Ugrás a tartalomhoz

Hadseregkereszt

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Hadseregkereszt
Adományozza
KaphatjákA hatodik koalíciós háborúban résztvevő osztrák katonák
Státusznem adományozható
Statisztikák
Alapítás dátuma1814. május 13.
Kitüntetettek számaKb. 100000

A Wikimédia Commons tartalmaz Hadseregkereszt témájú médiaállományokat.

A Hadseregkereszt, hétköznapi nevén Ágyúkereszt (németül: Armeekreuz für 1813/14, illetve Kanonenkreutz) egy osztrák katonai kitüntetés volt, amelyet az osztrák hadsereg azon katonái kaphattak meg, akik részt vettek a franciák elleni 1813-14-es hadjáratban.

Története

[szerkesztés]

Az elismerést 1814. május 13-án alapította meg I. Ferenc császár. A Hadseregkeresztet minden osztrák katona megkapta, rendfokozatra való tekintet nékül, aki részt vett Napóleon ellen vívott hatodik koalíciós háborúban 1813-1814 folyamán. Az eredeti terv szerint eltérű méretű kereszteket kaptak volna a tábornokok, a tisztek és a legénység, de végül mindenki számára egységes méretben osztották ki a Hadseregkeresztet, mintegy 100000 példányban. Egyedül az osztrák haderő parancsnoka, Karl Philipp zu Schwarzenberg herceg, tábornagy kapott egy nagy méretű, aranyozott példányt, amelyet nyakszalagon kellett viselni.

Az I. világháború alatt, 1917-ben magalapított Károly-csapatkereszt előképe a Hadseregkereszt volt.

A kitüntetés leírása

[szerkesztés]

A kitüntetés szélesedő szárú, egyenes talpú görög keresztet formáz, a keresztszárak között babérkoszorú fut körbe. A kereszt pereme mindkét oldalon kiemelkedik, a peremen belüli részt zöldesfeketére lakkozták. Mindkét oldalon latin nyelvű feliratok olvashatók, az előlapon: GRATI PRINCEPS ET PATRIA FRANC · IMP · AUG · (A hálás fejedelem és a haza. Ferenc császár), a hátlapon pedig: EUROPAE LIBERTATE ASSERTA MDCCCXIII/MDCCCXIV (Miután Európa szabadságát biztosították 1813-1814). A kereszteket a zsákmányolt francia ágyúk bronz-anyagából készítették. A kitüntetés átmérője 27 mm. A szalag 38 mm széles, fekete, középen 13 mm-es sárga sávval.

A tulajdonos nevét belevésethette a kereszt peremébe.

A kitüntetést elnyert személyek

[szerkesztés]

A lista nem teljes, azon nevezetesebb személyeket tartalmazza, akik megkapták a Hadseregkeresztet.

Források

[szerkesztés]
  • Bodrogi Péter  – Molnár József  – Zeidler Sándor: Nagy magyar kitüntetéskönyv - A magyar állam rendjelei és kitüntetései. Budapest, 2005. ISBN 963-8672110
  • Felszeghy Ferenc – Rátvay Imre – Petrichevich György – Ambrózy György (szerk. biz.): A rendjelek és kitüntetések történelmünkben. Budapest, é. n. [1943.]