Hercegharkály
A hercegharkály (Campephilus guatemalensis) a madarak (Aves) osztályának harkályalakúak (Piciformes) rendjébe, ezen belül a harkályfélék (Picidae) családjába tartozó faj.[1]
Előfordulása
[szerkesztés]Mexikó, Nicaragua, Guatemala, Honduras és Costa Rica nedves erdeiben honos.
Alfajai
[szerkesztés]- Campephilus guatemalensis guatemalensis (Hartlaub, 1844)
- Campephilus guatemalensis nelsoni (Ridgway, 1911)
- Campephilus guatemalensis regius (Reichenbach, 1854)
Megjelenése
[szerkesztés]Testhossza 37 centiméter, testtömege 255 gramm. Hasonlít a csíkos feketeharkályra (Dryocopus lineatus), de nagyobb és erőteljesebb. Feje piros, torka, nyaka, tarkója, szárnyai, farka és háta fekete; mindkét oldalt a fejének piros részétől a háta közepéig található egy fehér csík. Hasa fekete–fehér csíkos. A tojónak hiányzik a fehér csík az oldaláról.
Életmódja
[szerkesztés]Tápláléka elsősorban bogárlárvákból áll, emellett még fogyaszt bogyókat és gyümölcsöket.
Szaporodása
[szerkesztés]Fészekodúját fába vájja 3–30 méter magasságba a föld felett. Fészekalja 2 fehér tojásból áll. A fiókák csupaszok, mindkét szülő eteti őket.
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ 'Campephilus guatemalensis'. IUCN Red List of Threatened Species. Version 2013.2. International Union for Conservation of Nature, 2012. (Hozzáférés: 2013. november 26.)
Források
[szerkesztés]- A faj szerepel a Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listáján. IUCN. (Hozzáférés: 2010. május 21.)
- Jboyd.net szerinti rendszerbesorolása. (Hozzáférés: 2010. május 21.)
- ITIS szerinti rendszerbesorolása. (Hozzáférés: 2010. május 21.)
Fordítás
[szerkesztés]- Ez a szócikk részben vagy egészben a Pale-billed Woodpecker című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.