Dongba


A Dongba (nakhi nyelven: ²dto¹mba, kínaiul: 东巴; pinjin átírással: dōngbā; lefordítva „keleti Ba”) a délnyugat-kínai nakhi (vagy naxi) nép vallására és papságára egyaránt utaló kifejezés.
Szerep a társadalomban
[szerkesztés]A dongba feltehetően Tibet ősi vallásából, a bön vallásból származik. A nakhi legendák szerint ezek a tanítások először egy Dongba Shilo (丁巴什罗) nevű kelet-tibeti bön sámántól érkeztek Jünnanba. Az erős tibeti hatás ma is látható a dongba papok szertartásaiban és öltözködésükben, akik a bön szellemeket idézik meg, és fejfedőjüket gyakran bön istenek képei díszítik.[1]
Jelenleg a vallás mélyen beépült a nakhi kultúrába, a dongba papok szolgálnak a hagyományos nakhi kultúra, az irodalom és a dongba jelek elsődleges továbbadóiként.[2] A papok különféle szertartásokat is végeznek, hogy kiengeszteljék a számos istent és szellemet, amelyekről úgy tartják, hogy aktívan szerepet játszanak világban. A dongba vallás lényege azon a hiten alapul, hogy az ember és a természet két féltestvér, akik két anyától és ugyanattól az apától születtek.
A tibeti befolyás előtt feltételezhető, hogy a nakhi ősvallás papságát eredetileg a llü-bu nevű papnők alkották. Akkoriban mindenütt lehetett látni szobrokat vagy vallási festményeket.
Az ősi Nashi Dongba könyvek teljes, jegyzetekkel ellátott fordítása 100 kötetben jelent meg mandarinul (egyszerűsített kínai írással 纳西东巴古籍译注全集).[3][4]
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ Goodman, J.. Peoples Of The Greater Mekong: The Ethnic Minorities. World Scientific Publishing Company, 24. o. (2022). ISBN 978-981-12-6176-3. Hozzáférés ideje: 2024. március 14.
- ↑ Xu Duoduo. (2015). A huszonnyolc holdudvar összehasonlítása a dabaiszmus és a dongbaiszmus között. Archaeoasztronómia és ősi technológiák. 3 (2015) 2: 61-81 (linkek: 1. academia.edu ; 2. Archaeoastronomy and Ancient Technologies). Angol nyelvű linkek.
- ↑ 翻译人亡技绝 文献变"天书":滇抢救少数民族古籍. dongnanyanet.com. [2015. szeptember 25-i dátummal az eredetiből archiválva].
- ↑ 杨一奔委员:建议抢救性翻译《东巴经》 – 中国民族宗教网. mzb.com.cn. [2015. szeptember 25-i dátummal az eredetiből archiválva].
Fordítás
[szerkesztés]Ez a szócikk részben vagy egészben a Dongba című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.
Források
[szerkesztés]- Xu Duoduo. (2015). A huszonnyolc holdudvar összehasonlítása a dabaiszmus és a dongbaiszmus között. Archaeoasztronómia és ősi technológiák. 3 (2015) 2: 61-81 (linkek: 1. academia.edu ; 2. Archaeoastronomy and Ancient Technologies) Angol nyelvű linkek.
További információk
[szerkesztés]- Angolul
- Dongba culture related art
- A series of Dongba Culture artworks Cun Liu san dongba művész munkái
- Edongba – Dongba hieroglifák és Geba jelek bevitele.
- Magyarul
- Az özönvíz és a majom (magyar nyelven). A Wang folyó versei, blog, 2024. október 3. „A naxik valamikor a Kr.u. első századokban saját piktogram-írást fejlesztettek ki, ...”
- 10 éves az Új Selyemút - SZTE Konfuciusz Intézet (docx), benne: fejezet a dongba írásról és annak forrásairól