A teoretika
![]() |
Megkérdőjelezték, hogy a cikk/jelölt témaválasztása enciklopédiába való-e, azaz hogy megfelel-e a „Nevezetesség” irányelvben leírtaknak. Amiben segíthetsz: kiegészítheted az irányelvnek megfelelő forrásokkal, vagy a tartalmat bedolgozhatod egy a témakört összefoglaló cikkbe. Ha vitatni akarod mindezt, a vitalapon tedd. |
Ez a szócikk nem tünteti fel a független forrásokat, amelyeket felhasználtak a készítése során. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts megbízható forrásokat találni az állításokhoz! Lásd még: A Wikipédia nem az első közlés helye. |
Török-Szabó Balázs - kortárs magyar filozófus - második könyve. Az első, A teória 2015-ben jelent meg. A teoretika az abban foglaltak kibontása, egyfajta ránagyítás A teóriában foglaltakra. Ugyanakkor több is annál, hiszen következetes és teljes rendszert épít, amelyben elhelyezi a fogalmait és kibontja, több oldalról is megvilágítja azokat.
A könyv az embert, a valóságot valamint az ember és a valóság kapcsolatát vizsgálja - az információ tükrében. Egyedi szemszögből közelít a témához. A vizsgálódás során olyan fogalmakat határoz meg és helyez el a rendszerben, mint a figyelem, az érzés, a döntés, az akarat, a fejlődés vagy az alkotás. Bemutat olyan folyamatokat, mint a tudat kialakulása, az elkülönülés folyamata vagy az értelem működése.
A mű egy rendszer leírása, bizonyos tekintetben nevezhető a tudat anatómiájának. Ahogyan az anatómia az emberi testet, az ember fizikai szintjét írja le, úgy A teoretika a tudatot, annak működését mutatja be részleteiben. Bemutatja az ember működését, a fizikai, mentális és érzelmi szintjével együtt, mozgásában, rendszerszinten.
Források[szerkesztés]
- Török-Szabó Balázs: A teoretika L'Harmattan Kiadó, ISBN 9789634143055
- Török-Szabó Balázs: A teória Könyvpont Kiadó, 2015, ISBN 978 615 5436 11 6
- Steiger Kornél: Bevezetés a filozófiába Holnap Kiadó 1997.
- Atlasz – Filozófia Athenaeum Kiadó 1999. ISBN 963-85962-3-6