Ugrás a tartalomhoz

II. Ali tuniszi bej

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
II. Ali tuniszi bej
UralkodóházHuszajnidák
Született1712. november 24.
Le Bardo
Elhunyt1782. május 26. (69 évesen)
Le Bardo[1]
NyughelyeTourbet El Bey
ÉdesapjaI. Huszajn tuniszi bej
Testvére(i)I. Muhammad tuniszi bej
Gyermekei

II. Ali (Le Bardo, 1712. november 24. –‎ Le Bardo, 1782. május 26.) tuniszi bej, a Huszajnida-dinasztia uralkodója 1756-tól haláláig.

A dinasztiaalapító I. Huszajn tuniszi bej kisebbik fia volt. Amikor testvére, I. Muhammad 1756. szeptember 2-án elfoglalta Tunéziát nagybátyjától, I. Ali tuniszi bejtől, Alit nevezte ki örökösnek (bey al-Mahalla, 1756. szeptember 3.). Muhammad már 4 év múlva, 1759 elején meghalt, ekkor Ali követte őt trónon.

Szidi Iszmail Bej herceg (1742–1780), I. Ali fia ekkor fellázadt II. Ali ellen, de a felkelést 1762-ben leverték, és Iszmail Algériába menekült, ahol később meghalt. II. Ali újra toborozta a katonákat a Levante régióban, visszaállítva a janicsárokat. Bár a Szublim Kapu elismerte kormányzóként, Ali teljes autonómiát élvezett: bége szerződéseket köthetett külföldi hatalmakkal, és a Szublim Kapu nem avatkozott bele a közigazgatásba. 1766. július 17-én megkapta az amir al-umar címet.

1769–1770-ben a Francia Királysággal került konfliktusba Korzika annektálása és a korallhalászat monopóliuma miatt, mivel Ali, Pasquale Paoli helytartója, Paccioli ösztönzésére, nem ismerte el Korzika annektálását, és nem fogadta el a francia hajók státuszát. Háborús állapotot hirdettek, és egy francia flottakötelék hadihajókkal mutatott erőt Tunézia kikötői előtt (1770. június). A konfliktust a miniszterelnök veje, Mustafá Khodja közvetítésével sikerült békésen rendezni: elismerték Korzika annektálását (amely lassú szabadulást eredményezett a Tunéziában tartott számos korzikai rabszolga számára), és ettől kezdve Franciaország főkonzulátust nyitott az országban.

Mivel legidősebb fia, Szidi Szulejmán Bej még 1764. december 30-án meghalt, így a második fiú, Muhammad vált örökössé. 1777. február 9-én, betegsége miatt, Ali átruházta a hatalmat Muhammadra, miközben néhány ceremoniális tisztséget megtartott és a palotában lakott. Ali 5 évvel később, 1782. május 26-án halt meg a Bardó-palotában. Öt fia és öt lánya volt. Utóda Muhammad lett Hammúda tuniszi bej néven.

A Huszajnida-dinasztia családfája

[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

Ez a szócikk részben vagy egészben az Ali II ibn Husayn című spanyol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

  • El Mokhtar Bey, Les Beys de Tunis 1705-1957. Túnez, 2002.

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]
  1. "www.royalark.net/Tunisia/tunis3.htm".