Ugrás a tartalomhoz

Diósgyőri római katolikus templom

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Diósgyőri római katolikus templom
EgyházmegyeEgri főegyházmegye
TelepülésMiskolc (1945–, legfrissebb érték)
Elhelyezkedése
Diósgyőri római katolikus templom (Miskolc)
Diósgyőri római katolikus templom
Diósgyőri római katolikus templom
Pozíció Miskolc térképén
é. sz. 48° 06′ 04″, k. h. 20° 41′ 01″48.101103°N 20.683713°EKoordináták: é. sz. 48° 06′ 04″, k. h. 20° 41′ 01″48.101103°N 20.683713°E
Térkép
A Wikimédia Commons tartalmaz Diósgyőri római katolikus templom témájú médiaállományokat.

A diósgyőri római katolikus Szűz Mária neve templom Miskolc Diósgyőr nevű városrészében, a Puskás Tivadar u. 1. szám alatt áll.

Története

[szerkesztés]

A templom középkori eredetű, de mai megjelenésében barokk stílusú. Bejárata nyugatra néz, gyakorlatilag háttal a mai városnak. Ennek az a magyarázata, hogy az egykori település a templomtól nyugatra helyezkedett el. Külső jellegzetessége a támpillérek alkalmazása. A templom 1564-től a reformátusoké volt, és a 18. század közepén került vissza a katolikus egyházhoz. A diósgyőri római katolikus egyházközség 1737-ben alakult meg, első plébánosa Gallovics János volt. A templomot barokk stílusban újjáépítették, 1753-ban Barkóczy Ferenc egri megyéspüspök szentelte fel. Ezt örökíti meg a kapu feletti, díszesen faragott, címerekkel díszített tábla latin nyelvű szövege:

„DEO.OPTIMO.MAXIMO
DEI.PARÆ.HONORI
CAPITULUM.AGRIENSE.IOANES ALMASY
LADISLAUS FAI.REÆDIFICAVERE.ANO 1753.”

Magyarul: „A legfőbb Isten dicsőségére újjáépíttette az egri káptalan, Almásy János és Fáy László az 1753. évben”

Leírása

[szerkesztés]

Főhomlokzata előtt gúlasisakos torony áll, a templomtól erőteljesen előrelépve, melynek bal oldalán toldaléképítmény található. A templom tornyát egykor barokkos sisak fedte, melyet a 19. század végén átalakítottak, így lett a templomtorony a ma is látható egyszerű sisakkal fedett. A tornyot órapárkány díszíti, melyek alatt mind a négy oldalon megtalálható egy-egy óra. Alattuk barokk keretelésű, zsalus ablakok félköríves záródással, melyek keskeny osztópárkányon állnak. Alattuk még egy osztópárkány, majd egy ovális ablak és a templom főbejárata felett egy félköríves ablak. A toronynak az élei lekerekítettek, melyek szélein lizénák futnak végig. A meredek nyeregtetővel fedett hajót és a keskenyebb, a nyolcszög három oldalával záródó szentély falait támpillérek erősítik meg, melyek valószínűleg az első templomból származnak. A hajó és a szentély is fiókos dongaboltozatokkal fedett. A templom déli oldalán és a szentélyen is félköríves záródású ablakok vannak. A karzatot két meglehetősen zömök pillér tartja.

A templom udvarában Jézus-szobor, az épület melletti terecskén pedig Diósgyőr nevezetes Immaculata (Szeplőtelen Fogantatás) szobra áll.

Berendezése szintén a barokk kori átépítés idejéből maradt fenn. Nevezetes a pálosok által a 15. században, fából faragott gótikus Szűz Mária-szobor, amely körülbelül egy méter magas. A főoltáron Mária látható a gyermek Jézussal és az előttük térdeplő Szent István és Szent László szobraival, kétoldalt pedig adoráló angyalfigurákkal. Berendezésèhez három mellékoltár és szószék is tartozik. A bal oldali első mellékoltáron Kálvária-jelenet, a jobb oldalon Szent Anna-oltár, melyen a névadó látható a gyermek Máriával, két oldalán Szent Lúcia és Alexandriai Szent Katalin szobraival. A bal oldali másik mellékoltáron Nepomuki Szent Jánost ábrázolta a festő. A templomban van még egy Szűz Mária-szobor, ez a bejárattól jobbra helyezkedik el, és Vidinszky László, diósgyőri kántortanító készíttette gyermeke meggyógyulása alkalmából.

Képgaléria

[szerkesztés]

Források

[szerkesztés]