Központosítás
![]() |
Ez a szócikk szaklektorálásra, tartalmi javításokra szorul. |
Ez a szócikk nem tünteti fel a független forrásokat, amelyeket felhasználtak a készítése során. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts megbízható forrásokat találni az állításokhoz! Lásd még: A Wikipédia nem az első közlés helye. |
A központosítás vagy centralizáció fogalma az állami rendszerben a hatalmi szerveknek központi intézményekben történő egyesítése, a helyi vagy részekre osztott döntéshozói és intézkedési jogkörrel rendelkező szervek megszüntetésével.
Fogalmak[szerkesztés]
Centralizáció[szerkesztés]
A centralizáció a több részre osztott vagy laza kapcsolatban levő csoportok, szervezetek egyetlen egésszé való átszervezése úgy, hogy egyetlen döntéshozói központ jöjjön létre, amely egy irányba képes vinni a központosított szervezetet.
Decentralizáció[szerkesztés]
A központosítás csökkentése vagy megszüntetése a decentralizáció, melynek fogalma a hatalom, a jogkör, a termelés megosztása több különálló egység között, az egyetlen központon kívül.
Disztribúció[szerkesztés]
A terjesztés vagy a disztribúció egy áru elosztása, felosztása és nagybani forgalmazása. Az eredeti jelentés a közös hadizsákmányból az egyes törzseknek kiosztott részre utalt.
Osztott decentralizáció[szerkesztés]
Az osztott decentralizáció a disztribúció és a decentralizáció egybevonása.