Kék fülemüle
A kék fülemüle (Larvivora cyane) a madarak (Aves) osztályának verébalakúak (Passeriformes) rendjébe, ezen belül a légykapófélék (Muscicapidae) családjába tartozó faj.[1][2]
A Larvivora madárnem típusfaja.
Rendszertani besorolása
[szerkesztés]Leírása óta ennek a kis énekesmadárnak többször is cserélték a rendszertani besorolását. Hamarább a rigófélék (Turdidae) közé sorolták. Később áthelyezték a légykapófélék (Muscicapidae) közé, a Luscinia nevű madárnembe. Azonban az újabb molekuláris törzsfejlődéses (philogenesis) kutatásoknak köszönhetően megtudtuk, hogy ez a madár, néhány másik Luscinia-fajjal együtt nem ebbe a nembe tartozik. A Lusciniából kivont fajoknak és a két ázsiai Erithacus-fajnak,[3] megalkották, vagyis újrahasznosították, az 1837-ben megalkotott Larvivora madárnemet.[4][5]
Előfordulása
[szerkesztés]A kék fülemüle vonuló madár. Az előfordulási területe a meleg évszakban Kelet-Ázsia és Japán, míg a hűvös évszakban, Délkelet-Ázsia és Indonézia. Európában igen ritka vendég; még Pakisztánban is ritkának számít.
Alfajai
[szerkesztés]- Larvivora cyane bochaiensis - Közép-Szibéria déli része és észak-Mongólia
- Larvivora cyane cyane - Kelet-Szibéria, Kína északkeleti része és a Koreai-félsziget
- Larvivora cyane nechaevi - Szahalin, a Kuril-szigetek és Japán
Megjelenése
[szerkesztés]Ez a madárfaj nagyobb, mint az európai vörösbegy (Erithacus rubecula). Az udvarló hím tollazatának színe, felül kék - több árnyalatban - és alul fehér. A tojó kevésbé színes, a háti része barnás, míg hasi része piszkos fehéres. A sötét szeme jól elüt a világosbarna pofájától.
Életmódja
[szerkesztés]Vonuló és rovarevő énekesmadár.
Képek
[szerkesztés]-
Fiatal tojó
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ Jobling, James A.. The Helm Dictionary of Scientific Bird Names. London, United Kingdom: Christopher Helm, 126, 219. o. (2010). ISBN 978-1-4081-2501-4
- ↑ BirdLife International: 'Luscinia cyane'. IUCN Red List of Threatened Species. Version 2013.2. International Union for Conservation of Nature, 2012. (Hozzáférés: 2013. november 26.)
- ↑ Seki, Shin-Ichi (2006). „The origin of the East Asian Erithacus robin, Erithacus komadori, inferred from cytochrome b sequence data”. Molecular Phylogenetics and Evolution 39 (3), 899–905. o. DOI:10.1016/j.ympev.2006.01.028. PMID 16529957.
- ↑ (2010) „Multi-locus phylogenetic analysis of Old World chats and flycatchers reveals extensive paraphyly at family, subfamily and genus level (Aves: Muscicapidae)”. Molecular Phylogenetics and Evolution 57 (1), 380-392. o. DOI:10.1016/j.ympev.2010.07.008.
- ↑ Chats, Old World flycatchers. World Bird List Version 6.2. International Ornithologists' Union, 2016. (Hozzáférés: 2016. május 20.)
Fordítás
[szerkesztés]- Ez a szócikk részben vagy egészben a Siberian blue robin című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.
További információk
[szerkesztés]- "Larvivora cyane". Avibase
- Larvivora cyane in the Flickr: Field Guide Birds of the World
- Reise durch verschiedene Provinzen des Russischen Reichs 3: 697.