A boldogság művészete a munkában

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A boldogság művészete a munkában
SzerzőTendzin Gyaco, a 14. dalai láma
FőszerkesztőLukácsné Kardos Ildikó
Eredeti címArt of Happiness at Work
Nyelvmagyar
Témabuddhizmus
Kiadás
KiadóRiverhead Books
Kiadás dátuma2003
Magyar kiadóTrivium Kiadó
Magyar kiadás dátuma2004
FordítóFrigyik László
Média típusakönyv
Oldalak száma184
ISBN963-9367435
SablonWikidataSegítség

A boldogság művészete a munkában című könyv az 1998-as A boldogság művészete – Kézikönyv az élethez című könyv folytatása. A két könyv magyar nyelvű kiadásai fordított sorrendben jelentek meg, előbbi 2004-ben, az utóbbi pedig 2008-ban. A címben szereplő munka szó nem csak a munkahelyek világára utal, hanem a boldogsághoz vezető gyakorlatok tényleges működésére, a boldogság kialakulásáért felelős erők és ellenerők összetett gépezetére. A könyv egyik üzenete, hogy nem számít mennyire kielégítő az ember munkája, hiba azt feltételezni, hogy az a boldogság egyetlen forrása. A dalai láma szerint ahelyett hogy olyan szerepet igyekeznénk találni az életben, amely számunkra megfelelő, természetes módon kellene engednünk, hogy a munkánk abból alakuljon ki, akik vagyunk, és ami a legfontosabb számunkra. Így elérhetünk egy olyan útra, amely értelmet ad és teljes önmegvalósítást.

A könyv majdnem két éven át a New York Times bestseller listáján szerepelt. Több mint kétmillió példányban kelt el.[1]

Tartalom[szerkesztés]

Howard C. Cutler, amerikai pszichiáter a dalai lámával éveken át tartó párbeszédei alapján állította össze a könyvet. A tibeti buddhista tanító szerint a boldogság kulcsfontosságú tényezői a hozzáállás és a szándék mélysége. A magas rangú láma hatalmas hangsúlyt fektet az észszerűségre és az elemzésre, valamint arra, hogy az egyén a tényleges valóság megfigyelése mellett határozza meg önmagát. Fontos, hogy a saját képességek és jellegzetességek meghatározása ne szenvedjen torzulást. Cutler a nyugati kutatók által használt „flow” fogalmát használja a boldogság érzésének meghatározásakor, amelyben az emberek megfeledkezhetnek az időről és az önvalóról. A dalai láma a „flow”-t a meditációs élményhez hasonlítja és kifejti, hogy ahhoz, hogy olyan boldogságot fejlesszünk ki, amely a legkeményebb megpróbáltatásokat is kiállja, ahhoz meg kell edzeni a szívünket és a tudatunkat, ki kell gyomlálni a negatív szokásainkat és az alapvető emberi értékeket kell művelnünk, úgy mint a kedvesség és az együttérzés. A dalai láma kerüli az általánosítást és kiemeli az egyéni helyzetek összetettségét.[2]

A függelékben szerepel néhány buddhista meditációs gyakorlat.

Magyarul[szerkesztés]

  • Őszentsége, a dalai láma–Howard C. Cutler: A boldogság művészete a munkában; ford. Frigyik László; Trivium, Bp., 2004

Jegyzetek[szerkesztés]

  1. Richard Bernstein: CRITIC'S NOTEBOOK; A Monk's Keys to Happiness, and to the Best-Seller List. New York Times. (Hozzáférés: 2016. május 30.)
  2. Art of Happiness at Work. Amazon.com. (Hozzáférés: 2016. május 30.)

További információk[szerkesztés]