Óriás (együttes)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Óriás
Az Óriás logója
Az Óriás logója
Információk
Eredet Magyarország
Aktív évek2006 - napjainkig
Műfajrock, alternatív rock
Kapcsolódó előadókAnnabarbi, Isten Háta Mögött
Tagok
Egyedi Péter
Nagy Dávid
Örményi Ákos

Az Óriás weboldala
SablonWikidataSegítség

Az Óriás egy budapesti rockzenekar, amit Egyedi Péter és Örményi Ákos alapított 2005 őszén, korábbi együttesük, az Annabarbi feloszlása után. Az Óriás alternatív rockzenét játszik.

Történet[szerkesztés]

A háromtagú együttes az indie-gitárpop Annabarbi zenekar feloszlása után alakult 2005 végén. Az Óriás tulajdonképpen “heti egyszeri örömzenélésnek” indult – melynek keretében Örményi Ákos és Egyedi Péter a Kispál és a Borz akkori dobosával, Michael Zweckerrel hangoskodott jókat.[1] 2006 márciusában már Hortobágyi Lászlóval, az Isten Háta Mögött dobosával próbáltak, nyártól pedig koncertezésbe, valamint első felvételei rögzítésébe kezdett a trió. 2007 márciusában Hortobágyi helyére érkezett a dobok mögé Nagy Dávid, a zenekar pedig belekezdett bemutatkozó nagylemezének munkálataiba.

2008 őszén jelent meg a trió debütáló album, a Jön., melynek legismertebb slágere a Fát dönteni. 2009 folyamatos koncertezést, még egy videóklipet (Az a kellő hő) valamint egy régi-új tagot (Hortobágyi László – ezúttal billentyűn) hozott, 2010-ben pedig a groningeni Eurosonic fesztivál után Az egyikben ott c. kislemez érkezett a cimadó dalra készült videóklippel együtt, ami kutyaszemszögből mutatja be az Óriás-létet. A nyári tömött fesztiválszezon után ősszel októberben érkezett a második Óriás-korong, a Példák hullámokra, amelyet az év végén számos sajtóorgánum (Pesti Est,[2] RádioCafé, Recorder.hu[3]) az év legjobb magyar lemezei közé sorolt.

A következő évben számos koncert (budapesti kollégium-turné a Turboval, számos vidéki klubbuli a 30Y-nal, valamint az összes jelentős nyári zenei fesztivál) következett, majd ősszel egy új EP felvételeibe kezdett az Óriás. A Gondalapos címre keresztelt anyag producere Takács Zoltán Jappán, a zenei rendező segédje Varga Ádám volt a 30Y-ból, a Mindenki írja c. dalban pedig Papp Szabolcs (Supernem) vendégeskedett. A zenekar a novemberi megjelenésre két klipet is készített, ráadásul azokat egyszerre, egymással párhuzamosan forgatta le. Az Erősebben szorítsd, valamint a Mindenki írja kisfilmjei több ponton is kapcsolódnak, egymásba fonódnak, a főbb szereplők pedig mindkét klipben feltűnnek.[4][5]

2012 egy rendkívüli akusztikus koncerttel, a Nanushka Párnazenével indult, majd az Óriás is részt vett a Liptószentmiklóson megszervezett Hóóórukkon, az első zenés sítáborban, olyan együttesek társaságában, mint a Kiscsillag, a Vad Fruttik, a 30Y, vagy a Subscribe. A zenekar tavaszi turnéját az Esti Kornél zenekarral bonyolította. Június 2-án az Óriás egy rendhagyó stúdiókoncertet rögzített a törökbálinti SSR stúdióban,[6] olyan illusztris vendégek társaságában, mint Papp Szabi a Supernemből vagy Beck Zoli a 30Y-ból. A fesztiválszezon után a zenekar a nyarat a Zöld Pardonban búcsúztatta, majd belevetette magát harmadik nagylemezének előkészületeibe. Októberben a Zöld Pardon közönségszavazásán Nagy Dávid kapta a legjobb dobosnak járó elismerést. Október végén a zenekar bemutatta új albumának két beharangozó dalát,[7] melyek közül a Helyet tudnira klipet kezdett forgatni Szimler Bálinttal és Rév Marcellel.

2013 elején Az Óriás és Hortobágyi László billentyűs útjai elváltak. Január közepén a zenekar bevonult a törökbálinti SSR stúdióba, hogy megkezdje harmadik, Tűz, víz repülő c. lemezének felvételeit Takács Zoltán Jappán és Varga Ádám vezényletével. Februárban a zenekar meghirdette Csomagolj Óriást! című támogatói / előrendelői programját.

Tagok[szerkesztés]

Jelenlegi felállás

Diszkográfia[szerkesztés]

  • Óriás (EP, 2007) – szerzői kiadás
  • Jön. (2008) – szerzői kiadás
  • Az egyikben ott (EP, 2010) – EMI Music Services / Zene 360
  • Példák hullámokra (2010) – EMI Music Services / Zene 360
  • Gondalapos (EP, 2011) – szerzői kiadás
  • Tűz, víz, repülő (2013) – Megadó Kiadó[8]
  • 0209 (2014)
  • Minden villany ég (2017)
Válogatások
  • BPRNR Vol. 5. – Hangtörő (2007)
  • MR2 Egy kis hazai 3. – Fát Dönteni (2009)[9]

Videóklipek[szerkesztés]

Díjak[szerkesztés]

Díjazott
  • Kettőnégy – Az év zenekara (2010)[10]
Jelölt
  • HangSúly-díj: Az év debütáló albuma – Jön. (2008)[11]
  • HangSúly-díj: Az év lemezborítója – Jön. (2008)[11]
  • Fonogram díj: Az év hazai alternatív albuma – Példák hullámokra (2012)[12]

Jegyzetek[szerkesztés]

További információk[szerkesztés]