Elva

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
Elva
Elva-vallavalitsus.jpg
Elva címere
Elva címere
Elva zászlaja
Elva zászlaja
Közigazgatás
Ország Észtország
MegyeTartu
Alapítás éve1886
Irányítószám 61501 - 61510
Népesség
Teljes népesség5698 fő (2020. jan. 1.)[1]
Népsűrűség592,4 fő/km²
Földrajzi adatok
Terület9,92 km²
Időzóna UTC+2
Elhelyezkedése
Elva (Észtország)
Elva
Elva
Pozíció Észtország térképén
é. sz. 58° 13′, k. h. 26° 25′Koordináták: é. sz. 58° 13′, k. h. 26° 25′
Elva weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Elva témájú médiaállományokat.

Elva Tartu megyében, Észtország délkeleti részén található kisváros. A népessége 2010-es adatok alapján 5762 fő. A település területe 9,92 négyzetkilométer.

Elva területén két nagyobb tó található. A Verevi-tó homokos, tisztán tartott partja miatt nagyon népszerű a környékbeliek számára, különösen a nyári hónapokban. Nyaranta partjain rengeteg szabadtéri programot tartanak. A másik nagy tó, az Arbi-tó, melynek partjait nádasok borítják. Elva és egyben egész Dél-Észtország legnagyobb munkáltatója az Enics Eesti Ac, mely az Enics-csoport egyik leányvállalata. A gyárban főleg ipari elektronikai termékeket gyártanak. Elvában mindössze egy gimnázium működik, az Elva Gümnaasium, ahol a diákok megszerezhetik az alapokat a felsőoktatási tanintézményekben való helytálláshoz.

Idegenforgalmi látnivalók[szerkesztés]

Elva egyik legjelentősebb eleme a vasútállomás, ahol manapság turisztikai információs iroda működik, de már régebben is a város kereskedelmi központjában helyezkedett el.

A turisták számára gyalogos, biciklis és hátizsákos túrautakat is ajánlanak a helyi Tourinform irodában. A Canooer kedvence egy folyó Elvában, melynek méltóságteljesen hömpölygő erejét réges-régi vízimalmok használják fel. Telente a síelés szerelmesei részt vehetnek a Tartu Cross Country símaratonon, melynek 60 kilométeres távja Otepää-ból indul és a hegyeken keresztülvágva egészen Elváig tart. Nyaranta a távot a biciklisták is gyakorta teljesítik.

Történelme[szerkesztés]

Elvát közvetlenül a Tartu-Valga vasútvonal megépítése után alapították 1886-ban. A vasútvonal kiépítése három évig tartott. A várost hivatalosan 1889-ben említik először egy észt napilapban.

Elva nevét az Elva-folyóról kapta, melynek első említése egy 17. századi könyvben fordul elő. Elvában 1913-ban két iskola is működött.

1938. május elsején nyilvánították várossá a települést.

A második világháború során a belváros súlyos károkat szenvedett. 1941-ben Elva függetlenné vált az Erdei Barátok segítsége révén. 1944 augusztusában a város környéke rendkívül véres csatatérré változott, amikor a Hyazinth von Strazwitz Páncélos Ezred összecsapott a szovjet Vörös Hadsereggel.

1950-től 1962-ig Elva városa Elva kerület központja volt. A város jogait 1965-ben állították vissza.

Népessége[szerkesztés]

A város híres szülöttei[szerkesztés]

Testvérvárosok[szerkesztés]

Fordítás[szerkesztés]

Ez a szócikk részben vagy egészben az Elva, Estonia című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Források[szerkesztés]

  1. Észt Statisztikai Hivatal. (Hozzáférés: 2020. november 10.)