Gemini (chatbot)
Gemini | |
![]() | |
![]() | |
Fejlesztő | Google AI |
Első kiadás | 2023. március 21. |
Operációs rendszer | |
Kategória |
|
A Gemini weboldala |
A Google Gemini egy generatív mesterséges intelligencia (MI) alapú chatbot, amelyet a Google fejlesztett ki. A Gemini név a 2023 márciusában bemutatott verziót jelöli, mely először "Bard" néven futott, de később átnevezték Geminivé.[1] A Gemini a Google mesterséges intelligenciájának és nagyméretű nyelvi modelljének akkori legújabb iterációja volt, és jelentős fejlődésen ment keresztül a korábbi modellekhez képest, úgymint a LaMDA-hoz és a PaLM-hoz képest.[2] A Gemini az OpenAI ChatGPT-jére Sundar Pichai Google-vezérigazgató vezetésével adott válaszként jött létre,[3] először korlátozott mennyiségben, majd a nyár folyamán más országokban is elérhetővé vált. A Google Gemini hamarosan már több mint 40 nyelven volt elérhető.[4]
Működése
[szerkesztés]A többek között az OpenAI chatbotja, a Bing, és a kínai Baidu botjának, az Ernie-nek vetélytársává vált Gemini különböző verziókban és platformokon volt elérhető, többek között webalkalmazásként, Android és iOS applikációk formájában. A Google chatbotja célja is az volt, hogy személyre szabott, interaktív válaszokat adjon a felhasználóknak, és különböző alkalmazásokon keresztül hasznosítható, például szövegek generálása, kérdések megválaszolása és egyéb mesterségesintelligencia-alapú szolgáltatásokat nyújtson.
A Gemini a Google által fejlesztett mesterséges intelligencia modellek sorozatának része volt, amely a LaMDA (Language Model for Dialogue Applications) és a PaLM (Pathways Language Model) korábbi verziói után következett.[5] A Gemini egyedisége az volt, hogy képes volt integrálni a Google keresőjét és egyéb szolgáltatásait, ezáltal széleskörű információkhoz és gyors válaszokhoz juttatta a felhasználókat.
A fő versenytárs Bing chatbothoz hasonlóan a Google Geminije is képes volt különböző kérdésekre beszélgetésszerű módon válaszolni; alkalmazásként, webböngészővel, Android Auto, WearOS vagy akár a Google TV segítségével. A Gemini lehetővé tette a multimodális munkavégzést, ami azt jelentette, hogy különböző médiumokat, például hangot vagy fotókat adhatott meg, valamint különböző formátumokat, például kódot vagy beszédet is fogadhatott.
Hozzáférés
[szerkesztés]A Gemini-alapú változat 2024 februárjában már több mint 230 országban és régióban, 40 nyelven volt elérhető.[6] 2024 februárjától a Google Gemini a ChatGPT 4-gyel ellentétben ingyenesen volt használható, de létezett fizetős változat is. 2024 februárjában a Google a Bardot kísérleti bétaverzióként írta le a megjelenés kezdetén, mielőtt végül a Gemini névre való átnevezéssel piacra dobták volna.
Kritika
[szerkesztés]Több felhasználó baloldali elfogultsággal vádolta a Gemini szöveges válaszait, éppúgy, ahogy az Sam Altmanék – az OpenAI vezérigazgatójáék – ChatGPT fejlesztése során is megtörtént a balra húzás annak bemutatkozását követően.[7] Az egyik ilyen vád, amely az interneten keringett azt állította, hogy a Gemini azt hangoztatta, hogy „nehéz határozottan megmondani”, hogy Musk vagy a náci diktátor Adolf Hitler volt-e negatívabb hatással a társadalomra.[8][9] Más felhasználók arról panaszkodtak be, hogy a Gemini hajlamos volt támogatni baloldali politikusokat és ügyeket,[10] mint például a pozitív diszkrimináció és az abortuszjogok,[11] miközben elutasította a jobboldali politikusok részéről[12] a húsfogyasztás, és a fosszilis tüzelőanyagok népszerűsítését. A The Wall Street Journal szerkesztősége azt írta, hogy a Gemini „nyilvánvalóan mélyen gyökerező éber elfogultságai” „táplálják a politikai jobboldalon az MI-val szembeni fenntartásokat, s ez a baloldali elfogultság mihamarabbi orvoslást követel.[13]
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ Bard becomes Gemini: Try Ultra 1.0 and a new mobile app today (amerikai angol nyelven). Google, 2024. február 8. (Hozzáférés: 2025. február 26.)
- ↑ Vincent, James: Google announces PaLM 2 AI language model, already powering 25 Google services (amerikai angol nyelven). The Verge, 2023. május 10. (Hozzáférés: 2025. február 26.)
- ↑ Google renomme son assistant Bard en Gemini - Le Monde Informatique (francia nyelven). LeMondeInformatique, 2024. február 9. (Hozzáférés: 2025. február 26.)
- ↑ Welche Möglichkeiten Gemini-Apps bieten und andere häufig gestellte Fragen (német nyelven). Gemini. (Hozzáférés: 2025. február 26.)
- ↑ An important next step on our AI journey (amerikai angol nyelven). Google, 2023. február 6. (Hozzáférés: 2025. február 26.)
- ↑ Bard heißt jetzt Gemini: Freut euch auf Ultra 1.0 und die neue App (de-DE nyelven). Google, 2024. február 8. (Hozzáférés: 2025. február 26.)
- ↑ „Could a chatbot answer Prime Minister's Questions?”, 2022. december 27. (Hozzáférés: 2025. február 26.) (brit angol nyelvű)
- ↑ Titcomb, James. „Elon Musk equated with Hitler in latest Google AI gaffe”, The Telegraph, 2024. február 26. (Hozzáférés: 2025. február 26.) (brit angol nyelvű)
- ↑ Field, Hayden: Google to relaunch Gemini AI picture generator in a 'few weeks' following mounting criticism of inaccurate images (angol nyelven). CNBC, 2024. február 26. (Hozzáférés: 2025. február 26.)
- ↑ Kafka, Peter: Google has a new 'woke' AI problem with Gemini — and it's going to be hard to fix (amerikai angol nyelven). Business Insider. (Hozzáférés: 2025. február 26.)
- ↑ „Is Google’s Gemini chatbot woke by accident, or by design?”, The Economist (Hozzáférés: 2025. február 26.)
- ↑ Liles, Jordan: ChatGPT Declines Request for Poem Admiring Trump, But Biden Query Is Successful (angol nyelven). Snopes, 2023. február 1. (Hozzáférés: 2025. február 26.)
- ↑ Board, The Editorial. „Opinion | Google’s Artificial Intelligence”, Wall Street Journal, 2024. február 29. (Hozzáférés: 2025. február 26.) (amerikai angol nyelvű)
Források
[szerkesztés]- Google Assistant Finally Gets a Generative AI Glow-Up (2023. október 4.)
- Krasnoff, Barbara: Google Gemini, explained. The Verge , 2024. június 12. [2024. június 12-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2024. augusztus 13.)
Kapcsolódó szócikkek
[szerkesztés]