Ugrás a tartalomhoz

Extremadurai nyelv

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Extremadurai
estremeñu
BeszélikSpanyolország, Extremadura, Kasztília és León (Salamanca)
TerületIbériai-félsziget
Beszélők számaIsmeretlen fő
NyelvcsaládIndoeurópai nyelvcsalád
   itáliai ág
    Újlatin nyelvek
     nyugati ág
      iberoromán csoport
       aszturleóni
        extremadurai
ÍrásrendszerLatin ábécé
Nyelvkódok
ISO 639-1
ISO 639-2ext
ISO 639-3ext
A Wikimédia Commons tartalmaz estremeñu témájú médiaállományokat.

Az extermadurai nyelv (saját nevén lengua estremeña vagy estremeñu, spanyolul: extremeño) egy újlatin nyelvváltozat Nyugat-Spanyolországban. Beszélői Extremadurában és a szomszédos Salamancában (Kasztília és León) élnek.

Vita folyik arról, hogy a nyelv az aszturleóni nyelvek része (mint az asztur, leóni és mirandai) vagy inkább a kasztíliai spanyolhoz áll közelebb.

Beszélőinek számáról eltérő és igen elnagyolt becslések vannak. Olykor 200 és 500 ezer fő közé teszik az extremadurai nyelvűek számát. A beszélők valójában idős emberek, Extremadura lakosságának nagyrésze nem is beszéli, sőt még a beszélők is leggyakrabban csak durvább spanyol nyelvjárásnak tekintik.[1]

Nyelvjárásai

[szerkesztés]

Az extremadurai három nyelvjárásra oszlik: északi, középső és déli dialektusra.[2] Az északi nyelvjárást tekintik általában a tulajdonképpeni extremadurai nyelvnek, amelyet Extremadura északi részén és Salamanca ezen régióval határos területén beszélnek.[3] A másik két dialektus a 18. század óta annyira közel került a kasztíliai nyelvhez, hogy az eltérések lényegében összemosódtak.

Története

[szerkesztés]

Az extremadurai írásbeliség José María Gabriel y Galán költővel kezdődött a 19. század végén, aki Salamancából származott, s Észak-Extremadurában élt.[4] Galán verseiben használja az extremadurai elemeket, de nyelve alapvetően spanyol.

Napjainkban az extremadurai nyelv használata avagy megőrzése érdekében csak csekély lépések történtek, s viszonylag alacsony azok száma is, akik aktívan törekszenek ilyen célokra.[5] Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy akadnak, akik a dél-kasztíliai nyelvjárást akarják Salamancában nyelvvé fejleszteni, amely csak fokozza a megosztottságot. Ennek tudható, hogy a kormányzat elutasította az extremadurai hivatalos elismerését.[6]

Hangtan

[szerkesztés]

Hangtanilag az extremadurai az aszturleóni nyelvvel mutat hasonlóságokat abban a tekintetben, hogy az extremaduraiban is az utóhangzós o és e magánhangzók u és i magánhangzókra váltanak. Ugyanakkor az orális d kiesése a spanyolhoz viszi közelebb.

Alaktan

[szerkesztés]

Az extremadurai használ inu és ina kicsinyítőképzőket, amelyek az ó-aszturleóni (másnéven óleóni) nyelvben voltak jelen, ma pedig a portugál nyelvre jellemzőek.

Szókincs

[szerkesztés]

Az extremadurai szókincsben számos archaikus spanyol kifejezés található, sőt andalúziai arab szubsztrátumok is akadnak.

Használata

[szerkesztés]

Extremadurában az OSCEC Estremaúra (Az extremadurai nyelv szervezete) foglalkozik a nyelv védelmével,[7] amely egy újságot és folyóiratot jelentet meg. Ezek az újonnan létrehozott extremadurai irodalmi nyelven és az ún. rebollali dialektusban íródnak (El Rebollal egy kis település Salamancában).

2007-ben létrejött az extremadurai wikipédia is, Güiquipedia néven.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Jose María Real Antón: Primer Congreso sobre el habla de Extremadura (spanyol nyelven). Serdilla, 2008. június 11. (Hozzáférés: 2025. február 21.)
  2. Extremeño (spanyol nyelven). Lenguas de España, 2008. június 11. (Hozzáférés: 2025. február 21.)
  3. LOS MEJORES DATOS DEL IDIOMA ESPAÑOL RECOPILADOS AQUÍ (spanyol nyelven). Acerca de Hispania, 2009. augusztus 28. (Hozzáférés: 2025. február 21.)
  4. "Congress about the Extremaduran language (spanyol nyelven). (Hozzáférés: 2025. február 21.)
  5. En defensa del habla extremeña (spanyol nyelven). Hoy, 2017. március 8. (Hozzáférés: 2025. február 21.)
  6. José Antonio González Salgado: La conciencia lingüísitica de los hablantes extremeños (spanyol nyelven). Biblioteca Virtual Miguel de Cervantes, 2016. (Hozzáférés: 2025. február 21.)
  7. En defensa del habla extremeña (spanyol nyelven). Órgano de las lenguas de Extremadura. (Hozzáférés: 2025. február 21.)

További információk

[szerkesztés]
Tekintsd meg a Wikipédia extremadurai nyelvű változatát!