Esélyegyenlőség
Ez a szócikk nem tünteti fel a független forrásokat, amelyeket felhasználtak a készítése során. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts megbízható forrásokat találni az állításokhoz! Lásd még: A Wikipédia nem az első közlés helye. |
Az esélyegyenlőség egy olyan általános alapelv, amelynek leglényegesebb szempontjai az Európai Gazdasági Közösséget létrehozó szerződés (Római szerződés, 1957) 7. cikkében (tilalom nemzeti hovatartozás miatti diszkriminációról), valamint a 119. cikkében (a nők és férfiak egyenlő bérezése) vannak lefektetve. Ezek az alapelvek minden területen alkalmazandók, különös tekintettel a gazdasági, társadalmi, kulturális és családi életre. Ahhoz, hogy az esélyegyenlőség elve a gyakorlatban is érvényesülhessen, szükség lehet ún. pozitív megkülönböztető intézkedésekre is.
Az amszterdami szerződés hatálybalépésével egy új, a diszkrimináció tilalmáról szóló 6/A cikk erősíti meg az esélyegyenlőség elvét. Ezen új cikkely célja, hogy a Tanács megtehesse a szükséges intézkedéseket mindennemű, a nembeli, a faji, az etnikai hovatartozáson, a koron, a vallási, a lelkiismereti és a szexuális érdeklődésen alapuló diszkrimináció leküzdése érdekében.
Esélyegyenlőségi törvény Magyarországon
[szerkesztés]További információk
[szerkesztés]- Földesiné Szabó Gyöngyi: Élsport és társadalmi esélyegyenlőség; MM Marxizmus-leninizmus Oktatási Főosztálya, Budapest, 1983 (Szociológiai füzetek)
- Kálmán Zsófia–Könczei György: A Taigetosztól az esélyegyenlőségig; Osiris, Budapest, 2002 (Osiris tankönyvek)
- Szekfű András: Kommunikáció, nyilvánosság, esélyegyenlőség Magyarországon. A távírótól a Web 2.0-ig; Gondolat, Budapest, 2007 (Jel-kép könyvtár)
- Lejtős pálya. Antidiszkrimináció és esélyegyenlőség; szerk. Majtényi Balázs; L'Harmattan, Budapest, 2009 (Föld-rész könyvek)
- A norvég modell. A társadalmi nemek esélyegyenlősége és egyenjogúsága; szerk. Gro Hagemann, ford. A. Dobos Éva; Balassi, Budapest, 2011 (Feminizmus és történelem)
- Laki Ildikó–Egressy Gergely: Esélyegyenlőségi fogalomtár; MTA Szociológiai Kutatóintézet, Szeged, 2011
- Esélyegyenlőség a mai Magyarországon; szerk. Varga Aranka; PTE BTK NTI Romológia és Nevelésszociológia Tanszék, Pécs, 2013.
- Az esélyegyenlőségtől a Taigetoszig? Fogyatékosságtudományi eredmények a "másik oldal" megértéséhez; szerk. Könczei György, Hernádi Ilona; L'Harmattan, Budapest, 2016
- "Egyenlő esélyek, lehetőségek és megoldások". Válogatott tanulmányok az Esélyért Társadalom Műhely munkáiból; ME BTK, Miskolc, 2017 (Tehetséggondozó műhely füzetek)
- Michael J. Sandel: Az érdem zsarnoksága. Mi történt a közjóval?; ford. Tóth Bálint; MCC Press, Budapest, 2024
- Nagy Beáta: Nemek forradalma? A nők vezetővé válásának akadálypályája; Gondolat, Budapest, 2024