Ellenzék
![]() |
Ez a szócikk szaklektorálásra, tartalmi javításokra szorul. |
Ez a szócikk nem tünteti fel a független forrásokat, amelyeket felhasználtak a készítése során. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts megbízható forrásokat találni az állításokhoz! Lásd még: A Wikipédia nem az első közlés helye. |
Az ellenzék a kormányzó pártok ellenében szerveződő, működő, azokkal versengő, képviselettel rendelkező pártokat jelenti. Legális módon létrejött, a választók akaratából legitimitással bíró hatalmi tényező. Az ellenzéki pártok a kormányzó pártok politikai oldalához (jobboldali vagy baloldali pártok) viszonyítva lehetnek annak jobboldali vagy baloldali ellenzékei.
Feladatai[szerkesztés]
- A hatalomkoncentráció megakadályozása legális eszközökkel. Ide tartozik a többpólusú hatalmi struktúra fenntartása, az államhatalmi ágak összevonásának, a hatalmi források koncentráltságának és a hatáskörök összevonásának megakadályozása.
- A kormány döntéshozatali jogának tiszteletbentartásával a kormányt állandó érvelésre, döntéseinek megindoklására valamint álláspontja logikus kifejtésre kötelezése.
- Feladata a fontos szakpolitikai ügyekben kidolgozott alternatívát előterjeszteni, akkor is ha elfogadására remény nincs.
- Az ellenzék (az Alkotmánybíróság mellett) felügyeli a kormányzó pártok hatalomgyakorlásának törvényességét.
- A kormányzó pártok által meghirdetett kormányzati program megvalósítását politikai eszközökkel számonkéri.
- Verseng a kormányzati hatalomért.
- A kormányzó pártokat a kormányzati feladatokat ellátó személyek szakmai, személyi, erkölcsi alapon történő megválasztására kötelezi.
Források[szerkesztés]
További információk[szerkesztés]
Nézd meg az ellenzék címszót a Wikiszótárban!