Férfi 1500 méteres síkfutás az 1972. évi nyári olimpiai játékokon

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
Férfi 1500 méteres síkfutás
a XX. nyári olimpián
Athletics pictogram.svg
Adatok
HelyszínOlimpiai Stadion, München
Dátumszeptember 810.
Versenyzők71 résztvevő
48 nemzetből
Érmesek
Aranyérem  Finnország Finnország
Ezüstérem  Kenya Kenya
Bronzérem  Új-Zéland Új-Zéland

 ← 19681976 → 

Az 1972. évi nyári olimpiai játékokon az atlétika férfi 1500 méteres síkfutás versenyszámának selejtezőit és döntőjét szeptember 8. és szeptember 10. között rendezték az Olimpiai Stadionban.

Rekordok[szerkesztés]

A versenyt megelőzően a következő rekordok voltak érvényben férfi 1500 méteres síkfutásban:

Világrekord Egyesült Államok James Ryun (USA) 3:31,1 Los Angeles, USA 1967. július 8.
Olimpiai rekord Kenya Kipchoge Keino (KEN) 3:34,9 Mexikóváros, Mexikó 1968. október 20.

A versenyen új rekord nem született.

Eredmények[szerkesztés]

Az időeredmények másodpercben értendők. A rövidítések jelentése a következő:

  • Q: továbbjutás helyezés alapján
  • q: továbbjutás időeredmény alapján
  • DNS: nem indult a futamon

Előfutam[szerkesztés]

Minden futam első négy helyezettje automatikusan az elődöntőbe jutott. Az összesített eredmények alapján pedig a legjobb időeredménnyel rendelkező 2 futó került tovább.

H Név Nemzet E Mj
1. futam
1. Thomas Wessinghage NSZK NSZK (FRG) 3:40,56 Q
2. Dave Wottle Egyesült Államok Egyesült Államok (USA) 3:40,60 Q
3. Jean-Pierre Dufresne Franciaország Franciaország (FRA) 3:40,75 Q
4. Brendan Foster Nagy-Britannia Nagy-Britannia (GBR) 3:40,79 Q
5. Donaldo Arza Panama Panama (PAN) 3:41,73
6. Ivan Ivanov Szovjetunió Szovjetunió (URS) 3:42,3
7. Mehmet Tümkan Törökország Törökország (TUR) 3:44,0
8. Mohammed Kászemi Algéria Algéria (ALG) 3:45,2
9. Daniel Andrade Szenegál Szenegál (SEN) 3:59,2
10. Dafallah Sultan Farah Szudán Szudán (SUD) 4:02,9
2. futam
1. Franco Arese Olaszország Olaszország (ITA) 3:44,0 Q
2. Herman Mignon Belgium Belgium (BEL) 3:44,2 Q
3. Bodo Tümmler NSZK NSZK (FRG) 3:44,5 Q
4. Gerd Larsen Dánia Dánia (DEN) 3:44,7 Q
5. John Kirkbride Nagy-Britannia Nagy-Britannia (GBR) 3:45,3
6. Filbert Bayi Tanzánia Tanzánia (TAN) 3:45,4
7. Josef Horčic Csehszlovákia Csehszlovákia (TCH) 3:45,7
8. Bill Smart Kanada Kanada (CAN) 3:49,2
Bram Wassenaar Hollandia Hollandia (HOL) DNS
Kassem Hamzé Libanon Libanon (LIB) DNS
3. futam
1. Shibrou Regassa Etiópia Etiópia (ETH) 3:43,6 Q
2. Szpíliosz Zaharópulosz Görögország Görögország (GRE) 3:43,8 Q
3. Henryk Szordykowski Lengyelország Lengyelország (POL) 3:44,2 Q
4. Pekka Päivärinta Finnország Finnország (FIN) 3:44,4 Q
5. André Dehertoghe Belgium Belgium (BEL) 3:44,6
6. Petre Lupan Románia Románia (ROM) 3:44,8
7. Mohamed Makdouf Marokkó Marokkó (MAR) 3:48,4
8. Abdul Wahab Naser Al-Safra Szaúd-Arábia Szaúd-Arábia (ARS) 4:14,5
Robert Leborgne Franciaország Franciaország (FRA) DNS
Benson Mulomba Zambia Zambia (ZAM) DNS
4. futam
1. Kipchoge Keino Kenya Kenya (KEN) 3:39,97 Q
2. Rod Dixon Új-Zéland Új-Zéland (NZL) 3:40,03 Q
3. Gunnar Ekman Svédország Svédország (SWE) 3:40,40 Q
4. Klaus-Peter Justus NDK NDK (GDR) 3:40,44 Q
5. Gianni Del Buono Olaszország Olaszország (ITA) 3:40,78 q
6. Werner Meier Svájc Svájc (SUI) 3:43,2
7. Muhammad Younis Pakisztán Pakisztán (PAK) 3:44,1
8. Vitus Ashaba Uganda Uganda (UGA) 3:45,2
9. James Ryun Egyesült Államok Egyesült Államok (USA) 3:51,5
10. Billy Fordjour Ghána Ghána (GHA) 4:08,2
Jevhen Arzsanov Szovjetunió Szovjetunió (URS) DNS
5. futam
1. Hailu Ebba Etiópia Etiópia (ETH) 3:41,6 Q
2. Paul-Heinz Wellmann NSZK NSZK (FRG) 3:41,8 Q
3. Ray Smedley Nagy-Britannia Nagy-Britannia (GBR) 3:42,1 Q
4. Chris Fisher Ausztrália Ausztrália (AUS) 3:42,5 Q
5. Francis Murphy Írország Írország (IRL) 3:43,4
6. Byron Dyce Jamaica Jamaica (JAM) 3:46,9
7. Cosmas Silei Kenya Kenya (KEN) 3:52,0
8. Jože Međimurec Jugoszlávia Jugoszlávia (YUG) 3:52,1
9. Harry Nkopeka Malawi Malawi (MAW) 4:00,9
10. Edward Kar Libéria Libéria (LBR) 4:21,4
6. futam
1. Pekka Vasala Finnország Finnország (FIN) 3:40,86 Q
2. Tom Hansen Dánia Dánia (DEN) 3:41,08 Q
3. Bob Wheeler Egyesült Államok Egyesült Államok (USA) 3:41,34 Q
4. Haico Scharn Hollandia Hollandia (HOL) 3:41,41 Q
5. Ulf Högberg Svédország Svédország (SWE) 3:41,5 q
6. Edgard Salvé Belgium Belgium (BEL) 3:42,1
7. Antonio Colón Puerto Rico Puerto Rico (PUR) 3:44,6
8. Édouard Rasoanaivo Madagaszkár Madagaszkár (MAD) 3:48,5
9. Jaiye Abidoye Nigéria Nigéria (NGR) 3:48,8
10. Mohamed Aboker Szomália Szomália (SOM) 3:59,5
7. futam
1. Mike Boit Kenya Kenya (KEN) 3:42,2 Q
2. Tony Polhill Új-Zéland Új-Zéland (NZL) 3:42,3 Q
3. Volodymyr Pantelei Szovjetunió Szovjetunió (URS) 3:42,3 Q
4. Jacky Boxberger Franciaország Franciaország (FRA) 3:42,6 Q
5. Mansour Guettaya Tunézia Tunézia (TUN) 3:43,9
6. Fernando Mamede Portugália Portugália (POR) 3:45,1
7. Azz ed-Dín Azzúzi Algéria Algéria (ALG) 3:46,4
8. Ken Elmer Kanada Kanada (CAN) 3:46,6
9. Esaie Fongang Kamerun Kamerun (CMR) 3:54,5
10. James Crampton Burma Burma (BIR) 4:06,9

Elődöntő[szerkesztés]

Minden futam első három helyezettje automatikusan a döntőbe jutott. Az összesített eredmények alapján pedig a legjobb időeredménnyel rendelkező futó került tovább.

H Név Nemzet E Mj
1. futam
1. Mike Boit Kenya Kenya (KEN) 3:31,34 Q
2. Volodymyr Pantelei Szovjetunió Szovjetunió (URS) 3:41,6 Q
3. Tom Hansen Dánia Dánia (DEN) 3:41,6 Q
4. Dave Wottle Egyesült Államok Egyesült Államok (USA) 3:41,6
5. Chris Fisher Ausztrália Ausztrália (AUS) 3:42,0
6. Gianni Del Buono Olaszország Olaszország (ITA) 3:42,0
7. Thomas Wessinghage NSZK NSZK (FRG) 3:43,4
8. Szpíliosz Zaharópulosz Görögország Görögország (GRE) 3:43,5
9. Ulf Högberg Svédország Svédország (SWE) 3:43,6
10. Hailu Ebba Etiópia Etiópia (ETH) 3:43,7
2. futam
1. Kipchoge Keino Kenya Kenya (KEN) 3:41,15 Q
2. Herman Mignon Belgium Belgium (BEL) 3:41,7 Q
3. Tony Polhill Új-Zéland Új-Zéland (NZL) 3:41,8 Q
4. Shibrou Regassa Etiópia Etiópia (ETH) 3:41,9
5. Jacky Boxberger Franciaország Franciaország (FRA) 3:42,4
6. Henryk Szordykowski Lengyelország Lengyelország (POL) 3:42,5
7. Haico Scharn Hollandia Hollandia (HOL) 3:44,4
8. Pekka Päivärinta Finnország Finnország (FIN) 3:45,1
9. Ray Smedley Nagy-Britannia Nagy-Britannia (GBR) 3:45,8
10. Bodo Tümmler NSZK NSZK (FRG) 3:50,0
3. futam
1. Rod Dixon Új-Zéland Új-Zéland (NZL) 3:37,91 Q
2. Pekka Vasala Finnország Finnország (FIN) 3:37,91 Q
3. Brendan Foster Nagy-Britannia Nagy-Britannia (GBR) 3:38,20 Q
4. Paul-Heinz Wellmann NSZK NSZK (FRG) 3:38,42 q
5. Gunnar Ekman Svédország Svédország (SWE) 3:39,44
6. Bob Wheeler Egyesült Államok Egyesült Államok (USA) 3:40,36
7. Franco Arese Olaszország Olaszország (ITA) 3:41,08
8. Jean-Pierre Dufresne Franciaország Franciaország (FRA) 3:41,6
9. Klaus-Peter Justus NDK NDK (GDR) 3:44,6
10. Gerd Larsen Dánia Dánia (DEN) 3:59,4

Döntő[szerkesztés]

A döntőt szeptember 10-én rendezték.

H Név Nemzet E Mj
1Aranyérem Arany Pekka Vasala Finnország Finnország (FIN) 3:36,33
2Ezüstérem Ezüst Kipchoge Keino Kenya Kenya (KEN) 3:36,81
3Bronzérem Bronz Rod Dixon Új-Zéland Új-Zéland (NZL) 3:37,46
4. Mike Boit Kenya Kenya (KEN) 3:38,41
5. Brendan Foster Nagy-Britannia Nagy-Britannia (GBR) 3:39,02
6. Herman Mignon Belgium Belgium (BEL) 3:39,05
7. Paul-Heinz Wellmann NSZK NSZK (FRG) 3:40,08
8. Volodymyr Pantelei Szovjetunió Szovjetunió (URS) 3:40,24
9. Tony Polhill Új-Zéland Új-Zéland (NZL) 3:41,8
10. Tom Hansen Dánia Dánia (DEN) 3:46,6

Források[szerkesztés]