. [2014. március 7-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2014. április 14.)
- Camilla, Duchess of Cornwall. Duchy of Cornwall Office. [2011. július 20-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2009. április 20.)
- The Duchess of Cornwall. The Prince of Wales. [2006. december 16-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2006. december 16.)
- Monarchy Wales: Monarchy Wales – campaign organisation. [2006. október 11-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2006. október 11.)
- Illustrated biography of Camilla, Duchess of Cornwall. English Monarchs database
- „Profile: Camilla Parker Bowles”, BBC, 2005. február 10. (Hozzáférés: 2010. január 2.)
- „Special section on the marriage of Camilla and Prince Charles”, BBC News Online, 2007. augusztus 15. (Hozzáférés: 2010. január 2.)
- „Prince Charles to marry Camilla”, BBC, 2005. február 10. (Hozzáférés: 2010. január 2.)
- Camilla Parker-Bowles/ Kamilla brit királyné az Internet Movie Database oldalon (angolul)
- Camilla's Friends Bite Back, part 1. Youtube. (Hozzáférés: 2009. április 20.)[halott link]
Előző Spencer Diána |
Wales hercegnéje 2005–2022 |
Következő Katalin |