Irritábilis bél szindróma (IBS)
Az irritábilis bél szindróma a gyomor- és bélrendszer funkcionális zavara. A bélrendszer működése eltér a normálistól, de ez a probléma nem vezethető vissza semmilyen szervi eltérésre. Bár az irritábilis bél szindróma nem tartozik a gyulladásos bélbetegségek csoportjába, de ezekhez a betegségekhez igen hasonló tüneteket produkál. A magyar lakosság durván 20%-a érintett irritábilis bél szindrómában, ami körülbelül két millió embert jelent. Előfordulása az életkortól független, de a gyulladásos bélbetegségekhez hasonlóan leggyakrabban a fiatal felnőtteknél fordul elő. Az irritábilis bél szindróma kialakulásának oka pontosan nem ismert. Bizonyos elképzelések szerint a bélflóra egyensúlyának felborulására, stressz hatás, illetve az immunrendszer túlérzékenységére vezethető vissza a betegség kialakulása.
Tünetei[szerkesztés]
Az IBS a következők közül több tünetet is produkálhat, egyesek napi szinten vannak jelen, míg mások időszakosan jelentkeznek:
- hasfájás
- puffadás
- diszkomfort érzet
- hasmenés
- székrekedés
Az IBS-ben szenvedő beteg esetében a bél érzékenyebb az átlagosnál, és a normális emésztési folyamatokat is fájdalomnak éli meg. Különböző tényezők, mint a stressz, lelki problémák, vagy egyes gyógyszerek (pl. antibiotikum) súlyosbítja a tüneteket.
Kezelés[szerkesztés]
Első és legfontosabb lépés, hogy kérje szakember segítségét, mert e tünetek mögött számos más gyomor, és bélrendszeri betegség is meghúzódhat. Érdemes táplálkozásunkra is nagyobb figyelmet fordítani, és kerüljük az erős fűszerek, kávé, vagy alkohol fogyasztását. Néhány IBS betegnél a tejben jelen lévő laktóz emésztése is zavart okozhat. Mivel a betegség kiváltó oka nem tisztázott, ezért tüneti kezelése alkalmazható. A tünetektől függően görcsoldó, hasfogó, vagy hashajtó szedése indokolt lehet, illetve ne feledkezzünk meg a bélflóra egyensúlyának helyreállításáról sem. IBS-ben szenvedő betegek számára probiotikum alkalmazása igen eredményes lehet.[1] Vizsgálatok szerint azok az irritábilis bél szindrómában szenvedő betegek, akik probiotikum kezelésben részesültek, az életminőségük jelentős javulásáról számoltak be, ellenben a placebót kapott csoporttól.
Jegyzetek[szerkesztés]
- ↑ Archivált másolat. [2013. november 5-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2013. november 5.)
Források[szerkesztés]
- Irritábilis bél szindróma
- A probiotikumok és az IBS
- IBS kezelése
- Az Irritábilis bél szindróma tünetei, kezelése
Az itt található információk kizárólag tájékoztató jellegűek, nem minősülnek orvosi szakvéleménynek, nem pótolják az orvosi kivizsgálást és kezelést. A cikk tartalmát a Wikipédia önkéntes szerkesztői alakítják ki, és bármikor módosulhat. |