Alexandra Kiadó
Alexandra Kiadó | |
Típus | kiadó |
Alapítva | 1993 |
Ez a lap vagy szakasz tartalmában elavult, korszerűtlen, frissítésre szorul. Frissítsd időszerű tartalommal, munkád végeztével pedig távolítsd el ezt a sablont! |
Ebben a szócikkben egyes szerkesztők szerint sérül a Wikipédia egyik alappillérének számító, úgynevezett semleges nézőpont elve (a vita részleteihez lásd a vitalapot). | Ha nincs indoklás sem itt a sablonban, sem a vitalapon, bátran távolítsd el a sablont! |
Ebben a szócikkben egyes szerkesztők szerint reklámízű megfogalmazások találhatók (a vita részleteihez lásd a vitalapot). | Ha nincs indoklás sem itt a sablonban, sem a vitalapon, bátran távolítsd el a sablont! |
Az Alexandra Kiadó Magyarország egyik legnagyobb könyvkiadója.[1]
Története[szerkesztés]
Az Alexandra Könyvkiadót 1993-ban Matyi Dezső hozta létre. [1][2]
A cégcsoport nagy fejlődésen ment keresztül és nemcsak az Alexandra Kiadóból, és az Alexandra Könyváruházakból, hanem más kisebb kiadókból áll és a könyvpiac markáns egyéniségévé vált. A kiadót Matyi Dezső a lányáról nevezte el. A Könyvkiadáson túl az irodalmi élet fejlesztése is a célja.
Egyik Könyváruházában a Nyugati tér 7 alatt, az Alexandra Pódium működik a Vámos Klubbal, a másikban a Károly körút 3/C alatt, Irodalmi Kávéházat hozott létre az olvasók örömére. Ezeken az ingyenes rendezvényeken az olvasók találkozhatnak a kulturális élet szereplőivel.
2009-ig évente majdnem 500 könyvet jelentetett meg. 2009-ben Budapesten 14, vidéken 74 üzlete volt.[1]
2016-ban a cég csődöt jelentett, mely megrázta a könyvpiacot. Az összeomlás után az Alexandra Kiadó különvált a könyvesboltoktól. Előbbi továbbra is a Matyi-család érdekeltségében maradt, míg utóbbit felvásárolták.
Mára az Alexandra Kiadócsoport részeként, melynek tagja mások mellett az Európa és a Moobius is (mely alapítója Matyi Dezső lánya, Alexandra) ismét a hazai könyvkiadás egyik legmeghatározóbb szereplője[forrás?].
Profilja[szerkesztés]
A kezdetekben elsősorban meséskönyveket, albumokat, ismeretterjesztő könyveket adott ki, majd a választékot exkluzív kiállítású albumokkal bővítette.[1] Az elmúlt években a magyar irodalmi élet nagyjai mellett (Faludy György hagyatékának gondozója),[3] sok tehetséges fiatal író könyveit is kiadta.
Jelentősebb szerzők, kiadványok[szerkesztés]
- George R. R. Martin: A tűz és jég dala (2003-)
- Frei Tamás
- Vujity Tvrtko: Pokoli történetek (2001-2010)
- Ulysses Moore (2006-)
Díjai[szerkesztés]
- 2006: Fehér Rózsa-díj (a Kultúraközvetítők Társasága tüntette ki)[1]
- 2008: Hermész-díj (Oktatási Minisztérium tüntette ki)[1]
Jegyzetek[szerkesztés]
- ↑ a b c d e f Pécs lexikon I. (A–M). Főszerk. Romváry Ferenc. Pécs: Pécs Lexikon Kulturális Nonprofit Kft. 2010. 30. o. ISBN 978-963-06-7919-0
- ↑ Könyvekre épült milliárdos birodalom. [2009. április 7-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2009. február 22.)
- ↑ Faludy hagyatéka. [2009. február 24-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2009. február 22.)