Ugrás a tartalomhoz

Falklandi tokoscsőrű

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Falklandi tokoscsőrűmadár
Természetvédelmi státusz
Nem fenyegetett
      
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Osztály: Madarak (Aves)
Rend: Lilealakúak (Charadriiformes)
Család: Tokoscsőrűfélék (Chionididae)
Nem: Chionis
Faj: C. alba
Tudományos név
Chionis alba
(Gmelin, 1789)
Szinonimák
  • Fehér tokoscsőrűmadár
Elterjedés
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Falklandi tokoscsőrűmadár témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Falklandi tokoscsőrűmadár témájú médiaállományokat és Falklandi tokoscsőrűmadár témájú kategóriát.

A falklandi tokoscsőrű vagy fehér tokoscsőrű madár (Chionis alba) a madarak osztályának lilealakúak (Charadriiformes) rendjébe és a tokoscsőrűfélék (Chionididae) családjába tartozó faj.

Előfordulása

[szerkesztés]

Az Antarktisz partjain és a környező szigeteken költ. A telet a Falkland-szigeteken és Argentína déli részén tölti. A sziklás tengerpartok lakója.

Megjelenése

[szerkesztés]

Testhossza 40 centiméter, szárnyfesztávolsága 70–80 centiméter. Rövid csőre oldalt erősen összenyomott, a hegyéig hajlott, orma hátul duzzadt. A felső káva tövén szarutok van, mely az orrlyukakat is eltakarja. Tollazata tiszta fehér. Csupasz arcát és szemhéját bibircsek borítják. Szeme szennyesvörös, csűdjét elöl-hátul hosszúkás pikkelyek borítják, lába sötét kékesszürke.

Életmódja

[szerkesztés]

A pingvin, kormorán és más madárkolóniák tojás- és fészekrablója, de megeszi a dögöket és a hulladékot is. Hosszabb távon felhúzott lábakkal repül, de rövidtávon nem húzza fel a lábát, így rosszul repül, ezért inkább a földön szalad.

Szaporodása

[szerkesztés]

Az ivarérettséget egyévesen éri el. A költési időszak december–január között van. Sziklarepedésekben, vagy sziklapárkányra készíti kagylókból, kavicsokból és kövekből álló fészkét. A fészekalj 2-4 szürke és fekete mintázatú, fehér tojásból áll. A tojásokon mindkét szülő 28-32 napig kotlik. A fiatal madarak 50-60 nap után repülnek ki. Általában csak két fióka marad meg.

Képek

[szerkesztés]

Források

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]