Ugrás a tartalomhoz

Caseidae

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen InternetArchiveBot (vitalap | szerkesztései) 2018. július 21., 08:53-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (1 forrás archiválása és 0 megjelölése halott linkként. #IABot (v2.0beta2))
Caseidae
Evolúciós időszak: Kora- középső perm
Ennatosaurus tecton
Ennatosaurus tecton
Természetvédelmi státusz
Fosszilis
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok(Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Főosztály: Négylábúak (Tetrapoda)
Osztály: Emlősszerűek (Synapsida)
Rend: Pelycosauria
Alrend: Caseasauria
Család: Caseidae
Williston, 1912
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Caseidae témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Caseidae témájú kategóriát.

A Caseidae az emlősszerűek (Synapsida) osztályához és a Pelycosauria rendjéhez tartozó család.

Tudnivalók

A Caseidae család elterjedt, növényevő pelycosaurid emlősszerű család volt, amely a kora perm vége felé jelent meg és a középső perm vége felé halt ki. Az állatok hossza 1-5,8 méter között volt. A testfelépítésükhöz képest, az állatoknak nem volt nagy csontváza. A Caseidae-fajoknak nagy teste és kis feje volt; testük hordószerűnek nézhetett ki. Egyesek, mint amilyenek az Angelosaurus és a Cotylorhynchus, amelyeknek mérete meghaladta a 4 métert - így a legnagyobb Pelycosauriákká válva - , azt a szerepet töltötték be, amelyet a későbbi permben a Pareiasauruszok és a növényevő Dinocephaliák.

A Caseidae állatok koponyái abban különböznek a többi Pelycosauriákétól, hogy nagyok a halántékcsontjai, külső orruk van (ami lehet, hogy nedvességet-érzékelő és -tartósító szervet tartalmazott), nagy az orrüregük és a felső állcsonton levő fogsor olyan alakban rendeződik, mintha csőrt alkotna. A koponya külső felszínén mély, kerek lyukak és néhol hasadékok találhatók. A Caseidae család tagjainak oldalsó fogai nagyon hasonlóak a Pareiasauruszok fogaira.

Eltérően a legtöbb emlősszerűtől, kivéve az Edaphosaurust, amely szintén egy növényevő, a Caseidae-fajoknak nagyon is egyforma alakú foga volt. Az oldalsó- és őrlőfogak száma csökkent. Az összes Caseidae csigolyája kis méretű, teste tömzsi, hordó alakú és lába vastag.

Rendszerezés

A családba az alábbi nemek tartoztak:

Források

  • Alfred Sherwood Romer & Llewellyn Price (1940), Review of the Pelycosauria. Geol. Soc. Amer. Spec. Papers 28: 1-538.
  • Robert Reisz, 1986, Handbuch der Paläoherpetologie – Encyclopedia of Paleoherpetology, Part 17A Pelycosauria Verlag Friedrich Pfeil, ISBN 3-89937-032-5
  • Paleobiology Database

További információk