Centrál kávéház
Centrál kávéház | |
Cím | 1053 Budapest, Károlyi utca 9. |
Építési adatok | |
Megnyitás | 1887 |
Tervező | Quittner Zsigmond |
Építész(ek) | Quittner Zsigmond |
Hasznosítása | |
Felhasználási terület |
|
Elhelyezkedése | |
é. sz. 47° 29′ 31″, k. h. 19° 03′ 25″47.491944°N 19.056944°EKoordináták: é. sz. 47° 29′ 31″, k. h. 19° 03′ 25″47.491944°N 19.056944°E | |
A Wikimédia Commons tartalmaz Centrál kávéház témájú médiaállományokat. | |
Sablon • Wikidata • Segítség |
A Centrál kávéház történelmi nevezetességű vendéglátóhely Budapest V. kerületében, a Károlyi utca 9. szám alatt.
Története
[szerkesztés]1887-ben nyílt meg Erényi Ullmann Lajos házában. Az építészeti terveket Quittner Zsigmond készítette el. Maga a kávéház a ház földszintjén volt és nyolc teremből, két játékszobából, egy kávékonyhából és egy ruhatárból állt. A mennyezet és a falak díszítését Scholz Róbert készítette. Alapítója Seemann kávés volt, aki veje, Frankl, részére rendezte be a kávéházat. A következő tulajdonos Grüneck Gusztáv 1900-ban vette át a kávéházat, őt pedig veje Mészáros Győző követte 1905-ben. Ez volt a kávéház virágzó korszaka, a pesti szellemi élet egyik centrumaként tartották számon.
A második világháború után eszpresszóvá alakították, majd 1949-ben bezárták. Ezután a Paprikaközpont Nemzeti Vállalat került a helyére, majd 1953-tól a Metro Építő Vállalat kultúrotthona és üzemi étkezdéje működött benne. 1965-től a kávéházat az ELTE Eötvös-klub néven diákklubként üzemeltette. A berendezések maradványai közül a lambériát és a lépcsőrendszert, a mellvédeket, oszlopokat, kandelábereket, falikarokat védetté nyilvánították. Márványtábla őrizte a nagy hírű vendégek emlékét. A hetvenes-nyolcvanas évek kedvelt egyetemi találkozó- és szórakozóhelye volt.[1] Sajnos, a márványtáblák eltűntek, s már a védett berendezésekről sem lehet tudni. 1993-ban az épületben nyílt meg a Wizard’s játékterem.
Átépítés utáni újbóli megnyitására 2000-ben került sor.[2]
A Covid járvány hatására 2020 márciusában a kávéház bezárt, majd az ingatlan tulajdonosai az Eventrend Grouppal kötöttek hosszútávú bérleti szerződést.[3] A bérleti szerződést az Eventrend Group és az Özyer Csoport a Matild Palotában, ünnepélyes keretek között írták alá[4] 2021 novemberében.
2021 a megújulás és a visszatérés éve
[szerkesztés]A Centrál kávéház 2021 márciusi visszatérésén dolgozó csapat Hergenrőder Ildikó[5] belsőépítészből, Meskó Zsolt[6] színház rendezőből, Tihanyi Péter[7] és Reményik Áron kommunikációs szakemberekből, Juhász Dániel Séfből, Mancza Norbert, Nagy Gábor, Kőrössy Zoltán Eventrend Group vezetőkből állt.
Elhelyezkedése
[szerkesztés]A Centrál kávéház a századvég és a századelő jelentős szellemi központjának számított. A kávéház az Egyetemi Könyvtárral szemben állt, közel a Fővárosi Könyvtárhoz, az egyetemhez, a Franklin Társulathoz és az Atheneum Nyomdához. Ilyen környezetben természetesen hamar vált szellemi központtá, s lett a New-York kávéház mellett a magyar irodalmi élet másik legjelentősebb helyszíne.
Híres vendégek
[szerkesztés]A Centrálban az első jelentős esemény az volt, amikor Kiss József a Váci utcai Koronából átköltöztette Kerek Asztalát és a frissen alapított A Hét szerkesztőségét. A cikkek nagy részét itt írták és a frissen elkészült írásokat átküldték az Atheneum nyomdába. A Hét fiatalabb íróinak csoportja alapította meg Nyugatot, amely az új eszméket, új hangot képviselte. A Hétre a főváros összes kávéháza előfizetett.
Kiss József Kerek Asztalának tagjai
[szerkesztés]
- Mikszáth Kálmán
- Ambrus Zoltán
- Justh Zsigmond
- Szana Tamás
- Lyka Károly
- Bródy Sándor
- Szomory Dezső
- Rákosi Jenő
- Rákosi Viktor
- Herczeg Ferenc
- Kóbor Tamás
- Tóth Béla
- Lőrinczy György
- Szöllősi Zsigmond
- Kozma Andor
- Tolnai Lajos
- Peteli István
- Jékey Aladár
- Szemere Attila
- Keszler József
- Makai Emil
- Malonyai Dezső
- Bársony István
- Gárdonyi Géza
- Papp Dániel
- Kemenchey Jenő
- Csergő Hugó
- Cholnoky Viktor
- Szomaházy István
- Ignotus
- Heltai Jenő
- Wallesz Jenő
- Voinovich Géza
- Lovik Károly
- Krúdy Gyula
- Osvát Ernő
- Fenyő Miksa
- Molnár Ferenc
- Szini Gyula
- Bányai Elemér
- Emőd Tamás
- Erdős Renée
- Falu Tamás
- Gyóni Géza
A Centrál szellemi központtá vált, s a Nyugat íróinak törzshelyévé is egyben. A lapnak kétszer is volt itt törzsasztala. Az első 1908-tól, az indulástól, 8 éven keresztül mindennaposak voltak az összejövetelek. A Nyugat írói minden kedden összegyűltek a „Nyugat-zsúr”-ra, szerdánként pedig az írónők tartották itt összejöveteleiket.[8] Ezeken az eseményeken rendszeresen vettek részt:
- Ady Endre
- Kosztolányi Dezső
- Karinthy Frigyes
- Molnár Ferenc
- Heltai Jenő
- Osvát Ernő
- Schöpflin Aladár
- Gellért Oszkár
- Babits Mihály
A második törzsasztalnál 1920-körül állandó vendég volt Tóth Árpád, Móricz Zsigmond, Szép Ernő, Surányi Miklós, Nagy Lajos, Kárpáti Aurél, Szabó Lőrinc, aki „folyton írt a kávéja mellett”,[9] valamint egy ideig József Attila is. Szabó Dezsőnek is, habár mindig lenézte a nyugatosokat, külön asztala volt Táltos néven, az 1920-as években, egészen 1925-ig, amikor a budai Philadelphiába tette át székhelyét.
Megbecsült vendége a kávéháznak Karinthy Frigyes, aki miután Budáról Pestre költözött, a Hadikból, a Centrál-ba tette át székhelyét. 1934-1938 között itt töltötte sok délutánját. Itt észlelte végzetes betegségének első tüneteit, majd műtétje után itt írta az Utazás a koponyám körül első vázlatait. Karinthy asztalánál gyakran megtalálható volt a fiatal Ottlik Géza.
1930 és 1940 között a Centrál-ban tartották szerdánkénti összejöveteleiket a magyar írónők is, akik 1936-ban alapították meg a Kaffka Margit Társaságot.
Szívesen időztek itt képzőművészek, művészettörténészek, tudósok is, közöttük például: Aba-Novák Vilmos, Domanovszky Sándor, Genthon István, Pátzay Pál, Szőnyi István, Gerevich Tibor, Szekfű Gyula, Trócsányi Zoltán, Gombocz Zoltán, valamint Hóman Bálint.
Idézet
[szerkesztés]Többek között a Centrált idézi Szabó Lőrinc lírai önéletrajz-remekében, a Tücsökzenében:
- Centrál
- A Centrál, modern akadémia,
- pezsgett, forrt. A költők törzsasztala
- rég befogadott. Zsiga bácsi, Tóth,
- Schöpflin, Király György, Trostler s aki volt
- tudós és író, öt és nyolc között
- mind odagyűlt. Vers-börze működött,
- és lexikongyár; Elzevirt hozott
- Kner Gyomáról; Karinthy vitte új
- feleségét; Heinrich, az öregúr,
- csepülte a konzervativokat;
- Táltos hümmögött, kis Káldor szaladt
- Meredithet lekötni; pletyka, pénz
- s száz terv lengett a szivarfüstben; és
- hogy túlvoltunk Shakespeare Szonettjein
- (s Horváth Henrik új kecskerímein/ó),
- Mihály kocogott: „Főúr, fizetek!”-
- S mentünk, nézni detektívfilmeket.[10]
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ pl. csütörtökönként az Old Boys együttes szolgáltatta a zenét
- ↑ Archivált másolat. [2021. január 15-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2021. január 27.)
- ↑ „https://hvg.hu/ingatlan/20211128_Central_kavehaz_atvetel”
- ↑ „https://turizmus.com/szallashely-vendeglatas/az-eventrend-group-uzemelteti-a-central-kavehazat-1178254”
- ↑ „https://diningguide.hu/egy-etterem-stilusa-nem-luxus-kerdese-a-waft-studio-vezeto-tervezojet-hergenroder-ildit-kerdeztuk/”
- ↑ „https://index.hu/kultur/2021/07/23/madach-musical-palyazat-gyoztes-derzsi-gyorgy-mesko-zsolt-kazinczy-ferenc/”
- ↑ „https://www.digitalhungary.hu/ki-kicsoda/Tihanyi-Peter/1712/”
- ↑ A Nyugat 1908-1941
- ↑ Így emlékezik Kodolányi János róla
- ↑ http://kavehazsirato.gportal.hu/gindex.php?pg=4990975&nid=970784
Források
[szerkesztés]- Szentes Éva - Hargittay Emil: Irodalmi kávéházak Pesten és Budán, irodalom a kávéházban ~ kávéház az irodalomban, Universitas Kiadó, Budapest, 1998
- Centrál, in. Erki Edit (szerk.) Kávéház-sirató, Törzshelyek, írók, műhelyek, Officina Nova Kiadó, 8-25.