Ördöglakat
Az ördöglakat többnyire fémből vagy fából készült logikai játék.
Egyes feljegyzések szerint már az 1200-as években készítettek Európa-szerte ördöglakatokat.
Segítik a logikus gondolkodást, a térlátást, hogy az ember másképp lássa át a feladatokat, más módon közelítsen meg egy-egy problémát. Két fő típusba sorolhatók:
- Szétszedés a cél
- Egymásba kapcsolódó fémalakzatokat kell szétválasztani
- Kötélre fűzött fagolyókat (esetleg ezekre fűzött karikákat) kell leszedni a falapokról. (Visszatenni sokszor nehezebb, mint leszedni)
- Összerakás a cél
- Főleg fakockákat, -gúlákat kell összerakni különféle alakú elemekből. Fontos, hogy milyen sorrendben következnek az elemek, mert általában csak egy adott variációban lehet összeállítani az alakzatot.
Versenyek, közösségek
[szerkesztés]Az International Puzzle Party[1] az ördöglakat- és kirakójátékkészítők nemzetközi közössége, amely évente rendezi meg a Nob Yoshigahara versenyt[2] az ördöglakat tervezők számára. Magyarországon Bakonysárkányból indult az Ördöglakat találkozó, e rendezvény keretében évente gyűlnek össze a témában érdekeltek.
Ördöglakatokat megoldó állatok
[szerkesztés]Egy tokiói állatkert papagája naponta tucatszor is bizonyítja a látogatóinak, hogy fél perc alatt képes szétszedni ördöglakatokat, szemben az emberekkel, akiknek gyakran egy óra is kell hozzá.[3]
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ International Puzzle Party - angol nyelvű oldal
- ↑ Nob Yoshigahara Puzzle Design Competition - angol nyelvű honlap. [2012. október 15-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2016. február 1.)
- ↑ Lenyomja az embert az intelligens papagáj (Index, 2008. március 28.)
Források
[szerkesztés]- Sokféle ördöglakat
- Egyszerű fa lakatok
- Fémlakat megoldással
- Kategorizált gyűjtemény Archiválva 2006. október 21-i dátummal a Wayback Machine-ben