Az 57-es utas
| Az 57-es utas (Passenger 57) | |
| 1992-es amerikai film | |
| Rendező | Kevin Hooks |
| Producer | Lee Rich |
| Műfaj |
|
| Forgatókönyvíró |
|
| Főszerepben |
|
| Zene | Stanley Clarke |
| Operatőr | Mark Irwin |
| Vágó | Richard Nord |
| Gyártás | |
| Gyártó | Warner Bros. |
| Ország | |
| Nyelv | angol |
| Forgatási helyszín | |
| Játékidő | 84 perc |
| Költségvetés | 15 000 000 $ |
| Képarány | 2,35:1 |
| Forgalmazás | |
| Forgalmazó | |
| Bemutató |
|
| Korhatár | |
| Bevétel | 44 065 653 $ |
| További információk | |
Az 57-es utas (eredeti címén Passenger 57) 1992-es amerikai akciófilm, thriller Wesley Snipes főszereplésével. A további fontosabb szerepekben Bruce Payne, Tom Sizemore, Alex Datcher, Elizabeth Hurley és Bruce Greenwood láthatóak, rendezte Kevin Hooks.
Az Egyesült Államokban 1992. november 3-án, Magyarországon 1993. július 2-án volt a bemutatója.
Cselekmény
[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]A veszedelmes terrorista, Charles Rane (Bruce Payne) felkerül egy utasszállító repülőgépre, hogy az FBI ügynökeinek kíséretében visszatérjen Los Angelesbe, ahol bíróság elé állítanák. A gépen azonban Rane beépített emberei átveszik az irányítást, végeznek az ügynökökkel és kiszabadítják a terroristát. Az utasok csupán John Cutter nyugdíjazott rendőrben (Wesley Snipes) bízhatnak, aki a terrorelhárítás szakértője is egyben. A gép a főhős ténykedése nyomán kényszerleszállást hajt végre Louisianaban. Cutter lekerül a gépről, ahogyan Rane is. Egy vidámparkban kötnek ki, ahol élet-halál harcot folytatnak egymással. A terroristát a rendőrség később kénytelen kiengedni kezei közül, mivel azzal fenyegetőzik hogy ha nem ér vissza a gépre 20 percen belül, az emberei ötösével megölik a több mint 100 túszt. Ám mikor a gép újból felszáll, már Cutter is rajta van...
Szereplők
[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]| Szereplő | Színész | Magyar hang[2] |
|---|---|---|
| John Cutter, korábbi rendőr és terrorelhárító | Wesley Snipes | Forgács Péter |
| Charles Rane, terrorista | Bruce Payne | Sinkovits-Vitay András |
| Sly Delvecchio, Cutter barátja | Tom Sizemore | Balázsi Gyula |
| Marti Slayton, légiutaskísérő | Alex Datcher | Biró Anikó |
| Stuart Ramsey, az Atlantic International Airlines elnöke | Bruce Greenwood | Bognár Zsolt |
| Dwight Henderson, FBI-ügynök | Robert Hooks | Orosz István |
| Sabrina Ritchie, légiutaskísérő és terrorista | Elizabeth Hurley | Nagy Katalin |
| Forget, terrorista | Michael Horse | Wohlmuth István |
| Vincent, terrorista | Marc Macaulay | Imre István |
| Biggs rendőrfőnök, a helyi seriff | Ernie Lively | Barbinek Péter |
| Mrs. Edwards | Duchess Tomasello | Gyimesi Pálma |
| Matthew | William Edward Roberts | ? |
| Allen | James Short | ? |
| Dr. Bauman | Joel Vogel | ? |
| Nővér | Jane McPherson | ? |
| Doktor | Winston Bedford | ? |
| Phillips | Lou Bedford | Dobránszky Zoltán |
| Sly asszisztense | Tom Nowicki | Csuja Imre |
| Frank Allen | Dennis Letts | Kardos Gábor |
Kritikai fogadtatás
[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]A film a kritikusok körében vegyes értékeléseket kapott, dicsérték Snipes és Payne játékát, de kritizálták a cselekményt.[3][4] A Rotten Tomatoes oldalán a film mindössze 23%-os értékelést kapott.
A film a nagyközönség körében sikeresnek bizonyult, az első hétvégén 1734 moziban volt a legnézettebb film, és 10 513 925 dollárt termelt, összességében pedig 44 065 653 dollárt,[5][6] ezzel kb. a háromszorosát hozta vissza a becsült 15 millió dolláros költségvetésének.[7] A film Wesley Snipes számára is utat nyitott a komolyabb sikerű filmek felé.
Jegyzetek
[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]- ↑ "Internet Movie Database". Internet Movie Database (angol nyelven). Hozzáférés: 2017. április 14.
- ↑ Az 57-es utas az Internetes Szinkron Adatbázisban (magyarul)
- ↑ Holden, Stephen (1992. november 6.). "Review/Film; Like a Roller Coaster, All Inside an Airplane". The New York Times (angol nyelven). Hozzáférés: 2010. szeptember 21.
{{cite news}}: CS1 karbantartás: elavult archiválási szolgáltatás (link) - ↑ Turan, Kenneth (1992. november 6.). "Is This Trip Necessary?". Los Angeles Times (angol nyelven). Hozzáférés: 2010. szeptember 21.
- ↑ Fox, David J. (1992. november 10.). "Weekend Box Office". Los Angeles Times (angol nyelven). Hozzáférés: 2010. október 28.
- ↑ Welkos, Robert W. (1992. november 10.). "Lee Rich Gives the Public What It Wants". Los Angeles Times (angol nyelven). 2010. december 8. dátummal az eredeti címről archiválva. Hozzáférés: 2010. október 28.
- ↑ Gerosa, Melina (1992. november 6.). "Fly Hard". Entertainment Weekly (angol nyelven). 2013. október 17. dátummal az eredeti címről archiválva. Hozzáférés: 2013. február 21.
{{cite news}}: Unknown parameter|archívdátum=ignored (súgó); Unknown parameter|archívurl=ignored (súgó)
További információk
[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]- Az 57-es utas a PORT.hu-n (magyarul)

- Az 57-es utas az Internet Movie Database-ben (angolul)

- Az 57-es utas a Rotten Tomatoeson (angolul)

- Az 57-es utas a Box Office Mojón (angolul)
