Allerheiligen bei Wildon

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
Allerheiligen bei Wildon
A Herbersdorf-kastély
A Herbersdorf-kastély
Allerheiligen bei Wildon címere
Allerheiligen bei Wildon címere
Közigazgatás
Ország Ausztria
Tartomány Stájerország
Járás Leibnitzi járás
Irányítószám 8412
Körzethívószám 03182
Forgalmi rendszám LB
Népesség
Teljes népesség1470 fő (2018. jan. 1.)[1]
Földrajzi adatok
Tszf. magasság407 m
Terület20,51 km²
Időzóna CET, UTC+1
Elhelyezkedése
Allerheiligen bei Wildon (Ausztria)
Allerheiligen bei Wildon
Allerheiligen bei Wildon
Pozíció Ausztria térképén
é. sz. 46° 54′ 51″, k. h. 15° 33′ 14″Koordináták: é. sz. 46° 54′ 51″, k. h. 15° 33′ 14″
Allerheiligen bei Wildon weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Allerheiligen bei Wildon témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Allerheiligen bei Wildon osztrák község Stájerország Leibnitzi járásában. 2017 januárjában 1450 lakosa volt.

Elhelyezkedése[szerkesztés]

Allerheiligen bei Wildon a Leibnitzi járásban
A Mindenszentek-plébániatemplom

Allerheiligen bei Wildon a tartomány déli részén fekszik a Nyugat-Stájerország régióban, a Stiefingtal völgyében. Az önkormányzat 2 katasztrális községben ( Allerheiligen, Feiting) 7 települést egyesít: Allerheiligen bei Wildon (932 lakos), Großfeiting (112), Kleinfeiting (72), Pesendorf (50), Pichla (45), Schwasdorf (100), Siebing (123).

A környező települések: délkeletre Schwarzautal, délre Sankt Georgen an der Stiefing, délnyugatra Wildon, északra Heiligenkreuz am Waasen, keletre Pirching am Traubenberg.

Története[szerkesztés]

A szomszédos Wildon területén talált leletek alapján a régió már az újkőkorban is lakott volt. Az önkormányzat területén egy időszámítás kezdete körüli település nyomaira bukkantak egy római villával és római-kelta temetővel. A birodalom bukása után szlávok telepedtek meg a térségben.

A 8. században a Frank Birodalom meghódította a szlávokat és az apátságoknak, püspökségeknek szétosztott földbirtokokra bajor telepeseket hozattak.

A Mindenszentek-templomáról elnevezett Allerheiligen falu Herbersdorf vára köré települt. A templomot Markers von Herbersdorf alapította 1218-ban. A vár és a birtok a Herbersdorf-család 1609-es kihalása után a Glojach-családhoz került. A birtok a magas adókterhek miatt nem volt jövedelmező, ezért eladták a jezsuitáknak.

1680-ban a Grazban tomboló pestis miatt az ottani egyetem jezsuiták vezette skolasztikaoktatást áthelyezték Allerheiligenbe. A rendnek köszönhető, hogy a helység templomát nagyvonalúan kibővítették. A jezsuita rend 1773-as feloszlatását követően a birtok az állami vallásalap tulajdonába került. 1850-ben a helyi politikai hatalom a kastély tulajdonosaitól az önkormányzatok kezébe ment át.

1925-ben Afram falu átkerült Stocking önkormányzatához, 1968-ban pedig egyesítették Feiting és Allerheiligen községeket.

Lakosság[szerkesztés]

A Allerheiligen bei Wildon-i önkormányzat területén 2017 januárjában 1450 fő élt. 2015-ben a helybeliek 97,7%-a volt osztrák állampolgár; a külföldiek közül 0,8% a régi (2004 előtti), 0,8% az új EU-tagállamokból érkezett. 0,4% a volt Jugoszlávia (Szlovénia és Horvátország nélkül) vagy Törökország, 0,4% egyéb országok polgára. 2001-ben 92,6% római katolikusnak, 1,7% evangélikusnak, 4,7% pedig felekezet nélkülinek vallotta magát.

Látnivalók[szerkesztés]

  • a Herbersdorf-kastély egy meredek, részben mesterséges dombon épült. Mai formáját 1660-ban vette fel Domenico Rossi tervei alapján.
  • a Mindenszentek-plébániatemplom
  • a Nierath-kápolna
  • Feiting kápolnája
  • a Nepomuki Szt. János-szobor

Jegyzetek[szerkesztés]

Fordítás[szerkesztés]

  • Ez a szócikk részben vagy egészben az Allerheiligen bei Wildon című német Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Források[szerkesztés]